از نگرانی مسئولان از ویروس های آفریقایی و هندی تا صدور مجوز مصرف واكسن آكسفورد در ایران

از نگرانی مسئولان از ویروس های آفریقایی و هندی تا صدور مجوز مصرف واكسن آكسفورد در ایران

کونفه: امروز سازمان غذا و دارو از صدور مجوز مصرف واکسن انگلیسی آکسفورد-آسترازنکا آگاهی داد. همین طور مسئولان بهداشتی نگرانی خودرا از ویروسهای جهش یافته آفریقایی و هندی تکرار کردند.به گزارش کونفه به نقل از خبر آنلاین، امروز مقررات منع رفت و آمد به سبب جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به شدت در تمام استانهای کشور به ویژه استانهای مقصد گردشگری اجرائی شد. همچون پلیس راهور در تهران، گیلان، اصفهان و استانهای دیگر کشور، اعلام نمود اجازه ورود و خروج به خودرو های پلاک غیربومی نمی دهد.
موضوع واکسن تولیدی و وارداتی امروز هم همچون اخبار خبرساز در حوزه کرونائی بود. همچون علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور ایران بعدازظهر امروز در آیین کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونا پاستور تولید مشترک ایران و کوبا اظهار داشت: اثربخشی واکسن مشترک ایران و کوبا بر روی تحریک سیستم ایمنی بدن در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است که در عین موثر بودن، عوارض بسیار کمی دارد چون از کل پروتئین های ویروس استفاده نمی نماید.
همچنین امروز سخنگوی سازمان غذا و دارو از صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن آکسفورد- آسترازنکا ساخت ایتالیا در ایران آگاهی داد.
امروز ماجرای گم شدن ۲۰۰ هزار دُز واکسن کرونای وارداتی هم خبرساز بود. این خبری است که یکی از نمایندگان مجلس گفته بود و وزارت بهداشت به آن واکنش نشان داد. سخنگوی سازمان غذا و دارو در این زمینه اظهار داشت: این مساله کذب محض است و همه ساز و کارهایی که در راه واردات و توزیع واکسن اندیشیده شده همچون رصد هوشمند با سامانه های "تی تک" و سامانه های چهارگانه بهداشتی، نه فقط مانع از نشت آشکار واکسن به بازار سیاه شده، بلکه تخلفات احتمالی را هم به حداقل ممکن کاهش داده است.
جهانپور اظهار داشت: انتظار می رود افراد اظهارنظرهای مسوولانه دراین زمینه داشته باشند و پیش از پذیرش هر ادعایی، مستندات آنرا طلب کنند و حداقل با کارشناسان امر مشورت کرده و بعد اظهار نظر کنند. ادعاهای بی پایه و اساس دراین زمینه ثمره ای جز تشویش اذهان عمومی و مخدوش نمودن نابجای چهره نظام و سیستم سلامت و در نهایت بی اعتبار شدن نهادها و یا رسانه هایی که این افراد بدانجا مرتبط هستند، نخواهد داشت.

مدیرکل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اضافه کرد: مصرانه انتظار داریم افراد در اظهار نظر پیرامون موضوع راهبردی مثل واکسن که امروز یک مساله ملی است، مسوولانه تر رفتار کنند و حداقل های اخلاق حرفه ای و رسانه ای را دراین زمینه مد نظر قرار دهند.
هزینه های کرونا تنها واردات یا تولید واکسن نیست. آنطور که یکی از معاونان وزیر بهداشت اعلام نموده است همه گیری کرونا موجب شد تا این وزارتخانه تنها در دوره فشار بیماران کرونائی به نظام درمان کشور، دست به استخدام ۲۴ هزار پرستار بزند.
ولی خبر تاسف برانگیز امروز افزایش چشم گیر شمار فوتی های کرونائی در ۲۴ ساعت گذشته بود. در این رابطه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: با فوت ۳۶۶ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۵ هزار و ۹۳۴ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۶ هزار و ۴۰۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۲۵۲ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۰۷ هزار و ۷۶۱ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا حالا دو میلیون ۱۶۲ هزار و ۸۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۵۰۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۷ میلیون و ۴۸۰ هزار و ۳۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس این گزارش، حالا ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد و صفر شهر در وضعیت آبی قرار دارند. برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان نیز تعداد شهرستان های آبی به صفر رسید.

وزارت بهداشت همین طور اعلام نمود: تا حالا یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۲۷۹ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۱۹ هزار و ۷۹۳ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۹۴۳ هزار و ۷۲ دوز رسید.
اینطور که از توضیحات یک عضو شورای شهر پایتخت پیداست حدود یک سوم از فوتی های کرونا در کشور تنها در شهر تهران اتفاق می افتد. زهرا نژاد بهرام، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران درباره وضعیت کرونا در پایتخت اظهارداشت: آمار فوتی های کرونا باوجود اجرای محدودیت ها هنوز حدود ۱۰۰ نفر در روز در پایتخت است و وضعیت هنوز هشداری و حاد شمرده می شود.
ظاهرا این تعداد تلفات را باید مربوط به واریانتهای جدید کرونا دانست. جهشی که سبب شده دانشمندان همچون دکتر مینو محرز از آن به شدت بترسند و بگویند این ویروس بسیار مرگبارتر از نسخه چینی آنست. محرز با اشاره به این که سرعت انتقال ویروس انگلیسی بسیار بالا است، اشاره کرد: بیماری نیز با این ویروس سخت تر است اما مدل جدید آفریقای جنوبی و هندی فاجعه هستند. ویروس هندی کشندگی وحشتناک دارد.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: استان مرزی سیستان و بلوچستان روابط نزدیک و رفت و آمد زیادی با هند دارند و بنا بر این باید مراقب میزان ابتلاء در این استان بود و پیشگیری های لازم صورت گیرد.
این نگرانی را می توان در سخنان دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم مشاهده کرد. گویا در این زمینه اظهار داشت: سویه های جدید ویروس کرونا مانند کرونای هندی و آفریقایی بسیار نگران کننده تر از چونکه این تردید جهانی وجود دارد که حتی واکسن های تولیدی فعلی روی آنها اثر بخشی ندارد.
با این حال دکتر علی گنجی دانشیار ایمنی شناسی پزشکی گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: میانگین مدت ایمنی به وجود آمده پس از تزریق واکسن کرونا یک سال است که البته این مدت بر طبق عوامل مختلفی مانند سن افراد و شدت مبتلاشدن به بیماری و ژنتیک افراد می تواند کمتر و یا بیشتر از یک سال است.
در این شرایط است که باید گفت احتیاط شرط عقل است، حتی اگر واکسن هم بزنیم باید در رعایت نکات بهداشتی همچون زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی کوتاهی نکنیم.


۲۳۵۲۳۱


منبع:

1400/02/23
11:24:40
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آب , آموزش , آنلاین , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کونفه