پنجم خرداد ماه و با اهمیت ترین اخبار كرونائی استانها

پنجم خرداد ماه و با اهمیت ترین اخبار كرونائی استانها

کونفه: سیر نزولی موج چهارم کرونا به مدلول اختتام این موج و ساده انگاری در رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیست و بگفته کارشناسان، تجربه موج های پیشین کرونا نشان داده است، در شروع روند نزولی شدن سیر بیماری، ساده انگاری و بی توجهی می تواند منجر به موج بلندتری شود.


به گزارش گروه اخبار استان های ایرنا، برگزاری هر گونه تجمع سبب افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا می شود و بگفته کارشناسان بهداشتی مهم ترین خطر در ایام آینده، برگزاری مراسم، تجمعات و دورهمی های خانوادگی و سفر شهروندان به دیگر شهرهای کشور است.
در همین حال آنان خواهان خودداری شهروندان از سفرهای غیرضروری و دورهمی ها مانند شب نشینی، مراسم دید و بازدیدهای جمعی شدند و معتقدند که برای مهار بیماری کووید ۱۹، رعایت پروتکلهای بهداشتی لازم است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان خیلی کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری اجرا شود.
در این بین هیجان تبلیغاتی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز این روزها در حال افزایش بوده و این هیجان زدگی به شکلی است که وجود ویروس مرگبار کرونا در بعضی تجمعات و دورهمی ها به کلی به فراموشی سپرده شده است.
همه می دانیم روزهای حساسی پیش رو هست و انتظار می رود با رعایت نکات بهداشتی و تداوم پروتکل ها، روند کاهش بیماری کووید ۱۹ در کنار افزایش واکسیناسیون افراد به کنترل هرچه بهتر این ویروس منجر شود.
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پیش تر گفته بود که برنامه این وزارتخانه این است که تا اختتام خرداد، گروه های لطمه پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه شوند، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع کنند و برآورد شان این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ اشاره شده، بتوانند واکسیناسیون را به انتها برسانند.


متاسفانه با فوت ۱۶۳ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۹ هزار و ۲۱۹نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (پنجم خرداد ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰هزار و ۴۶۸بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۵۴نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۸۶۵ هزار و ۸۶۴نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا حالا دو میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. 🔰چهار هزار و ۶۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۹ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۹۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وزارت بهداشت همین طور اعلام نمود: تا حالا دو میلیون و ۸۴۴هزار و ۶۳۹نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۸۵هزار و ۶۷۰نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به سه میلیون و ۳۳۰هزار و ۳۰۹ دوز رسید.


به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، شیوع موج چهارم کووید.۱۹ در استان اردبیل بعد از یک ماه اوج گیری متوقف شده و در یک هفته اخیر سیر نزولی داشته ولی این بیماری همچنان قربانی می گیرد بطوریکه در شبانه روز گذشته پنج نفر دیگر از مبتلایان به ویروس کرونا در این استان جان باختند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل کاهش مجموع شمار بستری های همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان را طی دو هفته اخیر چشم گیر خواند.
دکتر شهرام حبیب زاده با اشاره به افزایش شمار بهبودیافتگان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل در تداوم سیر نزولی شیوع ویروس کرونا در استان اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۴۴ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.
وی همین طور از شروع سیر نزولی افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل آگاهی داد و بیان کرد: اکنون ۵۰ بیمار مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان تحت مراقبت قرار دارند.
در همین حال رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار داشت: با افزوده شدن ۲۶۸ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۳۶ هزار و ۳۷۳ نفر رسید.
دکتر سیدمحمد هاشمی شهری اظهارداشت: هم اینک ۱۸۹بیمار حاد تنفسی و ۱۰۴ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
وی افزود: همین طور با فوت چهار مورد جدید شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و ۳۱۸ نفر رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از مردم تقاضا کرد در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت نمایند.
وی بیان کرد: از آنجایی که کشف راه های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس می باشد و سپس برمبنای یافته های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می شود ضروری ست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت نمایند.
هاشمی اظهار داشت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز درحال افزایش است و این نوع از ویروس حدودا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه حدود ۸۰ درصد موارد مبتلاشدن در سطح استان را شامل می شود.
فرماندار بندرعباس با اشاره به این که برخی از صنوف پروتکلهای بهداشتی کرونا را رعایت نمی کنند اظهار داشت که در صورت بی توجهی به تذکرهای بهداشتی بازرسان، پلمب می شوند.
عزیزالله کناری گفت: بسیاری صنوف به خوبی پروتکلهای بهداشتی کرونا را رعایت می کنند اما بین آنها صنوف متخلف نیز هستند که رفتار آنان در بازرسی های محسوس و نا محسوس مستندسازی می شود.
وی افزود: مدیران پاساژها و مجتمع های تجاری نیز بر رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک توسط مشتریان و کسبه نظارت همیشگی داشته باشند تا از بروز موج جدید بیماری پیشگیری شود.
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز نیز در این خصوص اظهار داشت: در یک پاندمی مانند بیماری کرونا با واکسینه کردن ۷۰ درصدی افراد، جامعه ایمن می شود.
دکتر مهران احمدی بلوطکی بیان کرد: بعنوان مثال در یک جامعه مانند اهواز با جمعیت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، ۷۰ درصد جامعه را در نظر گرفته و واکسیناسیون از از گروه سالمندان و بیماران خاص شروع شده است.
وی اضافه کرد: بر این اساس با واکسیناسیون افراد تا ۱۸ سالگی، ایمن سازی ۷۰ درصدی کامل می شود.
احمدی بلوطکی اظهار داشت: در بیماری کرونا زمانی که ۷۰ درصد افراد واکسن تزریق کرده باشند زنجیره قطع و جامعه ایمن می شود و افراد زیر۱۸ سال نیازی به واکسن ندارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نیز اظهار داشت که تزریق واکسن کرونا در ۴۶ پایگاه شامل مراکز تجمیعی و بهداشتی این استان انجام می شود.
دکتر محمد طاهری اضافه کرد: پایگاه های بهداشتی پیش بینی شده برای تزریق واکسن برمبنای میزان جمعیت حاضر در محل سکونت و میزان مراجعات در طول سال انتخاب شده اند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: تا اختتام هفته گذشته روزانه ۲ هزار و ۳۰۰ واکسن در پایگاه های بهداشتی استان همدان تزریق می شد که هم اینک به سه هزار و ۷۰۰ واکسن رسیده و تا اختتام هفته به پنج هزار دوز در روز می رسد.
وی اظهار داشت: شهروندان بالای ۷۰ سال برای تزریق واکسن ابتدا باید با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir ضمن اعلام مشخصات، کد ملی و شماره تماس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین نیز اظهار داشت: تا حالا حدود چهار درصد از جمعیت این شهرستان خراسان شمالی معادل چهار هزار و ۸۹۲ نفر واکسن کرونا دریافت کرده اند.
دکتر اسحاق ایلدرآبادی گفت: از شروع شروع واکسیناسیون در شهرستان هفت هزار دوز واکسن به دانشکده علوم پزشکی اسفراین تحویل شده است که گروه های اولویت دار برمبنای سند واکسیناسیون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن کرونا را دریافت نمودند و بقیه افراد نیر برمبنای برنامه اعلام شده واکسینه می شوند.
وی با اشاره به اجرای طرح واکسیناسیون سالمندان برمبنای برنامه اعلام شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهرستان اضافه کرد: تا حالا ۸۰ درصد از سالمندان بالای ۸۰ سال در اسفراین واکسینه شده اند و واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال نیز که از هفته گذشته شروع شده، همچنان ادامه دارد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسفراین اشاره کرد: فراخوان واکسیناسیون برای افراد بالای ۷۰ سال نیز از روز گذشته در شهرستان شروع شده است.

