كاهش ایمنی بدن ثمره اضطراب و افسردگی ناشی از كرونا

كاهش ایمنی بدن ثمره اضطراب و افسردگی ناشی از كرونا

به گزارش کونفه روانشناس بالینی اظهار داشت: هر قدر افراد به لحاظ روحی تحت تأثیر کرونا قرار گرفته و گرفتار افسردگی و اضطراب شوند، این مورد روی سیستم ایمنی آنان اثر می گذارد و سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.


حسین بهلولی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلان اینکه یک سال و سه ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد، اضافه کرد: امروز نسبت به گذشته ترس و نگرانی درباب این بیماری و لطمه هایش تا حدی کاهش پیدا کرده و همین موجب می شود با بی احتیاطی برخی افراد در انجام پروتکلهای بهداشتی، شاهد موج چهارم و پنجم این بیماری باشیم.
وی اشاره کرد: حال در شرایطی هستیم که کرونا جهش پیدا کرده است. در این میان افرادی که پروتکل ها را رعایت می کنند با خبرهای متوالی درباب موج های کرونا، گرفتار شوک شده و ترس وجودشان را فرا گرفته است. همین موجب می شود پروتکل ها را با وسواس بیشتری رعایت نمایند.
بهلولی با اعلان اینکه نمی گردد تاثیر اخبار را در بروز اضطراب افراد نادیده گرفت، اشاره کرد: این بالا و پایین شدن ها و خبرهای بد، به لحاظ روانشناسی برای مردم لطمه زا و موجب به وجود آمدن اختلال اضطرابی شان شده است.
این روانشناس اشاره کرد: از طرفی عده ای به خاطر از دست دادن عزیزانشان مبتلا به اختلال سوگ می شوند و همین می تواند تاثیرات منفی در روحیه شان بگذارد.
بهلولی گفت: نتیجه اضطراب بالای افراد در نتیجه خبرهای بد درباب این بیماری یا از دست دادن عزیزانشان یا ترس از مبتلاشدن به این بیماری و... منجر به پیک افسردگی در جامعه می شود.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به نتایج قرنطینه بر روی روح و روان افراد افزود: بدون شک این مساله ازنظر خلقی بر روی افراد تاثیر می گذارد و ممکنست گرفتار افسردگی های کوتاه و بلندمدت شوند.
این روانشناس اضافه کرد: برای همین باید با آنها کار شود. برای مثال بهتر است سازوکاری فراهم گردد تا افراد مبتلا به کرونا، بعد از بهبودی تحت نظر روانشناس مهارت های شادمانی را یاد بگیرد.
وی افزود: باید این افراد تخلیه هیجانی شوند، چونکه بسیاری از آنها گرفتار ترس از کرونا شده و بایستی تکنیک های ریلکسی را یاد بگیرند. حتی صحبت کردن فرد بهبود یافته با اطرافیان در جهت تخلیه هیجانی می تواند از میزان اضطراب و استرس وی بکاهد.
این روانشناس با اهمیت نقش اطرافیان در کاهش اضطراب افراد مبتلا به کرونا، بهبودیافته یا آنها که گرفتار ترس مبتلاشدن به این بیماری شده اند، اظهار داشت: صحبت کردن راجع به این مساله می تواند به افراد کمک خوبی کند. بنا بر این اطرافیان مثل دوستان، خانواده، اقوام و... بهترین فرصت است که جویای حال فرد مبتلا یا بهبودیافته از کرونا باشند یا کمک کنند با صحبت کردن از میزان ترس افراد از مبتلاشدن به این بیماری کمک کنند.
بهلولی اشاره کرد: همین زنگ زدن ساده، تماس تصویری، ایجاد فضای شاد برای فرد مبتلا همه می تواند موجب افزایش روحیه افراد و کاهش اضطراب و استرس شان باشد.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.
از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران(اسفند۹۸) تا کنون ۷۲ هزار و ۸۷۵ نفر از هموطنان جان خودرا از دست داده اند.
منبع:

1400/02/14
21:01:45
5.0 / 5
773
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کونفه