پا پس كشیدن بخش خصوصی از واردات واكسن

پا پس كشیدن بخش خصوصی از واردات واكسن

جوان آنلاین نوشت: انگار روند نزولی کرونا در کشور در حال توقف است. در ۲۴ ساعت منتهی به روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۹۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۱۰۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۷۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر رسید.


۶ میلیون دوز واکسن کرونای وارداتی از جانب بخش خصوصی پرید! بعد از کش و قوس های فراوان درباره ورود بخش خصوصی به واردات واکسن های پولی کرونا و با وجود این که بنا شده تمام مردم ایران طبق اولویت بندی سند ملی واکسیناسیون و مجانی در مقابل کرونا واکسینه شوند، انگار هنوز هم هستند افرادی که می خواهند از این نمد برای خودشان کلاهی بدوزند و از فروماندگی و نگرانی مردم پول در بیاورند. در شرایطی که روزانه چند صد نفر بر اثر بیماری کرونا از دنیا می روند و چند هزار تن به خیل کرونا مثبت ها می پیوندند، بدیهی است که افراد زیادی به دنبال یک میانبر برای دریافت واکسن خارج از نوبت هستند؛ چه در چارچوب واکسن های پولی بخش خصوصی، چه تورهای گردشگری خارجی و چه در سواحل نیلگون خلیج فارس و جزیره کیش! با تمام این ها همچنان بازار تکذیب اخباری از این دست داغ است و این دفعه مجوز واردات واکسن کرونا به یک شرکت خصوصی در کیش و رونق به گردشگری سلامت با واردات واکسن کرونا در این منطقه گردشگری تکذیب شد. از طرفی بخش خصوصی که پیش از این بنا داشت ۶ میلیون دوز واکسن وارد کند و به قیمت ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان بفروشد، با قطعی شدن واکسیناسیون مجانی و نوبتی، پا پس کشیده و با بهانه کردن بوروکراسی وزارت بهداشت واردات ۶ میلیون دوز واکسن را منتفی اعلام کرد!

انگار روند نزولی کرونا در کشور در حال توقف است. در ۲۴ ساعت منتهی به روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۹۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۱۰۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۷۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر رسید. در همین زمان، ۳۱۰ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۷۷ هزار و ۵۳۲ نفر رسید. ۵ هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند. همینطور تا کنون ۲ میلیون و ۱۶۳ هزار و ۶۴۱ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۰۷ هزار و ۵۱۹ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار و ۱۶۰ دوز رسید. علیرغم این تا دستیابی به واکسن داخلی، همچنان واکسن کافی وجود ندارد و همین کمبود بازار سودجویی را داغ کرده است.
ماجرای ایجاد منطقه گردشگری واکسیناسیون کرونا در کیش و تکذیبیه هایش چند روز پیش بود که خبر واردات محموله یک میلیون دوز واکسن به جزیره کیش رسانه ای شد. ناصر آخوندی، معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش در اینباره اظهار داشته بود: «واردات واکسن کرونا به جزیره کیش اتفاق خوبی است که علاوه بر آرامش خاطر هموطنان و حفظ سلامت آنها باعث تقویت گردشگری سلامت هم خواهد بود.» طبق اظهارات آخوندی بنا بود از محل پیش فروش و پیش ثبت نام بخشی از هزینه اجرای طرح پیش دریافت شود. سعید پورعلی، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش هم چگونگی نام نویسی گردشگران علاقمند به دریافت واکسن از راه سفر به کیش را مقوله بعدی دانسته بود که مباحثی، چون قیمت گذاری، هماهنگی با بخش های گردشگری متقاضی و مشارکت با بعضی از مجموعه هایی که در این امر همراهی خواهند کرد، آنرا مشخص کرد. محسن قریب، مدیر عامل انجمن کارآفرینان و سرمایه گذاران کیش هم انگیزه این ماجرا را کمک به افرادی که برای دریافت واکسن به خارج سفر می کنند، اعلام نموده و از صدور مجوز دولت برای این امر اطلاع داده بود. هر چند تمام این اظهارات آنقدر روشن هستند که بی نیاز از تفسیر و تأویل باشند، اما سعید پورعلی، دبیر شورای سلامت کیش و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش مبحث فروش واکسن های وارداتی کرونا به گردشگران جزیره کیش را سوء برداشت عنوان و تاکید کرد: «هدف از واردات این واکسن ها، کمک به وزارت بهداشت و درمان و توزیع در چارچوب سند ملی واکسیناسیون کشور است و هیچ برنامه ای برای فروش واکسن به گردشگران و مسافران منطقه وجود ندارد.» روز گذشته هم سید حیدر محمدی، مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تاکید بر این که شرکت خصوصی داروی فعال در کیش تنها معرفی نامه مذاکره در مورد امکان خرید واکسن را دریافت کرده است، اظهار داشت: «سازمان غذا و دارو هیچ گونه مجوزی برای واردات واکسن این شرکت خصوصی صادر نکرده است.» محمدی با تاکید بر این که صدور معرفی نامه برای مذاکره امکان خرید واکسن، به هیچ عنوان به معنای صدور مجوز برای واردات واکسن نیست، اذعان کرد: «پس از پیمودن مراحل لازم، در صورتیکه شرکتی موفق به خرید واکسن شود بعد از واردات باید واکسن خریداری شده را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد.»
پا پس کشیدن بخش خصوصی از واردات واکسن با تمام این ها به نظر می آید بخش خصوصی بابت این که نتوانسته از کلاه بیماری کرونا برای خود نمدی بدوزد، چندان راضی به نظر نمی رسد. به همین خاطر هم اتاق بازرگانی تهران که پیش از این وعده واردات ۶ میلیون دوز واکسن را داده بود و بنا بود این واکسن ها به قیمتی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان به افرادی که خواستار دریافت واکسن خارج از نوبت هستند، فروخته شود، حالا که پای تحویل واکسن های وارداتی به وزارت بهداشت و تاکید بر واکسیناسیون مجانی به میان آمده از واردات این واکسن ها پا پس کشید. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در اینباره می گوید: «بخش خصوصی از چند ماه قبل برای واردات واکسن اعلام آمادگی کرده بود و حتی اعلام نمود برای واردات ۶ میلیون دوز واکسن مقدمات ابتدایی کار را فراهم نموده است، اما متأسفانه در بوروکراسی پیچیده، این فرآیند متوقف گردید و پرفرم ها آماده نشدند و دیگر امکان واردات آن واکسن ها فراهم نیست.» اظهارات خوانساری در حالی است که نظارت و حتی سختگیری برای واردات واکسن و دارو امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است، اما شاید ورود وزارت بهداشت به واکسیناسیون عمومی و سلب امکان فروش واکسن خارج از نوبت جذابیت اقتصادی ورود به عرصه واردات واکسن را برای بخش خصوصی از بین برد و واردات ۶ میلیون دوز واکسن را منتفی کرد. 2323

1400/02/29
11:58:00
5.0 / 5
640
تگهای خبر: آنلاین , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کونفه