ایلدرآبادی اظهار داشت: سالمندان بالای ۷۵ سال که از واکسیناسیون به دلایلی جا مانده اند سهمیه آنها محفوظ است و با رسیدن واکسن های جدید با آنها تماس گرفته می شود.
وی واکسیناسیون عشایر کوچ رو بالای ۵۰ سال در شهرستان را همچون گروهای هدف دریافت واکسن کرونا دانست و اظهار داشت: کار واکسیناسیون این افراد از ۲ روز گذشته در مناطق ییلاقی عشایر شهرستان شروع شده است.
فرماندار شهرستان حمیدیه نیز اظهار داشت: سالمندانی که طبق اولویت برای دریافت واکسن کرونا از طرف مراکز بهداشتی فراخوانده می شوند بدون نگرانی نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.
شاهین هاشمی گفت: خوشبختانه روند بیماری در شهرستان خوب و کاهشی شده و هم اکنون تنها یک بیمار کرونائی بستری در مراکز درمانی داریم.
وی اضافه کرد: انتظار داریم که سالمندان بالای ۶۵ سال هر چه زودتر به مراکز بهداشتی مراجعه و نسبت به واکسن اقدام نمایند. متاسفانه هنوز تعدادی از افراد این گروه سنی از تزریق واکسن ترس دارند که این مساله کار را با مشکل مواجه کرده است.
مدیر گروه بیماریهای مرکز بهداشت گیلان نیز اظهار داشت: میانگین سنی بستری کرونا در گیلان طی یکی دو هفته اخیر، ۵۰ تا ۶۹ سال گزارش شده است.
دکتر حسن رخ شاد گفت: آمار بیماران بستری و فوتی های ناشی از بیماری کووید ۱۹ طی هفته های اخیر نیز سیر نزولی دارد که نشانگر همکاری و همراهی مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی پیش گیری از انتشار ویروس کرونا است.
وی اشاره کرد: اکنون ۳۴۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های گیلان بستری هستند در حالی که هفته گذشته در چنین روزی ۴۴۰ بیمار کرونائی در بیمارستان های استان بستری بودند.
فرمانده قرارگاه نظارتی و عملیاتی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان نیز اظهار داشت: تمام محدودیت های کرونائی برمبنای رنگ بندی شهرها همچنان اعمال می شودشهرستان هایبه قوت خود باقی است.
ولی اله حیاتی با اشاره به این که هیچ تغییری در سطح رنگ بندی کرونائی شهرستان های خوزستان حاصل نشده اضافه کرد: نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی در خوزستان همچنان اعمال می شود.
فرمانده قرارگاه نظارتی و عملیاتی ستاد کرونا خوزستان اظهار داشت: مرزهای زمینی و مسافری ما کماکان بسته اند و مرزهای دریایی و ورود کشتی ها به شدت کنترل می شوند.
وی با اعلان اینکه کارهای انتخاباتی در مکان های مسقف ممنوعست اضافه کرد: این فعالیت ها تنها در مکان های سرباز که به تایید ستاد کرونا شهرستان رسیده باشد، مجاز است.
حیاتی اظهار داشت: تنها در مکان هایی که به تایید بهداشت رسیده و از طرف فرمانداران اعلام گردد، می توان فعالیت کرد.
وی بیان کرد: تخلفات کرونائی کاندیدای انتخاباتی در شعب رسیدگی به تخلفات انتخاباتی بصورت ویژه بررسی خواهد شد.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید نمود.
این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علائم بیماری کووید ۱۹ است و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدی را در جهان ایجاد کرده است.منبع:

1400/03/05
23:08:56
5.0 / 5
786
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کونفه