تركیب ۲ آنتی بادی از بروز گونه های به شدت مسری كرونا پیشگیری می كند

تركیب ۲ آنتی بادی از بروز گونه های به شدت مسری كرونا پیشگیری می كند

به گزارش کونفه نتایج یک تحقیق نشان داده است یک داروی کووید-۱۹ که از ترکیب دو نوع آنتی بادی ساخته شده است، ضد گونه های به شدت مسری ویروس کرونا موثر است.


به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان در این مطالعه که بر روی موش و همستر انجام شد، متوجه شدند ترکیب دو آنتی بادی از سه آنتی بادی ساخته شده توسط شرکتهای Eli Lilly & Co، Regeneron یا Vir Biotechnology، در خنثی سازی گونه های به شدت مسری ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل و هند کشف شدند، موثر بودند.
از آنتی بادی ها برای درمان موارد مبتلا شدن به کووید-۱۹ استفاده می شود، اغلب در اوایل روند همه گیری کرونا از این رویه درمانی استفاده می شد. حالا یافته های این مطالعه نشان داده است که داروهای ساخته شده از دو آنتی بادی در خنثی کردن گونه هایی که توانایی ایجاد شیوع را دارند، بسیار موثر هستند.
محققان در این مطالعه که در مجله Nature انتشار یافته است، درمان های ترکیبی مجاز اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا را که توسط شرکتهای داروسازی Regeneron و Eli Lilly ساخته شده و هم یک درمان تک آنتی بادی به نام sotrovimab را که توسط شرکتهای داروسازی Vir Biotechnology و GlaxoSmithKline ساخته شده است، مورد بررسی قرار دادند.
آنها همینطور آنتی بادی هایی را که هم اکنون توسط شرکتهای AbbVie Inc، Vir و AstraZeneca در آزمایش های بالینی قرار دارند، ارزیابی کردند.
آنتی بادی های مونوکلونال (یا تک دودمانی) پروتئین های ساخته شده در آزمایشگاه هستند که نحوه مبارزه سیستم ایمنی بدن را با ویروس هایی مانند ویروس کرونا تقلید می کند. در این مطالعه آنتی بادی های مونوکال در مقابل گونه Alpha Kent ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد، گونه Beta ویروس کرونا که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد، گونه برزیلی این ویروس به نام Gamma و هم گونه هندی ویروس کرونا مورد آزمایش قرار گرفت.
همه این گونه ها از جهش هایی در ژن ایجاد کننده پروتئین اسپایک که ویروس کرونا از آن برای ورود و آلوده شدن سلول ها استفاده می نماید، برخوردار بودند. موش ها و همسترها یک روز پیش از آلوده شدن به ویروس، با آنتی بادی - به صورت منفرد و به صورت ترکیبی - تحت درمان قرار گرفتند.
نتایج این مطالعه نشان داد عرضه آنتی بادی ها به صورت منفرد توانایی کمی در خنثی سازی انواع این ویروس دارد، اما ترکیب آنها از اغلب حیوانات در مقابل بیماری کرونا محافظت می کند. همینطور حیواناتی که به صورت منفرد آنتی بادی دریافت کرده بودند، دست کم ۱۵ درصد از وزن خویش را در مدت ۶ روز از دست دادند، التهاب ریه و مقادیر زیادی RNA ویروسی در بینی و گلو داشتند، اما حیواناتی که تلفیقی از آنتی بادی ها را دریافت کرده بودند نه تنها وزن خویش را از دست ندادند، بلکه التهاب ریه هم نداشتند و مقدار کمی RNA ویروسی در بینی و گلوی خود داشتند.
دکتر «جاکو بُن» استادیار پزشکی، میکروب شناسی مولکولی و صدمه شناسی و ایمونولوژی اظهار داشت: به نظر می آید درمان ترکیبی دو آنتی بادی از پیدایش گونه های مقاوم جلوگیری می کند. برخی درمان های منفرد سبب ایجاد مقاومت می شوند، اما درمان ترکیبی هیچگاه این مقاومت را ایجاد نمی کند.
به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، ویروس کرونا معروف به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تصریح کرد که باآنکه واژه «همه گیر» (pandemic) به علت حساسیتی که دارد، نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.
اولین بار، شرکت داروسازی فایزر آمریکا ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام نمود که به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا موثر عمل کرده است.
علاوه بر این کشورهای زیادی همچون ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس، کوبا و آمریکا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت های قابل ملاحظه ای در این حوزه کسب کرده اند. همینطور هم اکنون در خیلی از کشورها واکسیناسیون ضد ویروس کووید ۱۹ در حال انجام می باشد.

1352


1400/04/03
14:35:01
5.0 / 5
744
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کونفه