شهریاری:

گفتیم مرزها را ببندید، گوش نكردند

گفتیم مرزها را ببندید، گوش نكردند

نزدیک به ۱۲۰۰ نفر هر روز در استان سیستان و بلوچستان به کرونا مبتلا می شوند و آمار مرگ و میر به ۱۹ نفر در شبانه روز رسیده؛ آماری که محلی ها می گویند باید سه برابرش نماییم.الهه محمدی: مرگ چند روزی است روی استانی خیمه زده که از همان زمان انتشار کرونا تا همین چند روز پیش، پایین ترین میزان مبتلا شدن و مرگ کرونایی را داشت؛ حالا اما وضعیت فوق بحرانی است. بیمارستان ها جایی برای پذیرش بیماران ندارند، قبرهای خالی هیرمند، ایرانشهر، چابهار بمپور، زهک، سراوان، سرباز و میرجاوه یکی یکی پر می شوند، عروسی ها برگزار می گردند، آب و برق ساعات طولانی قطع است و خبری هم از قرنطینه کامل نیست و سیستان و بلوچستان با عدد ۴۹ درصد در قعر جدول رعایت پروتکلهای بهداشتی است. با این که در ایرانشهر و چابهار بیشتر صنوف تعطیل شده اند اما دلتاویروس شهر به شهر و روستا به روستا پیش می رود و آنطور که فداحسین مالکی نماینده زاهدان در تذکر شفاهی اش در مجلس گفته، وزیر بهداشت حتی جواب تلفن استاندار را نمی دهد و مدیریتی بر ستاد کرونای استان ندارد.
نزدیک به ۱۲۰۰ نفر هر روز در استان به کرونا مبتلا می شوند و آمار مرگ و میر به ۱۹ نفر در شبانه روز رسیده؛ آماری که محلی ها می گویند باید سه برابرش نماییم.
آنطور که حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به خبرآنلاین می گوید، سوء مدیریت در کنترل ورود دلتاویروس از هند و پاکستان، دلیل اصلی این بخران است. او می گوید به حسن روحانی، رئیس جمهور نامه نوشته و اخطار داده که همه مرزها با این دوکشور بسته شود اما وزیر بهداشت و وزیر کشور این سفارش را جدی نگرفته اند و حالا وضع همین شده که می بینید.

وزیر بهداشت و وزیر کشور به هشدارها توجه نکردند
دو روز پیش بود که روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان از تعطیلی دو روزه تمام ادارات، نهادها و بانکهای استان اطلاع داد. اما دیگر کار از کار گذشته بود. دلتاویروس خیلی وقت بود که پایش را به خانه ها و درون جان های محروم ترین استان کشور گذاشته بود. وضعیت از قرمز هم گذشته و به رنگ سیاه رسیده و حالا سیدمحمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان می گوید، با موافقت وزارت بهداشت مجوز واکسینه شدن افراد بالای ۵۰ سال دریافت شده است. که البته این تصمیم برای اجرایی شدن منتظر فراهم شدن زیرساخت هاست. زیرساخت هایی که با عنایت به کمبودهای زیاد درمانی و بهداشتی در این استان، بعید است به همین زودی ها فراهم شوند.
اما آنطور که حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به خبرآنلاین می گوید، سوء مدیریت عامل اصلی به وجود آمدن این وضع بحرانی در استان سیستان و بلوچستان است؛ «با توجه به این که ما مرز ۱۲۰۰ کیلومتری با کشور افغانستان و پاکستان داریم، افغانستان هم با هندوستان همسایه است و خطر ورود دلتا ویروس به شرق کشور و از آنجا هم به کل کشور وجود دارد. به همین خاطر من در نامه ای به رئیس جمهور اخطار دادم و خواستم مرزها را ببندند. رئیس جمهور ما را به وزیر بهداشت و وزیر کشور ارجاع دادند اما متاسفانه وزارت کشور نتوانست محدودیت های جدی در سیستان و بلوچستان ایجاد نماید و همین مبحث سبب شد که دلتاویروس وارد سیستان و بلوچستان شود. همه این ها به خاطر سوء مدیریت است، شاید فکر نمی کردند که این اتفاق بیفتد.»
او می گوید سرایت این ویروس۱۳ برابر بیشتر از سایر ویروس هاست و بنابراین برای نخستین بار آمارابتلا و مرگ و میر در این استان بالا رفته است؛ «همه تخت ها پر شده است و نگرانیم که در دوهفته آتی که تعداد بیماران بیشتر خواهد شد اگر نتوانیم تخت، دستگاه ونتیلاتور و اکسیژن به اندازه کافی تهیه نماییم، جان بیشتری از مردم به خطر بیفتد.»
شهریاری انتشار اخباری در خصوص وضعیت بد در خاکسپاری فوتی ها را جوسازی های شبکه های اجتماعی می داند و می گوید: «در کل استان سیستان و بلوچستان ۱۸ الی ۱۹ نفر هر روز می میرند و این آمار طوری نیست که احتیاج به ماشین های قبرکن داشته باشد. این خبرها برای ایجاد تنش در جامعه است. بله وضعیت بحرانی است اما خیلی از این خبرسازی ها عادی نیست.»
او از آماده سازی یک بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی در زاهدان خبر می دهد و می گوید که اگر وضعیت بدتر شود از این بیمارستان استفاده می شود؛ «امیدوارم وضعیت بهتر شود که نخواهیم از نیروهای مسلح کمک بگیریم.»

