رییس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

وجهه واكسن ایرانی كرونا را با اخبار احساسی و شتاب زده مخدوش نكنید

وجهه واكسن ایرانی كرونا را با اخبار احساسی و شتاب زده مخدوش نكنید

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: با کارهای شتاب زده، احساسی و غیر علمی، وجهه واکسن های ایرانی کرونا را مخدوش نکنیم، باید از اینطور اقدامات به شدت خودداری کرد.


مطالبی درباب واکسن های ایرانی انتشار یافته که مثلا فلان واکسن ایرانی ۹۰ درصد اثرگذاری یا دیگری ۱۰۰ درصد اثر گذاری دارد یا این که واکسن ایرانی بدون هرگونه عارضه ای بوده و ازین دست مطالب از طرف افراد غیر مسئول و غیر متخصص. این اظهار نظرها سبب می شود علاوه بر کم اثر شدن زحمات پژوهشگران و دانشمندان ایرانی، وجهه مناسب این محصولات فناورانه هم مخدوش شود.
علیرضا ناجی، ویروس شناس روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در همین مورد گفت: شاید برخی ها فکر می کنند که با کارهای احساسی و هیجانی، می توانند به وجهه مناسب واکسن های ایرانی افزود، که باور بسیار نادرست و غلطی است.
وی اصرار کرد که بطور مثال بیان موثر بودن این واکسن، در صورتیکه مرحله سوم کارآزمایی بالینی بطور کامل انجام نشده، حرف منطقی و علمی نیست و تا بررسی دقیق مرحله سوم این موضوعات نباید مطرح شود.
وی اضافه کرد: واکسن های ایرانی بسیار مناسب و باارزش هستند و زحمات بسیار زیادی برای آنها کشیده شده و کارهای احساسی و غیرعلمی سبب ارج و قرب بیشتر آنها نخواهد شد.
وی گفت: واکسن های ایرانی که فاز اول و دوم تست انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشتند، واکسن های ایمن و بی خطری هستند و در وضعیت اضطرار می توان با دادن اطلاعات کامل و صحیح به مردم، آنها را به عموم هموطنان زد.
این ویروس شناس اضافه کرد: لازم است شرایط دنیا و کشور به درستی برای مردم تشریح و به آنان اعلام گردد که در وضعیت اضطرار می توان از واکسن ایمن و بی خطر استفاده نمود اما در مورد موثر بودن و نداشتن عارضه، بعد از اتمام مرحله سوم، می شود اظهار نظر دقیق کرد.
ناجی با اشاره به این که با پشت سر گذاشتن فازهای اول و دوم، اطلاعاتی در مورد موثر بودن یا عوارض نادر واکسن به دست نمی آوریم، اظهار داشت: در این فازها به موضوع بی خطری و ایمنی زایی پرداخته می شود که این موضوعات مورد تایید قرار گرفته است.
ناجی اشاره کرد: در صورتی که صادقانه شرایط دنیا و ایران در مورد شیوع ویروس کرونا و کمبود واکسن آن در بیشتر کشورهای جهان به مردم ما اعلام گردد، آنان هم پیروی لازم را خواهند داشت.
وی اصرار کرد که مردم به درستی مطالب علمی را پیگیری می کنند و با حرف های احساسی و هیجانی، نباید و نمی گردد آنان را مجاب به انجام کاری کرد.
در صدور مجوز اضطراری واکسن کرونا عجله نکنند
وی گفت: روند تولید واکسن داخلی کرونا مطلوب و مناسب می باشد اما مسئولان در صدور مجوز اضطراری نباید عجله کنند این کار باید بر طبق مستندات علمی انجام گیرد.
ناجی بیان داشت: شتاب زدگی در روند تولید تعدادی از واکسن های ایرانی کرونا از حدود یکسال پیش مشاهده می شود که این کار می تواند سبب اختلال جدی در روند تولید و استفاده واکسن از طرف مردم شود.
این ویروس شناس اضافه کرد: اعتراض جدی به صدور زودرس مجوز اضطراری واکسن کرونا دارم.
ناجی افزود: واکسن های ایرانی را باید پس از اتمام فاز سوم کارآزمایی بالینی مورد استفاده قرار دهیم.
وی افزود: باتوجه به این که واکسن های پاستور و ایران برکت هنوز فاز سوم خودرا کامل نکرده اند، باید صبر و بردباری داشته باشیم. باید صبر نماییم تا واکسن های ما کارآزمایی های خودرا با موفقیت پشت سر بگذارنند و پس از آنها استفاده نمائیم.
ناجی اضافه کرد: واکسن های ایرانی از پشتوانه علمی مناسب برخوردار می باشند، عجله کردن در اعطای مجوز اضطراری، نمی تواند به وجهه واکسن کمکی کند بلکه باید مراحل تست انسانی بطور کامل و با موفقیت طی شود.1400/04/12
23:20:09
5.0 / 5
562
تگهای خبر: آموزش , پزشك , طب , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کونفه