موج پنجم كرونا در ایران با خیزی بلندتر

موج پنجم كرونا در ایران با خیزی بلندتر

کونفه: هیولای نامرئی کرونا ناگهانی آمد و تا به امروز پنج هرم از نفس آتشین خود بر مردم ما دمید، دیو بر این ملک سایه انداخته می انگارد قلمرو اجداد تاجدارش است؛ سایه ای که این دفعه با هجوم شدید ویروس دلتایش سنگین تر از همیشه شده است.


کرونا، چیزهای تازه ای به زندگی ما تحمیل کرده است؛ برخی چنان به او عادت کرده اند که هیچکدام از دستورالعمل های بهداشتی مانند ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و شستن مرتب دست ها را کنار نمی گذارند، رنگ زندگی آنها تغییر کرده و کرونا جزیی از زندگیشان شده است.
در مقابل برخی دیگر که امکان دارد تابحال به صورت خفیف یا بدون علامت به کرونا مبتلا شده باشند، هیچ اعتقادی به وجود یا خطرناک بودن کرونا ندارند و همین سبب شده که حدودا پروتکلهای بهداشتی را اجرا نکنند و زندگی عادی پساکرونا را می گذرانند.
غیراخلاقی ترین بخش این تمرد؛ حذف فاصله گذاری اجتماعی و دایر کردن دورهمی ها است که سبب شده مردم ایران پنج بار خیزهای بلند کرونا را تجربه کنند.
کرونای چینی، انگلیسی، آفریقایی و الان دلتای هندی سختی روزگار را به مردم دو چندان کرده است؛ هرکدام خطرناک تر از دیگری است و تابحال نوع دلتای هندی که کارشناسان می گویند ۴۰ درصد از نوع انگلیسی هم مسری تر است.
گونه دلتای ویروس کرونا که اولین بار در هند شناسایی شد، تابحال در ۸۰ کشور جهان یافت شده است. گونه دلتا به قول ویروس شناسان حدود ۴۰ جهش کرده است، سازمان جهانی بهداشت که گونه های جهش یافته مهم ویروس کرونا را بر مبنای حروف الفبای یونانی نامگذاری می کند، گونه یافت شده در هند را دلتا نامید.
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است: شهرهای درگیر با کرونای هندی بخصوص در استانهای جنوبی، شرقی و جنوب شرقی افزایش پیدا کرده، متاسفانه رعایت پروتکلهای بهداشتی هم افت داشته و به کمتر از ۷۰ درصد یعنی ۶۸ تا ۶۹ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه ویروس کرونای هندی یا «دلتا» در جای جای کشور سرایت کرده است، می گوید: قدرت سرایت این ویروس بالا است و میزان همه گیری، بستری و مبتلایان را بیشتر می کند. به نقل از ایشان، حالا اغلب استان ها درگیر این ویروس شده اند.
علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای استان تهران هم از رجوع ۱۴ هزار نفر بیمار سرپایی در تهران در یک روز اطلاع داد. به نقل از ایشان، شهر تهران هم اکنون وضعیت قرمز کرونایی دارد و اغلب شهرستان های استان تهران هم در این وضعیت قرار دارند. و سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی مردم در تهران هم اکنون ۷۶.۸ درصد است.
بر اساس آخرین آمار رنگ بندی شهرها، ۱۲۰ شهرستان قرمز، ۱۸۲ شهرستان نارنجی و ۱۴۶ شهرستان زرد در کشور وجود دارد و وضعیت هیچ شهری آبی نیست. تهران هم به جمع قرمزها پیوسته است.
اکنون بر مبنای اعلام وزارت بهداشت، شیوع سویه های جدید ویروس و کاهش سطح مراقبت های بهداشتی سبب آغاز خیز پنجم کرونا در کشور شده است.
علائم ویروس دلتا، مانند سرماخوردگی است
نادر توکلی معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران به ایرنا گفته است: علائم اولیه ویروس جهش یافته هندی موسوم دلتا، شبیه سرماخوردگی است و آبریزش بینی، گلودرد و احتقان بینی مهم ترین علایم اولیه مبتلا شدن به کرونای هندی به حساب می آید.
به گفته وی، دلتا خویش را به پایتخت رسانده است. هرچند امکان بررسی بیماران از لحاظ مبتلا شدن به این ویروس جهش یافته هندی وجود ندارد اما شواهد موجود بر این مورد دلالت دارد که رفتار فعلی ویروس در بیماران متناسب با دلتا یا همان ویروس جهش یافته هندی است. با وجود این که شدت مبتلا شدن و عفونت دلتا نسبت به ویروس انگلیسی بیشتر بوده و این ویروس مسری تر است، خوشبختانه مرگ و میر بر اثر این جهش بیشتر نشده است.
معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید می کند: دقت تست های پی سی آر برای تشخیص دلتا، خیلی زیاد نیست و باید بیشتر به علایم بالینی توجه کرد. هم اکنون مهم ترین راهکار مقابله ای با کرونا حتی دلتا، به واکسینه شدن مردم برمی گردد و این کار باید با شتاب بیشتری صورت گیرد.
کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی
بابک دین پرست دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، می گوید: میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور در بازه زمانی دوم تا نهم تیر ماه نسبت به هفته قبل یک درصد کاهش یافته است.
به گفته وی، استانهای سیستان و بلوچستان با ۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل و با ۴۷ درصد، آذربایجان غربی با چهار درصد کاهش نسبت به هفته قبل به ۵۶ درصد و گیلان با ۵۹ درصد در انتهای جدول میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی قرار دارند.
دین پرست همینطور درمورد استانهای با بیشترین میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی هم اعلام نموده است: استانهای سمنان با ۸۲ درصد (یک درصد کاهش)، زنجان با ۷۹ درصد (۲ درصد کاهش) و یزد با ۷۷ درصد (۳درصد کاهش) در صدر این جدول قرار دارند.
هفته پیش دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا می گوید: میانگین رعایت بهداشت فردی مناسب در کشور با سه درصد کاهش نسبت به هفته قبل ۷۲ درصد بوده است میانگین استفاده از ماسک با سه درصد کاهش نسبت به هفته قبل ۶۹ درصد اعلام، میانگین رعایت فاصله گذاری اجتماعی با دو درصد کاهش نسبت به هفته قبل ۶۹ درصد تعیین و میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور با دو درصد کاهش نسبت به هفته قبل ۷۲ درصد بوده است.
دلتا ۴۰ درصد مسری تر از کرونای انگلیسی
عاطفه عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی معروف به «دلتا» را به علت جهش زیادی که دارد، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی اعلام نمود. به نقل از ایشان، میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی در جریان این جهش نسبت به گونه انگلیسی افزایش پیدا کرده است.
وی می گوید: مستندات اخیر نشان داده است این نوع از کرونا ویروس ها قدرت سرایت پذیری بیشتری نسبت به گونه انگلیسی دارد و نرخ بستری بیماران را هم بالا می برد اما گزارشی از تفاوت در میزان مرگ و میر ناشی از گونه دلتا نسبت به واریانت های پیشین در دست نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: گزارش ها از موارد مرگ و میر ناشی از گونه دلتا در کشورهای دیگر نشان می دهد، افرادی که واکسینه نشده اند یا واکسیناسیون آنها کامل نشده است هم در معرض خطر قرار دارند.
عابدینی اضافه کرد: در بعضی کشورها این گونه بعنوان ویروس قالب درحال گسترش است و حتی در کشور آمریکا با وجود پوشش ۵۰ درصدی واکسیناسیون، شیوع ۲۰ تا ۵۰ درصدی کرونای هندی گزارش شده و در حال افزایش می باشد. در نوع ووهان ویروس کرونا، آبریزش بینی از علائم مبتلا شدن محسوب نمی شد و اغلب با گلودرد و درگیری دستگاه تنفسی فوقانی مواجه بودیم اما در گونه دلتا، آبریزش بینی شیوع دارد.
وی با یادآوری این که برای دستیابی به آمار دقیق میزان گسترش بیماری در ایران، احتیاج به توالی یابی ژنتیکی ویروس می باشد، که هنوز آمار دقیقی از شیوع گونه هندی در دست نداریم، خاطرنشان می کند: در کشور هند داده هایی ارائه شد که نشان از افزایش میکروترومبوزها (لخته های خونی کوچک) در جریان مبتلا شدن به واریانت دلتا نسبت به کرونای ووهان داشت، اما به دلیل نبود مستندات کافی از میزان این عارضه در نوع چینی، این مطالعات قابل تاکید نیست.
به گفته فوق تخصص بیماری های ریه، شیوع قارچ سیاه یا ساده که بعد از گسترش گونه دلتا در هند گزارش شد، در زمان همه گیری کرونا ویروس ووهان در کشور ما وجود داشت، ازاین رو عارضه جدیدی نیست و به نظر نمی رسد با شیوع کرونای هندی، این مشکل هم شایع شود.
ابتلای بیشتر گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال به دلتا در تهران
علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با ویروس کرونا استان تهران هم می گوید: گونه دلتا یا همان ویروس جهش یافته هندی به تدریج الگوی غالب ایران خواهد شد بنابراین به مردم سفارش های بهداشتی را به دقت مراعات کنند تا از صدمه های این بیماری در امان بمانند.
