رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره:

سونامی اختلالات روانی بعد از كرونا را جدی بگیریم

سونامی اختلالات روانی بعد از كرونا را جدی بگیریم

به گزارش کونفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اعلان اینکه بعد از کرونا، ما با سونامی ناشی از اختلالات روانی مواجه هستیم، اظهار داشت: این اتفاق با بروز لطمه های اجتماعی روانی در جامعه پدیدار خواهد شد و از امروز باید از وقوع چنین پیامدی جلوگیری نماییم.


«محمد حاتمی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلان اینکه نمی توانیم بگویم به سلامت روان افراد جامعه کاری نداریم و فقط مسئول سلامت جسم مردم هستیم، اشاره کرد: کودکان از اعمال و رفتار والدین متاثر هستند. وقتی مسئولان ما به فکر سلامت روان افراد باشند، در نتیجه می توانیم سلامت روان را کنترل نماییم.
وی افزود: هم مسئولان، هم مردم و هم خانواده ها باید این مساله را جدی گرفته و برای مدیریت آن راهکارهای لازم را بوسیله روانشناسان، مشاوران و افراد قابل اعتماد جهت زندگی فعلی خود با امکاناتی که موجود است، در نظر بگیرند.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: وقتی یک نفر به شما حمله می کند، طبیعی است که دفاع می کنید. اما وقتی ما در حال دفاع هستیم به ضربه ای که وارد می شود دقت نمی نماییم در صورتیکه آن ضربه را متحمل شده ایم.
این روانشناس اضافه کرد: از نظر روانشناسی ویروس کرونا از سال 98 که وارد ایران شد، به همه ضربه زد و این بحران همچنان ادامه دارد. ارزیابی ما این است مردم در مدت یک سال قبل در فشار بودند و هستند.
حاتمی اشاره کرد: طبق قوانین نانوشته ای هر تحریک و فشار، عوارض روانی دارد و این عوارض روانی روزی خودرا نشان می دهد، آن وقت افراد یک روز به خود می آیند و می بینند که چه چیزهایی را در زندگی از دست داده اند.
وی گفت: برای مثال یکسری ممکنست ازدواج و تحصیلشان به تاخیر افتاده باشد، خانواده ای عزیزشان را از دست داده یا درگیر کرونا باشند و... آن وقت ذهن فعال و پویا درگیر این مسائل می شود و این اتفاق عوارض روانی را در پی خواهد داشت.
رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور با اشاره به اینکه عوارض آن می تواند تبدیل به یک اختلال روانی برحسب زمینه فیزیکی افراد شود، اشاره کرد: برای مثال افراد ممکنست گرفتار وسواس، افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب، اضطراب پانیک، اضطراب اجتماعی، اختلال شخصیت یا حتی اختلالات شدید روانی می شوند. پس با جامعه ای مواجه هستیم که همه افراد به یک شکلی با بیماری و اختلالات روانی درگیر هستند. این را می گوییم سونامی روانی بعد از کرونا.
حاتمی با اعلان اینکه سونامی روانی ناشی از اختلالات روانی، پسایند آن لطمه های اجتماعی روانی است، اشاره کرد: حال لطمه های روانی چه هستند؟ اینکه فرد از رفتن به سرکار اجتناب می کند. انگیزه اش را از دست داده و علاقه ای به انجام هیچ کاری ندارد. اختلافات درون خانوادگی مثل افزایش نرخ طلاق و اعتیاد ایجاد می شود یا خیلی ها درگیر انواع اعتیاد یا انزوا و تنهایی می شوند.
وی اظهار داشت: کسی که این فشارها را تحمل می کند، برحسب محرکی که بدن تجربه کرده، امکان دارد که این لطمه و فشارها متوجه خودش شود یا متوجه دیگری کند. برای مثال اگر متوجه خودش باشد گرفتار افسردگی می شود اما یک زمان ممکنست فرد این فشارها را برون ریزی کرده و متوجه دیگران کند. کاری که افراد مبتلا به اختلال شخصیت انجام می دهند.
رئیس سازمان نظارم روانشناسی کشور با تاکید بر اینکه خانواده ها و جامعه باید خودشان را آماده چنین رفتارهایی کنند، اشاره کرد: یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از این وضعیت و سونامی شکل گیری شوراهای اندیشه ورز در دل نهادها، ارگان ها و ستاد ملی مقابله با کرونا و... است.
وی افزود: لازم است در نخستین قدم با ویروس کرونا کنار بیایم، زندگی کرده و آنرا به رسمیت بشناسیم. هنوز خیلی ها در فکر و انتظار این هستند که واکسن بزنند یا با انجام کاری از دست این بیماری خلاص شوند.
حاتمی اضافه کرد: درحالی که این بیماری رفتنی نیست و در خانه ما ماندگار است. مثل آنفلوآنزا. این میهمان شماست و اگر این بیماری را بپذیرید و با آن زندگی کنید، می توانید راهکارهای لازم جهت زندگی با آنرا نیز لحاظ کنید. مثل اینکه سبک زندگی تان را تغییر دهید، خودمراقبتی و دیگر مراقبتی انجام دهید، ماسک بزنید و... تا زمانی که در موعدش این بیماری حل شود و راهکارهای مقابله با آن در سطح کشور ایجاد شود.
از: فاطمه شیری
منبع:

1400/02/17
12:28:51
5.0 / 5
1088
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کونفه