پرواز زندگی بخش از اهواز به تهران

پرواز زندگی بخش از اهواز به تهران

کونفه: نخستین عملیات پیوند قلب اهدایی بوسیله انتقال هوایی در سال جدید از اهواز به تهران با موفقیت انجام شد.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا از وبدا؛ رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزات بهداشت در این خصوص اظهار داشت: بامداد امروز عملیات پیوند عضو اهدایی بوسیله انتقال هوایی قلبِ قهرمان ۱۴ ساله اهل اهواز بر روی دختر خانم ۹ ساله ای با موفقیت انجام شد.
دکتر شادنوش افزود: با همکاری تیم های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و ایران، فرد گیرنده و دهنده قلب شناسایی و با کمک سازمان اورژانس کشور و هوانیروز، عضو پیوندی به تهران انتقال داده شد.
وی اظهار داشت: در این عملیات با کمک و همراهی سازمان هوانیروز هلی کوپتری راس ساعت ۷: ۳۰ دقیقه جهت دریافت عضو پیوندی به اهواز اعزام شد. با جدا سازی، عضو پیوندی راس ساعت ۱۰: ۰۰ بامداد از اهواز به سمت تهران بازگشته و راس ساعت ۱۱: ۱۸ این قلب برای نجات جان بیمار به اتاق عمل بیمارستان شهید رجایی تحویل گردید. در نهایت با تلاش تیم پیوند طی عمل جراحی ۴ ساعته به بیمار گیرنده، پیوند زده شد.
دکتر شادنوش اضافه کرد: کبد این قهرمان کوچک به بیماری ۵۵ ساله و دو کلیه وی نیز به بیمارانی ۲۹ و ۳۹ ساله در اهواز پیوند زده شد.
وی اضافه کرد: بااینکه ویروس کرونا حوزه پیوند اعضا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است اما با تمام این شرایط با همکاری و تلاش شبانه روزی همکارانم، عملیات پیوند عضو با دقت و با رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام می شود تا زندگی را به بیماران نیازمند و رنجور بازگرداند.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزات بهداشت با تاکید بر اهمیت زمان طلایی در اهدای عضو، اظهار داشت: اعلام رضایت خانواده هایی که یکی از اعضای آنها گرفتار مرگ مغزی شده و زمان مرگ مغزی، از اهمیت زیادی در انجام پیوند عضو برخوردارست.
وی اضافه کرد: تیم اهدای عضو و فراهم آوری اعضا طی زمان محدودی از فوت فرد اهدا کننده در تلاشند تا ضمن تسلی دادن به خانواده بیمار مرگ مغزی، مسأله نیاز به اهدای ارگان های حیاتی را نیز درمیان بگذارند. این شرایط بسیار پیچیده ای است که هنر تیم اهدای عضو می تواند شرایط سخت و پیچیده خانواده اهداکننده را به بُرد تبدیل کند و با تصمیم صحیح و بموقع، حداقل جان سایر بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهند.منبع:

1400/02/13
19:01:56
5.0 / 5
683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کونفه