چگونگی مهار ویروس كرونا در لائوس

چگونگی مهار ویروس كرونا در لائوس

آمارها حاکی می باشد کشور جمهوری دمکراتیک خلق لائوس در جنوب شرق آسیا در مقایسه با دیگر کشورهای جهان از اولین روزهای شیوع بیماری کرونا تابحال مدیریت موفقی را در مقابل پیشگیری از گسترش این بیماری از خود نشان داده است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از داده ها و اطلاعات رسانه های خبری، کشور لائوس در جنوب شرق آسیا با بیشتر از ۷ میلیون جمعیت تابحال آمار مبتلایان آن از ۱۰۰ نفر فراتر نرفته است و تابحال هیچ مورد مرگ و میر ناشی از این ویروس در این کشور رخ نداده است.
این در حالی است که کشورهای مختلف قاره آسیا در چند هفته گذشته با افزایش خطرناک موج های جدید گسترش کرونا رو به رو بوده و هستند. به دنبال انتشار ویروس های جهش یافته و مسری تر کرونا شرایط برای خیلی از کشورها هم به حالت اضطراری درآمده است.
البته در این میان کشورهایی همچون لائوس که پیش از این در مهار این ویروس کشنده موفق عمل کرده بودند هم با شرایط سختی مواجهند چون که هنوز احتمال ورود نوع های کشنده تر این ویروس به این کشور منتفی نیست.
با این وجود، بعضی از کشورهای ثروتمند جهان برای کمک به پیشگیری از انتشار بیشتر این ویروس و بدتر شدن شرایط در کشورهای صدمه پذیر همچون لائوس هم اقدام نمودند.
مثلا، مقامات استرالیا چندی قبل از ارسال کمک های مالی به کشورهای جنوب شرقی آسیا همچون لائوس اطلاع داده بودند.
به گزارش کونفه به نقل از ایرنا از شبکه خبری استرالیایی «ای. بی. سی. نیوز »، آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در لائوس واقع در آسیای جنوب شرقی تابحال بسیار پایین بوده است.
با گسترش سریع ویروس کرونا در کشور همسایه لائوس، تایلند تمام مرزها دو کشور را در روز ۲۲ آوریل ( ۲ اردیبهشت ) بست و قوانین قرنطینه در لائوس به سرعت مورد اجرا درآمد. همینطور فعالیت مدارس و کارهای غیرضروری به حال تعلیق درآمد.

لائوس ماه های بعد از ظهور کرونا در آسیا، همچنان پاک بود
در پنجم فروردین ماه سال ۱۳۹۹ بود که اتحادیه رسانه های دولتی تایلند (ام سی او تی) در گزارشی از وینتیان به نقل از وزارت بهداشت لائوس اعلام نموده بود که نخستین مورد از ابتلای به ویروس کووید-۱۹ در این کشور جنوب شرق آسیا ثبت شده است.
براساس آن گزارش، وزارت بهداشت لائوس همان زمان نتیجه آزمایشات پزشکی دو تن از شهروندان این کشور برای تعیین ویروس کرونا مثبت اعلام نموده بود که اولین مورد یک مرد ۲۸ ساله بود که در هتلی در وینتیان کار می کند و دومین آنها هم یک خانم ۳۶ ساله شهروند پایتخت است که در بخش گردشگری این کشور بعنوان راهنمای تورهای خارجی فعالیت می کند.
براساس این گزارش، کانون شیوع کرونا در این کشور در این زمان رستورانی در منطقه مرزی با میانمار و تایلند بود.
بدین ترتیب با بازگشت کارگران لائوسی به کشور خود که با از دست دادن مشاغل خود در تایلند که با موج سوم همه گیری رو به رو شده بود، ویروس کرونا در لائوس منتشر گردید.
سازمان بهداشت جهانی بارها به کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا در رویارویی با ویروس کرونا اخطار داده بود و از آنها درخواست نمود تا اقدامات شدیدتری اتخاذ کنند.

