۲۷ اردیبهشت ماه با با اهمیت ترین اخبار كرونا در استانها

۲۷ اردیبهشت ماه با با اهمیت ترین اخبار كرونا در استانها

ایرنا- واکسیناسیون در مقابله با کرونا برای گروه های هدف حدود سه ماه است شروع شده، اما این مبادرت به مدلول رفع خطر مبتلاشدن به ویروس و در امان ماندن از بیماری نیست، کاهش شیوع کرونا، مستلزم رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از ماسک و پرهیز از ترددهای غیر ضرور در معابر عمومی است.


واکسن این ماده ارزشمند، امروز کلیدواژه ای مشترک برای رهایی از استرس های مبتلاشدن به ویروس کرونا در دنیای امروز است، ماده ای که هنوز در هیچ کجای دنیا نمی توان نتایج بلند مدتی برای تاثیرات مثبت صددرصدی یا عوارض و خطرات احتمالی ناشی از تزریق آن بطور کامل متصور شد اما در وضعیت فعلی و در کنار رعایت شیوه نامه ها و فاصله گذاری ها راهی اثر گذار برای خلاص شدن از شر این ویروس و خسارت های ناشی از آن بر ابعاد زندگی بشریت است.
به گفته کارشناسان با اجرای واکسیناسیون می توان میزان عوارض شدید و مرگ و میر ناشی از بیماری را کم کرد، دوز اول واکسیناسیون ایمنی لازم را در بدن ایجاد نمی کند بدین سبب لازم است دستورالعمل های بهداشتی رعایت شود، با تزریق دوز دوم و بعد از ۲ تا سه هفته ایمنی لازم در افراد حاصل می شود.
واکسیناسیون کرونا در ایران از ۲۱ بهمن سال قبل با تزریق واکسن به کادر درمان شاغل در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها شروع شد، از اوایل اردیبهشت امسال هم فاز دوم واکسیناسیون کرونا انجام که در آن علاوه بر کادر سلامت در بخش های آی سی یو و گروه های پرخطر بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی، واکسیناسیون گروه سالمندان بالای ۸۰ سال بعنوان گروه لطمه پذیر شروع شد و این روند اکنون برای سالمندان بالای ۷۵ سال ادامه دارد.
به گزارش کونفه به نقل از ایرنا و برمبنای آخرین آمار اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا حالا دو میلیون و ۳۲ هزار و ۱۶۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۸۸ هزار و ۸۲۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۹۸۳ دوز رسید.
هم اینک گام دوم واکسیناسیون برای گروه های هدف در حال انجام و واکسیناسیون خودرویی هم با استقبال مردم همراه بوده است.
مدیر بهزیستی شهر تهران از ادامه انجام دور دوم واکسیناسیون کرونا در مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان آگاهی داد و اضافه کرد: دور دوم واکسیناسیون از هفته گذشته تا کنون در پنج مرکز انجام شده است.
سید سعید آرام اضافه کرد: در کل ۲۹ مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان هم اکنون ۹۷۸ سالمند هستند که دور دوم واکسیناسیون در این مراکز در حال انجام می باشد.
در زاهدان و بگفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تزریق واکسن کرونا به سالمندان بالای ۷۵ سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه از امروز شروع شد.
سید مهدی طباطبایی از آماده سازی و تجهیز مراکز تجمیعی بیشتر در ایام آینده بمنظور رفاه حال مراجعان و جلوگیری از ازدحام آگاهی داد و اضافه کرد: در این مرحله مراقبان سلامت در مراکز و پایگاه ها طی تماس تلفنی با افراد بالای ۷۵ سال از آنان برای دریافت واکسن دعوت می کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان هم با اشاره به شروع واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال اظهار داشت: حدود ۱۴ هزار نفر مشمول این مرحله هستند که مشخصات آنان در شبکه بهداشت وجود دارد، به تدریج تماس گرفته یا پیامک ارسال می شود و نیازی به نوبت گیری حضوری نیست.
دکتر پرویز قزلباش اضافه کرد: از جمعیت حدود ۱۸ هزار نفری سالمندان بالای ۸۰ سال استان حدود ۱۲ هزار نفر معادل ۷۰ درصد در مقابل ویروس کرونا واکسینه شدند و سفارش بر این است افرادی که مراجعه نکردند، از فرصت به وجود آمده استفاده و نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز اظهار داشت: ۱۱ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در استان بر اثر مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست دادند که نشان دهنده تداوم فوتی های زیاد در استان است.
دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: با اضافه شدن این تعداد، کل فوت شدگان ناشی از کرونا در آذربایجان غربی از شروع شروع این ویروس تا حالا به چهار هزار و ۴۵۱ نفر رسید.
در اردبیل و بگفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان، در اجرای طرح واکسیناسیون گروه های هدف مقابل بیماری کووید.۱۹ بیش از ۳۴ هزار دوز واکسن در استان اردبیل تزریق شده است.
دکتر بابک اولین اظهار داشت: تزریق مابقی واکسن کرونا برای افراد و گروه های تعیین شده در استان در حال انجام می باشد.
مدیر کل بهزیستی البرز نیز از شروع مرحله دوم واکسیناسیون برای مددجویان گرفتار معلولیت ذهنی، اعصاب و روان، جسمی_حرکتی مقیم در مراکز تحت نظارت بهزیستی این استان خبرداد.
اسدالله حیدری گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته و بعد از اتمام واکسیناسیون سالمندان، حالا و در مرحله دوم افراد دارای معلولیت مقیم مراکز دوز اول واکسن کرونا را که از تاریخ ۲۱ اردیبهشت شروع شده تا ۲۹ اردیبهشت دریافت خواهند کرد.
در غرب اهواز هم حدود ۱۰ هزار نفر نها دوز اول واکسن و ۹ هزار نفر هر ۲ مرحله واکسن را تزریق کردند همین طور ۸۲ درصد جمعیت بالای ۸۰ سال غرب اهواز واکسینه شدند.
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز در این خصوص اظهار داشت: علاوه بر واکسیناسیون باید پروتکلهای بهداشتی و ماسک زدن بعنوان یک اصل در کشور نهادینه شود تا با مشکل جدی مواجه نشویم. طبق سند ملی واکسیناسیون، در قدم اول کادر بهداشت و درمان و سایر گروه های هدف را واکسینه کردیم و در گام بعدی وارد واکسیناسیون سالمندان شدیم.
دکتر مهران احمدی بلوطکی با اعلان اینکه ۱۵ ماه از پاندمی کرونا می گذرد و ما سومین پیک را در استان پشت سر گذاشتیم اضافه کرد: در یکی، ۲هفته گذشته با تمهیداتی انجام شده بار مراجعات ما سیر نزولی پیدا کرد به شکلی که حالا روزانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر به مراکز منتخب غرب اهواز مراجعه می کنند.
به منظور ادامه واکسیناسیون و برمبنای اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشورهای مشارکت کننده در سازوکار کوواکس، با بهره گیری از منابع مالی خود، دومین محموله از واکسن کرونای آسترازنکا را به تعداد یک میلیون و ۴۵۲ هزار دوز واکسن آسترازنکا بوسیله کوواکس دریافت کرد.
محموله جدید واکسن کرونا دومین اقدام ارسالی کوواکس به ایران شمرده می شود و یونیسف محموله های بعدی از سهم واکسن تخصیص داده شده به ایران را در همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آینده تحویل خواهد داد.
محموله واکسن آسترازنکای ارسالی به ایران که در شرکت کاتالانت آنانی ایتالیا (Catalent Anagni) تولید شده است، شامگاه روزیکشنبه ۲۶ اردیبهشت در فرودگاه بین المللی امام خمینی و در حضور تیم های فنی یونیسف و سازمان جهانی بهداشت تحویل نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.
با حمایت یونیسف بعنوان ارسال کننده واکسن در ساز و کار کوواکس، جمهوری اسلامی ایران نخستین محموله واکسن آسترازنکا تولید کره جنوبی را، شامل ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوز در تاریخ ۱۶ فروردین امسال دریافت کرد.کرونا در استان ها
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: آمار بستری های مشکوک به کرونا در استان به ۳۴۱ تن رسید که از این تعداد ۸۳ نفر به سبب وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه خدمات دریافت می کنند.
ابراهیم سلمانی اضافه کرد: اکنون روند بستری بیماران مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان ثابت شده است.