برای ما چه فرقی دارد که از گرسنگی بمیریم یا از کرونا؟
«به صورت کاملا محسوس همه اطرافیانم به کرونا مبتلا شده اند.» این را سارا یکی از اهالی زاهدان به خبرآنلاین می گوید. او ترسیده؛ از آمار رو به رشد آمار مبتلاها و فوتی ها و حالا که خواهرش مبتلا شده نه دستگاه اکسیژنی هست و نه تخت خالی برای بستری؛ «حتی گفته می شود که آمار رسمی را باید سه برابر نماییم. وضعیت مبتلا شدن و مرگ و میر خیلی وحشتناک و سیستم درمان در استان بسیار ضعیف است. شهر زاهدان که مرکز استان است سه بیمارستانی که بشود در آن بستری شد دارد و همه تخت های این بیمارستان ها از دو هفته پیش پر شده اند.»
بازار سیاه هم که همچنان به راه است؛ «برای فروختن دستگاه اکسیژن در زاهدان بازار سیاه راه افتاده؛ دستگاه اکسیژنی که در تهران یک میلیون است در زاهدان دو و نیم میلیون تومان به فروش می رسد، چون بیشتر مردم در خانه از مریض هایشان نگهداری می کنند و به دنبال خرید دستگاه اکسیژن می روند. دکتر متخصص پیدا نمی گردد و وضعیت خاکسپاری خوب نیست.»
سارا می گوید در استان به خاطر برخی از اعتقاداتی که وجود دارد، خیلی از مردم ماسک نمی زنند و می گویند مرگ دست خداست؛ «وضعیت اقتصادی بسیار بد است و خیلی ها می گویند برای ما چه فرقی دارد که از گرسنگی بمیریم یا از کرونا. تعطیلی در این استان مفهوم نمی دهد. اگر می خواهند وضعیت را کنترل کنند باید به مردم امکانات بدهند. تعداد بسیار بسیار زیادی عروسی در خانه ها برگزار می شود، خیلی از تالارها یواشکی اجازه برگزاری عروسی می دهند. یکی از مهم ترین دلایلی که دلتاویروس در سیستان و بلوچستان پخش گردید به علت ورود بسیار زیاد مسافر از پاکستان است. هیچ نظارتی بر این مورد وجود نداشت، هیچ مرزی بسته نشد و کسی عین خیالش هم نبود. حتی آب و برق زاهدان هم در ساعات طولانی قطع می شود و همین مبحث وضعیت بغرنج را برای مردم وخیم تر کرده است.»

این آتش به جان همه کشور خواهد افتاد
مجتبی جهانتیغ، پزشک عمومی که در یک بیمارستان در زاهدان کار می کند به خبرآنلاین می گوید وضعیت استان فوق بحرانی است و انگار چندان هم برای مسؤلان مهم نیست؛ «خیلی عجیب است که محروم ترین استان ایران گرفتار جهش دلتاویروس شود، مردم درو شوند و همه ساکت باشند. در کل خرداد روند مبتلا شدن در سیستان و بلوچستان افزایشی بوده است. دو هفته پس از آن وضعیت هولناکی که در هندوستان به وجود آمد، در چابهار و عسلویه کرونای هندی شناسایی شد اما از همان زمان هیچ تدبیری نبود. ورود و خروج به همه شهرها آزاد بود و هیچ تعطیلی ای وجود نداشت. صدها میتینگ انتخاباتی برای شورای شهر برگزار شد و دلتاویروس به سرعت گسترش پیدا کرد. ما در نیمه خرداد هم به آمار ۴۵۰ مبتلا شدن در روز رسیده بودیم. ۱۰ درصد از آمار مبتلا شدن به کرونا مختص به سیستان و بلوچستانی است که در کل سال گذشته همیشه سفید و نارنجی بوده است. اما هم اکنون قرمز است و این آتش به جان کل کشور خواهد افتاد و مسؤلان چوب این بی توجهی را خواهند خورد.»
او می گوید مسؤلان حداقل برای نجات کشور و پیشگیری از گسترش دلتاویروس به کل کشور، این ویروس را در جنوب شرق مهار کنند؛ «۸۰ درصد مردم چابهار حتی دسترسی به آب لوله کشی هم ندارند چه برسد به مسائل دیگر. شخص وزیر هیچ اظهارنظری نمی کند و همه ساکتند. استاندار و فرماندار هم تازه بیدار شده اند و بازارها را تعطیل می کنند. چابهار پایین ترین سرانه دسترسی به وضعیت درمانی و بهداشتی را دارد. نه کسی بازدید رفت و نه کسی اظهارنگرانی کرد. هیچ گروه ویژه ای برای رفع کمبودها به این استان فرستاده نشد و صداوسیما هم کاملا سکوت کرد. ما پایین ترین میزان دسترسی را به مراکز غربالگری را داریم. بیشتر مردم کارگرند و ازطبقه پایین جامعه، پس نمی توانند خانه نشین شود حتی اگر تست دهند و مثبت باشند. اگر گرفتن تست ها بیشتر باشد بالاخره مردم شاید بیشتر از کرونا بترسند.»

۲۳۵۲۳۵

1400/04/10
22:34:41
5.0 / 5
585
تگهای خبر: آب , آنلاین , بازار , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کونفه