وی، سرایت پذیری بسیار بالاتر را از شاخصه های گونه دلتا اعلام نمود و عنوان کرد: این گونه نسبت به سوش کلاسیک و واریانت قبلی سرایت پذیری بیشتری دارد، اما خوشبختانه مرگ و میر ناشی از این ویروس جهش یافته، افزایش نیافته است. علایمی که در گذشته در مراجعان سرپایی داشتیم، شامل سرگیجه، سردرد و علایم توامان گوارشی بود که در مراجعان سرپایی فعلی آبریزش بینی و موارد از این قبیل بیشتر مشاهده می شود. علائم چشمی همچنان جزو علائم نسبتا شایع در بیماران رجوع کننده به مراکز درمانی است، ضعف، بیحالی و سرگیجه جزو بالاترین علامت های مراجعان بخش های سرپایی را تشکیل می دهد.
به گفته زالی، ابتلای بیشتر گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال در ایام اخیر در تهران، بالا رفتن مرگ و میر در گروه پایین تر، کوتاه تر شدن شروع علائم بالینی تا بستری شدن در بیمارستان ها و زمان کوتاه بستری شدن از بخش عادی به مراقبت های ویژه در بیمارستان ها، نشان دهنده این است که با واریانت جهش یافته در تهران که همان گونه دلتا است، مواجه هستیم.
وی می افزاید: حدودا هر فردی که گرفتار ویروس دلتا یا واریانت های جهش یافته باشد، حداقل در رویارویی اولیه می تواند بین ۸ تا ۱۲ نفر را گرفتار کند، پس قدرت سرایت پذیری ویروس بالاتر است. همینطور بالا رفتن درصد تست های مثبت اعم تست های سریع و پی سی آر در تهران نشان دهنده چرخش بالاتر ویروس کرونا است.
به گفته فرمانده ستاد عملیات مقابله با ویروس کرونا استان تهران، در گروه سنی ۷۰ تا ۸۰ سال با کاهش بستری در طول سه هفته اخیر روبرو بودیم. یک بخش از این مورد به علت تزریق واکسن است و بخش دیگری هم حضور نیافتن برخی افراد پرخطرتر در محیط های اجتماعی است.
واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل ها موثر خواهد بود
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم از افزایش سرعت واکسیناسیون ضد کرونا اطلاع داده و گفته است که در هفته های پیش رو و آینده میزان قابل توجهی واکسن در اختیار خواهیم داشت.
به گفته وی، حالا روزانه توانایی تزریق ۲۰۰ تا ۳۰۰ دز واکسن را داریم که به ۵۰۰ هزار دز می رسد و تا آخر سال همه گروه های مورد هدف در مقابل کرونا واکسینه می شوند.
رئیسی می گوید: همه این تلاش ها با رعایت دقیق پروتکل ها منجر به شکست کرونا خواهد شد. اما هنگامی که از خیابان های شهر عبور می نماییم کاملا مشهود است که رعایت پروتکلهای بهداشتی به شدت کاهش یافته است. اگر مردم به شکل جدی ویروس کرونا را با این همه مرگ و مبتلا شدن باور داشته باشند و سرعت واکسیناسیون هم افزایش یابد، به صورت یقین دیگر شاهد خیز و جهش های بعدی کرونا در کشور نخواهیم بود.
کرونا از روزی که وارد ایران شد، کارشناسان، متخصصان و پزشکان فقط چند مسئله مهم و حیاتی را برای کنترل و جلوگیری از این ویروس به همه گوشزد کرده اند، شست و شوی مرتب دست ها به مدت ۲۰ ثانیه، استفاده از ماسک، پرهیز از دورهمی، میهمانی ها و جلسات، رعایت پروتکلهای بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در محیط های شلوغ و بسته و استفاده از تهویه هوا؛ که اگر این موارد به خوبی رعایت شود، هیچ ویروسی حتی کرونا هم نمی تواند بر ما غلبه کند.
اما با گذشت حدود یک سال و پنج ماه کدام یک از این مسایل که برای همه ما خیلی تکراری می باشد، به خوبی رعایت شده است و اگر رعایت شده چرا باید مجموع جان باختگان این بیماری ۸۵ هزار و ۲۶۱ نفر و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور سه میلیون و ۳۰۴ هزار و ۱۳۵ نفر باشد و سه هزار و ۳۴۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت باشند؟منبع:

1400/04/26
10:34:22
5.0 / 5
284
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیمارستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه