دورهمی های كوچك نقش بزرگی در گسترش كرونا دارند

دورهمی های كوچك نقش بزرگی در گسترش كرونا دارند

نتایج یک تجزیه و تحلیل جدید نشان می دهد که حتی اجتماعات کوچک می تواند به گسترش کووید-۱۹ در مناطقی با میزان آلودگی بالا دامن بزند.


به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان می گویند: این امر بخصوص در مناطقی که انتشار ویروس زیاد بوده، صادق است.
داده ها نشان داد که میزان آلودگی در بین خانوارهای ساکن مناطق دارای انتقال زیاد ویروس کرونا که در آن یکی از اعضا تولد خویش را جشن گرفته، ۳۱ درصد بیشتر بوده است.
این رقم در خانوارهایی که تولد یک کودک را جشن گرفته بودند، حدود ۵۷ درصد و در خانوارهایی که جشن تولد یک بزرگسال را گرفته بودند، حدود ۲۲ درصد بالاتر بود.
این یافته ها بر مبنای تجزیه و تحلیل گسترش ویروس کووید-۱۹، در ۲.۹ میلیون خانوار در سطح کشور آمریکا، از آغاز شیوع همه گیری تا هشتم نوامبر سال قبل به دست آمده است. شیوع کلی ویروس کرونا در زمان انجام این مطالعه ۲۸ مورد در هر ۱۰ هزار نفر از کل جمعیت عمومی بود.
محققان می گویند: هدف از این مطالعه ارزیابی خطر گسترش کووید-۱۹ در رابطه با «دورهمی های کوچک اجتماعی» با مقایسه تغییرات در میزان عفونت بعد از برگزاری دورهمی های کوچک بخصوص جشن تولد بود.
«کریستوفر والی» یکی از نویسندگان این مطالعه در یک نامه الکترونیکی به خبرگزاری یونایتدپرس اظهار داشت: اجتماعات غیررسمی، مانند مهمانی های تولد، هنوز منبع مهمی در انتقال کووید-۱۹ هستند که تابحال کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و نباید از آنها غافل شد.
«والی» که خود یک محقق در شرکت RAND در برکلی واقع در کالیفرنیا است، اظهار داشت: خیلی از سیاست های طراحی شده برای کاهش سرعت گسترش کووید-۱۹ قبلاً در اجتماعات رسمی مانند محل کار، مسافرت، ناهارخوری و غیره هدف گذاری شده بود اما یافته های ما نشان داده است که گردهمایی های غیررسمی شایسته توجه بیشتری هستند.
به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، ویروس کرونا معروف به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تصریح کرد که باآنکه واژه «همه گیر» (pandemic) به علت حساسیتی که دارد، نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.
اولین بار، شرکت داروسازی فایزر آمریکا ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام نمود که به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا موثر عمل کرده است.
علاوه بر این کشورهای زیادی همچون ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و آمریکا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت های قابل ملاحظه ای در این حوزه کسب کرده اند. همینطور هم اکنون در خیلی از کشورها واکسیناسیون ضد ویروس کووید ۱۹ در حال انجام می باشد.


1400/04/01
20:52:44
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کونفه