هفته گذشته مقامات تایلند با ثبت روزانه ۹ هزار و ۶۳۵ مورد مبتلا شدن به ویروس کرونا به رکورد جدیدی رسیدند.
پایگاه خبری "ویتنام پلاس" ویتنام چندی قبل گزارش داده بود که مقامات لائوس با هدف پیشگیری از شیوع کرونا تصمیم دارند از واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه استفاده کنند.
همچنین مقامات لائوس در حال رایزنی با مقامات چین هستند تا از این کشور هم واکسن ضد بیماری کرونا وارد کنند.
در کشور دیگر همسایه با لائوس، یعنی ویتنام که یکی از کشورهای موفق در زمینه مهار و کنترل همه گیری ویروس کرونا بود هم هفته گذشته ۱۸۷ مورد جدید مبتلا شدن به ویروس کرونا ثبت شده بود.
این آمارها از دو کشور همسایه لائوس زنگ خطری برای این کشور به شمار می آید.چگونه لائوس برای مدت زمان طولانی مرگ ناشی از همه گیری ویروس کرونا نداشت؟
این کشور آسیایی با وجود داشتن مرز مشترک با کشور چین، آخرین کشور در جنوب شرق این قاره بود که مورد مبتلا شدن به ویروس کرونا را در سال ۲۰۲۰ گزارش کرد.
لازم به ذکر است تلاشهای موفقیت آمیز کشورهای همسایه لائوس در مهار ویروس کرونا هم یکی از عوامل عدم انتشار ویروس کرونا در لائوس به شمار می آید.
تصمیم گیری بموقع و سریع برای اعمال محدودیت ها و قرنطینه هم بسیار موثر بود. چنان که با ترکیبی از بستن مرزها، اجرای محدودیت ها، لائوس به کشوری تبدیل شد که از آغاز همه گیری تا آوریل سال جاری زنجیره انتقال ویروس را قطع کرده بود.
همزمان رعایت پروتکلهای بهداشتی همچون فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت موارد بهداشتی هم به مهار این ویروس در این کشور کمک کرد.
در عین حال تراکم جمعیت پایین، موقعیت جغرافیایی کوهستانی و جمعیت بزرگ روستایی این کشور ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری هم مزید بر این علت ها بوده است.
در این میان عواملی خارج از کنترل سیاستگذاران هم در این امر مؤثر بوده است. بیشتر کامبوجی ها، لائوسی ها و ویتنامی ها در مناطقی روستای زندگی می کنند و خیلی از آنها با باز نگه داشتن در و پنجره ها، خانه را خنک می کنند. این ماجرا سرعت انتشار ویروس را کاهش داده است.
یکی از ئلایلی که معمولاً برای موفقیت دولت لائوس برای مبارزه با کرونا ذکر می شود، این است که دولت و مردم این کشور با درس هایی که از مورد مشابه بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ به دست آورده بودند، برای بستن مرزهای خود خیلی زود اقدام نمودند، اقدامات قرنطینه را جدی تر اعمال کردند و تماس افراد آلوده را ردیابی کردند. این ماجرا سبب شد وقتی مسؤلان دستور می دهند شهروندان باید از ماسک استفاده کنند، آنها هم رعایت نمایند.
لائوس و کشورهای همسایه آن در تلاشند تا با اجرای دیگر محدودیت ها، ویروس را مهار کنند. ویتنام و سنگاپور قرنطینه مسافران ورودی را از دو هفته به سه هفته بالا بردند و بعضی از مکان های تفریحی را تعطیل کردند. لائوس در آوریل پایتخت را تعطیل و مرزهایش را بست.


روند واکسیناسیون در لائوس
بر پایه این گزارش، واکسیناسیون در کشور لائوس از ماه گذشته و با استفاده از واکسن "آسترازنکا" ساخت موسسه سروم هند از راه ساز و کار «کوواکس» شروع شده است.
قرار است کوواکس یک پنجم واکسن لازم برای جمعیت لائوس را تا آخر سال جاری میلادی (دی ماه) تأمین کند.
به گفته « فوتون موآنگپاک » نماینده وزیر بهداشت لائوس، واکسیناسیون گسترده قدمی رو به جلو و حیاتی برای آخر دادن به این بحران در این کشور به شمار می آید.
با این وجود موسسه سروم هند که یکی از بزرگترین شرکتهای تولید واکسن در جهان است هفته گذشته اعلام نمود تا آخر سال ۲۰۲۱ هیچ واکسنی در اختیار کوواکس و دیگر کشورها قرار نمی دهد.
در بهمن ماه بود که دولت چین در جهت تحویل واکسن کرونا به کشورهای جنوب شرق آسیا ده ها هزار دوز از واکسن تولیدی خویش را به لائوس تحویل داده بود.
به گزارش رویترز، لائوس در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹، ۳۰۰ هزار دوز واکسن چینی شرکت سینوفارم را دریافت کرد.
به گزارش روزنامه انگلیسی زبان لائوس تایمز این کشور جنوب شرق آسیا توزیع واکسن در میان ۶۰۰ نفر از کارکنان بخش بهداشتی را آغاز کرد و پیش تر ۲۰۰۰ دوز واکسن از چین و همینطور واکسن اسپوتنیک روسی را دریافت کرده بود.
سازمان های بین المللی سال قبل از واکنش سریع لائوس در مقابل ویروس کرونا و بعد از آنکه در ماه ژوئن از غلبه کامل بر این ویروس اطلاع داد تقدیر کرده بودند.

کمک مالی استرالیا از لائوس در دوران همه گیری کرونا
متخصصان اعتقاد دارند که تاب آوری نظام بهداشت و درمان لائوس در کنار توانایی اقتصادی این کشور برای مقابله با شیوع بیماری کرونا اندک است.
« بانک توسعه آسیا » هم چندی قبل اعلام نمود این کشور در سال ۲۰۲۰ برای نخستین بار از ۱۹۸۰ اقتصاد انقباضی را تجربه می کند.
از دیگر سو، باآنکه در مقایسه با سایر کشورها آمار مبتلا شدن به ویروس کرونا در لائوس پایین است اما سیستم درمان و بهداشت این کشور تحت فشار قرار دارد. چون تا چندی پیش از این، شهروندان این کشور برای درمان و انجام کارهای پزشکی به تایلند می رفتند.
در این میان دولت فدرال استرالیا اعلام نمود که به علت تأثیر ناخوشایند بیماری کرونا بر اقتصاد لائوس و امکان گسترش ویروس کرونا در این کشور و فروپاشی نظام درمان، دولت استرالیا دستکم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار کمک مالی برای بهبود اقتصاد این کشور در نظر گرفته است.
سفارت استرالیا در وینتیان اعلام نمود ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار دیگر برای تهیه واکسن در اختیار این کشور قرار خواهد داد.
این در حالی ست که استرالیا در کنار آمریکا، ژاپن و هند ۱۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای پخش واکسن در جنوب شرق آسیا در نظر گرفته است.
چین هم تابحال چندین محموله واکسن ساخت کشور خویش را به لائوس ارسال کرده است.منبع:

1400/03/03
20:45:25
5.0 / 5
584
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کونفه