شهرستان ایلام همچنان با ۱۳ بستری جدید دارای بیشترین تعداد بستری های روزانه است که زنگ خطری برای مردم این شهرستان است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اعلان اینکه آمار بستری های کرونا در ایلام روبه کاهش است، اظهار داشت: اکنون ۱۱۴ مبتلای کرونا در مراکز درمانی این استان بستری هستند.
هم حالا هفت شهرستان ایلام، ایوان، چوار، آبدانان، چرداول، دهلران و دره شهر نیز همچنان در وضعیت نارنجی وشهرستان های مهران، ملکشاهی، هلیلان، بدره و سیروان نیز در وضعیت زرد کرونا قرار دارند.
در میان خبرهای ناراحت کننده از افزایش مبتلایان، جانباختگان، خسارت به اصناف و مشاغل مختلف خبرهایی هم از عبور برخی استانها از پیک چهارم کرونا در بین اخبار ۲۴ ساعت گذشته مشاهده می شود.
عبور خراسان رضوی از موج چهارم کرونا یکی از این خبرهای خوش است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از عبور موفقیت آمیز استان از این موج آگاهی داد.. دکتر محمدحسین بحرینی روز دوشنبه در جلسه استانی ستاد کرونای این استان که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، اضافه کرد: با همت جمعی، مدیریت و برنامه ریزی مناسب، خراسان رضوی از موج چهارم کرونا، بهتر از آنچه که تصور می شد، گذر کرده است.
وی اشاره کرد: در موج چهارم کرونا، برنامه ریزی و مدیریت به شکلی بود که در هیچ لحظه ای شاهد تراکم و شلوغی در بخش های اورژانس، بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته نبودیم و خدمات رسانی به شکل مطلوبی به بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا انجام شد.
وی اجرای برنامه بستری موقت بیماران را همچون اقدامات مناسب و موثری خواند که در امتداد گسترش خدمات رسانی به بیماران و جلوگیری از ازدحام در مراکز درمانی در موج چهارم به اجرا درآمده است.
رییس هیات مدیره جامعه حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا به گردشگری سلامت در کلانشهر مشهد ۱۳۵ میلیون دلار خسارت مستقیم وارد آورد.
حسین نیکونام اضافه کرد: در سال ۹۸ تعداد۱۲۳ هزار نفر توریست سلامت در مشهد حضور بهم رساندند که این تعداد طی ۱۵ ماه گذشته از شیوع ویروس کرونا به کمتر از ۱۰ هزار نفر کاهش یافته است.
وی افزود: از نظر مالی سال پیش از شیوع ویروس کرونا بصورت تقریبی بیش از ۱۵۰ میلیون دلار از محل ورود گردشگران سلامت جذب ارز داشته ایم که این مبلغ طی ۱۵ ماه گذشته به کمتر از ۱۵ میلیون دلار رسیده است و می توان گفت خسارت مستقیم وارده به گردشگری سلامت مشهد معادل بیش از ۱۳۵ میلیون دلار بوده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی هم اعلام نمود: تا حالا ۵۰ هزار و ۴۷۳ مسافر خارجی ورودی به این استان مورد تب سنجی قرار گرفته اند.
غلامرضا صیادی گفت: این تعداد مسافر در قالب طرح مراقبت بهداشتی از مسافران مشکوک مبتلا به کرونا در مبادی مرزی استان از ۲۵ اسفند پارینه تا اختتام ۲۵ اردیبهشت ماه با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی مورد پایش قرار گرفته اند.
وی افزود: از این تعداد هزار و ۶۴۸ نفر مشکوک به کرونا تشخیص داده شدند که تست تشخیصی از آنان گرفته شده و برای پیگیری های بعدی به دانشگاه علوم پزشکی عرضه شدند.گزارش با محوریت کرونا
سرخه حصار؛ روزهای متفاوت کروناییتازه ترین آمار وزارت بهداشت / ۲۸۶ نفر دیگر جانباختند
با فوت ۲۸۶ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۷ هزار و ۲۲۲ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۳۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۹۴ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۶۵ هزار و ۴۸۵ نفر رسید.
دراین اطلاعیه آمده است تا حالا دو میلیون ۲۴۲ هزار و ۲۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۲۶۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۸ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۴۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس این گزارش، حالا سه شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان نیز تعداد شهرستان های آبی به صفر رسید.
به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا بیش از ۱۶۳ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۳۹۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.

1400/02/27
19:53:20
5.0 / 5
816
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کونفه