تشخیص كرونا با بینی الكترونیكی در 80 ثانیه

تشخیص كرونا با بینی الكترونیكی در 80 ثانیه

محققان موفق به طراحی و چاپ سه بعدی یک بینی الکترونیکی شدند که می تواند آلودگی به ویروس کرونا را با ۹۴ درصد دقت تنها در مدت ۸۰ ثانیه تشخیص دهد.


به گزارش روز دوشنبه روزنامه دیلی میل، هدف از ابداع این تکنولوژی جدید سرعت بخشیدن به آزمایش ویروس کووید-۱۹ از راه بو کشیدن از حفره بینی فرد مورد نظر و ارائه تشخیص بیماری تنها در مدت ۸۰ ثانیه است.
این بینی الکترونیکی که با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته شده است، رایحه مواد شیمیایی را در افراد آلوده به کووید-۱۹ تجزیه و تحلیل می کند.
این ابزار که Pen۳ لقب گرفته از یک لوله بلند مجهز به چند سنسور ساخته شده است که برای تجزیه و تحلیل رایحه های موجود در حفره بینی بر روی سوراخ بینی فرد مورد نظر قرار می گیرد.
الگوریتم های یادگیری موجود در این بینی الکترونیکی، رایحه های موجود در حفره بینی فرد مورد نظر را استشمام می کنند و با ۹۴ درصد دقت آلودگی فرد را به عفونت های کووید-۱۹ تشخیص می دهد.
به گفته محققان، این بینی الکترونیکی با ایجاد یک الگو برای هر رایحه، بوی کووید-۱۹ را شناسایی می کند.
آنها Pen۳ را برای شناسایی ترکیبات آلی فرار (VOC) در مجرای داخلی بینی آموزش دادند. آزمایش این بینی الکترونیکی بر روی ۵۰۳ نفر، نشان داد که Pen۳ موفق شد ۲۷ فرد آلوده به ویروس کرونا را به صورت صحیح شناسایی کند.
به گفته محققان، هر بیماری دارای بویی است چونکه بیماری ها سبب تغییر فرآیندهای متابولیک می شوند. زمانی که یک ترکیب با حسگرهای این بینی الکترونیکی در تعامل قرار می گیرد به تبادل اکسیژن منجر می شود و تغییری در هدایت الکتریکی بوجود می آورد.
پژوهشگران پیشبینی می کنند که از این تکنولوژی برای آزمایش تجمعات بزرگ و در فرودگاه ها برای کاهش زمان انتظار در مکان های آزمایش استفاده گردد.
ویروس کرونا معروف به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود. این ویروس هم اکنون در خیلی از کشورها شیوع یافته است.
براساس آخرین آمارها از زمان شیوع کرونا تا امروز سه میلیون و ۷۴۴ هزار و ۲۹ نفر در جهان جان باختند.

منبع:

1400/03/17
13:27:16
5.0 / 5
775
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کونفه