ماسك بزن همشهری

ماسك بزن همشهری

استفاده از ماسک، بازدارنده ترین و با اهمیت ترین لایه دفاعی اشخاص در مقابل مبتلاشدن به کرونا است اما بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا در شهر ساوه نشان میدهد که مردم تا حد زیادی از این «مهم» غفلت می کنند.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، با وجود اینکه موارد تعریف شده در قالب پروتکلهای بهداشتی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، ضدعفونی و شست و شوی مکرر دست ها با تاکید روزانه مراجع بهداشتی، درمانی و قرارگاه های پدافند زیستی در هر نقطه از کشور به خوبی برای عموم مردم با هر سطح سوادی جا افتاده است اما شوربختانه هنوز هم کم نیستند افرادی که بی توجه به این موازین، سلامت خود و دیگران را به خطر می اندازند.
عصر امروز گردشی در خیابان های پرتردد شهر ساوه مانند انقلاب، شریعتی، طالقانی و محلات حاشیه ای همچون گرشاسبی، عباس آباد و شهرک فجر داشتیم و با آنکه مردم شهر در جریان وضعیت خطرناک کرونائی هستند اما خیلی از آنها نسبت به ساده ترین کار ممکن یعنی استفاده از ماسک اجتناب می کنند.
در بازار سرپوشیده شهر که امروز بعد از اعلام نارنجی شدن ساوه شلوغی شایان توجهی به خود دید هم در بین جمعیت شمار زیادی از افراد بدون ماسک با فروشندگان در فاصله ای نزدیک در مورد قیمت کالاها و خرید بحث می کردند.
مقابل یک واحد میوه فروشی در میدان انقلاب توقف کردم، خودرو ها دوبله پارک کرده بودند و شمار زیادی از مردم برای خرید میوه و مایحتاج خود در این غرفه حضور داشتند که دست کم نیمی از آنها بدون ماسک بودند.
وارد یکی از فروشگاه های زنجیره ای در خیابان طالقانی شدم که با وجود رعایت پروتکلهای بهداشتی و ایجاد محیطی امن اما افرادی حتی در سنین بالا وارد می شدند که ماسک نداشتند، جرات به خرح دادم و به یکی از آنها که حدود ۵۵ سال سن داشت گفتم «عمو جان چرا ماسک نمی زنید الان با این شرایط خودت و دیگر مشتریان رو در معرض خطر کرونا قرار دادی»؛ پاسخش محترمانه بود و اظهار داشت: «بله ببخشید حق با شماست اتفاقا برادرم راننده تاکسی است و بدلیل ماسک نزدن از مسافران خود کرونا گرفت»!!
خانم فروشنده وارد بحث ما شد و اظهار داشت: ما دیگر جرات نداریم به کسی تذکر بدهیم چون قبلا افرادی در واکنش به انتقاد ما نسبت به ماسک نزدن، پرخاشگری کردند و فضای فروشگاه را برای لحظاتی بر هم ریختند.
بساط دستفروشان بلوار خلیج فارس که به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن داد و ستد می شود هم فاجعه بار است و راستش تا حالا چندین نوبت از این تجمع خطرناک عکاسی کردم و مطلب نوشتم و امروز فقط به نگاهی گذرا به شلوغی و افراد بدون ماسک این بازار بسنده کردم.
از خیابان شهید مطهری عبور مردم و در میدان آزادی وارد بلوار سپاه شدم، چراغ چک ماشینم روشن شد بنا بر این وارد یک مکانیکی شدم؛ نه استاد و نه شاگرد و حتی ارباب رجوع ماسک نداشتند؛ به شوخی گفتم در این مغازه ۲۰ متری بد نیست ماسک بزنید؛ فقط نگاهم کردند و استاد اظهار داشت: کارت چیه؟ و من هم دیدم هوا به اصطلاح «پس» است، سریع رفتم سر موضوع خرابی ماشین و...
صف نانوایی ها در ساعات نزدیک به اذان مغرب هم غوغاست؛ حدودا ۱۳ باب نانوایی از میدان یل آباد گرفته تا طالقانی، میدان شهدا، خیابان های کارون و کارگر را دیدم که گاه تا ۱۵ نفر در نوبت دریافت نان بودند و متاسفانه باز هم اندک شماری از آنها ماسک زده بودند.
فکر کردم شاید نانوایی ها در ساعات پیش از ظهر بخاطر ماه رمضان پخت ندارند اما وقتی پرسیدم، گفتند که فعالیت دارند اما اغلب مردم به خاطر روزه داری نان مورد نیاز خودرا بعدازظهر خریداری می کنند.
در بوستان های شهر مانند دریاچه تفریحی و بام ساوه هم جمعیت زیادی گرد هم آمده اند که در حضورشان کمترین نشانی از پروتکلهای بهداشتی مشاهده می شد و اغلب نوجوانان و جوانانی بودند که رفتاری سرکش نسبت به کرونا دارند و هنوز این بیماری را شاید باور نکرده اند بنا بر این چند نفری روی صندلی ها می نشینند و گپ و گفت می کنند و خسته هم که شدند چند ترکه روی موتورسیکلت چرخی می زنند.
با چند نفر از جوانان که در پارک جنگلی حضور داشتند سر صحبت را باز کردم و دلیل ماسک نزدن را پرسیدم؛ یکی اظهار داشت: قبول دارم باید ماسک بزنیم اما واقعیت آنست که اینجا در هوای آزاد خیلی ضرورتی ندارد و دیگری هم وسط حرفمان آمد و اظهار داشت: کرونا فقط افراد سن بالا را درگیر می کند و من تا حالا در ساوه نشنیده ام که در سن و سال ما (۱۷ تا ۲۰ سال) کسی کرونا گرفته و فوت کرده باشد. (فی البداهه تصویری از چند کودک مبتلا به کرونا تحت بستری در بیمارستان را از آرشیو گوشی ام را به او نشان دادم که باز هم قانع نشد).
خلاصه اینکه از شروع موج چهارم شیوع ویروس کرونا در شهرستان ساوه و بنا بر آمارهای دانشکده علوم پزشکی بطور متوسط در هر شبانه روز شمار افراد مبتلا، عددی سه رقمی و حتی تا مرز ۴۰۰ نفر در روز است که برای شهرستانی با جمعیت ۳۰۰ هزار نفر بسیار معنادار و نگران کننده است.
این حجم از بی مبالاتی و کم توجهی به رعایت پروتکلهای بهداشتی و در صدر آنها استفاده از ماسک فقط خستگی کادر درمان و پرستاران شهر را زیاد می کند و سبب روندی تصاعدی بر افزایش مبتلایان و جانباختگان است.
ذکر رقم حدود ۱۹ هزار مبتلا و حدود ۴۰۰ فوتی از شروع شیوع ویروس کرونا در اسفند سال ۹۸ تا حالا کافیست که آن عده اندکی از شهروندان ساوجی که بهر دلیلی از ماسک استفاده نمی کنند یا دورهمی های شبانه و خانوادگی برپا می کنند، دریابند که شاید با هر نفسی که فرو می رود، خدای ناکرده گرفتار این ویروس مرگبار شوند و خانواده ای را داغدار عزیزانشان کنند.


1400/02/15
09:50:48
5.0 / 5
677
تگهای خبر: آب , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کونفه