مدیركل دامپزشكی قم:

آزمایش سل و بروسلوز دام در قم ۳۰ درصد رشد كرد

آزمایش سل و بروسلوز دام در قم ۳۰ درصد رشد كرد

مدیرکل دامپزشکی قم با اشاره به برخی اقدام های صورت گرفته بمنظور پیش گیری از شیوع بیماریهای مشترک انسان و دام در این استان اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال بر روی بیش از هشت هزار راس دام آزمایش بیماری سل و بروسلوز انجام شد که در مقایسه با سال قبل بیش از 30 درصد بالا رفته است.مهدی رفیعی محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران عنوان کرد: دامپزشکی قم اقدام های مختلفی را درباب جلوگیری از بیماری های مشترک انسان و دام انجام داده که قسمتی از آنها در قالب واکسیناسیون است.

وی اضافه کرد: واکسیناسیون بیماری تب مالت را برای گوسفند و بز و همین طور بره های جوان هر سه یا ۶ ماه انجام می دهیم.

رفیعی محمدی ضمن اشاره به واکسیناسیون جمعیت گاوی گوسفندی استان در مقابل بیماری بروسلوز بیان داشت: آزمایش بیماری های بروسلوز و سل در تمام گاوداری های صنعتی و نیمه صنعتی هر سه ماه یک دفعه صورت می گیرد و گاوهای مبتلا به سل و تب مالت نیز شناسایی، و از چرخه مصرف و تولید خارج می شوند.

مدیرکل دامپزشکی قم واکسیناسیون هاری را بعنوان یکی دیگر از اقدام ها جهت جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک انسان و دام مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در سه ماه نخست سال جاری به ۸۲۵ قلاده سگ در استان واکسین هاری تزریق شد که نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

وی ضمن اشاره به انجام آزمایش سل و بروسلوز بر روی بیش از هشت هزار راس دام خاطرنشان کرد: در مقایسه با سال قبل ییش از ۳۰ درصد افزایش عملکرد آزمایش سل و بروسلوز داشتیم، و مایه کوبی بروسلوز نیز که حالا در فصل آن قرار داریم، برای بره و بزغاله شروع شده که نسبت به پارینه بیش از ۲۰ درصد عملکردمان رشد یافته است.

مدیرکل دامپزشکی قم نظارت بر کشتارگاه ها را نیز از اقدام های دامپزشکی برای پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و دام ذکر کرد و اظهار داشت: تمام دام هایی که کشتار می شوند توسط دامپزشکی مورد نظارت قرار می گیرند و قسمت های آلوده از چرخه مصرف خارج می شود.

وی با تکیه بر نظارت گسترده و کامل دامپزشکی بر فرآورده های خام دامی موجود در سطح شهر از زنجیره حمل و نقل تا عرضه خاطرنشان کرد: سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی و آموزش دامداران به شیوه های مختلف نیز همچون اقدام های پیشگیرانه از بیماری های مشترک انسان و دام به شمار می آید.

وی افزود: یکی از اقدام هایی که انجام می شود نیز آزمایش مشمشه در باشگاه های سوارکاری است که در سه ماهه آغازین امسال بیش از ۶۰ راس اسب را آزمایش مشمشه کردیم و الان نیز موردی از این بیماری در قم نداریم.

رفیعی محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه گزارشی از عملکرد دامپزشکی قم در سال ۹۹ تصریح کرد: پارسال برای اولین بار ۱۲ کار جدید را در استان انجام دادیم که بصورت کتابچه آماده شد.

وی ضمن اشاره به ۵۵ موفقیت عمده در زمینه دامپزشکی استان اضافه کرد: نرخ اشتغال زایی دامپزشکی استان پارسال نسبت به سال پیش از آن ۲۹ درصد رشد کرد.

وی با یادآوری کسب رتبه برتر جشنواره شهید رجایی از طرف اداره کل دامپزشکی قم اظهار داشت: دامپزشکی قم همین طور رتبه نخست کارگروه تولیدی این استان را از آنِ خود نمود و در سطح اداره کل های دامپزشکی کشور نیز رتبه سوم کشوری جشنواره شهید رجایی را کسب نمود.

وی انتخاب دامپزشکی قم بعنوان دستگاه برتر در حوزه مدیریت سبز و دریافت لوح تقدیر از اداره کل حفاظت محیط زیست را نیز مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: خیلی از بیماری های دامی همچون تب برفکی کاهش قابل توجهی داشت که ۲۸ درصد تب برفکی گاوی، ۲۴ درصد تب برفکی گوسفندی و ۲۲ درصد نیز بیماری راکتورهای سل گاوی نسبت به سال ۹۸ کاهش داشت.

وی ضمن اشاره به حجم عملیات واکسیناسیون رایگان دامی در استان اظهار داشت: برغم گران شدن واکسن، پنج درصد حجم عملیات مایه کوبی داشتیم.

مدیرکل دامپزشکی قم افزود: یکی از موفقیت های بسیار خوبی که سال قبل به دست آمد این بود که ۹۱ درصد دام هایی که از استانهای دیگر به قم حمل شدند، با گواهی حمل بودند.

وی اضافه کرد: سال قبل آزمایشگاه پی. سی.آر یا مولوکولی دامپزشکی قم برای تشخیص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان فعال شد و هم اکنون تمام نمونه برداری مربوط به این بیماری در داخل استان انجام می شود و مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور است.

وی همین طور معرفی ۸۹ میلیاردریال تسهیلات به بخش خصوصی را از دیگر اقدام های سال ۹۹ دامپزشکی قم برشمرد و بیان کرد: از تسهیلاتی که در اختیار بود برای توسعه فعالیتهای بخش خصوصی استفاده شد.

وی بیان کرد: ۲ مرحله واکسیناسیون طیور روستایی را نیز انجام دادیم که بصورت کاملا رایگان انجام شد.


1400/04/12
16:30:45
5.0 / 5
513
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کونفه