یازدهم اردیبهشت و با اهمیت ترین اخبار كرونا در استانها

یازدهم اردیبهشت و با اهمیت ترین اخبار كرونا در استانها

کونفه: ایرنا- موج چهارم شیوع ویروس کرونا که از فروردین ماه در کشور شروع شد با همکاری مردم، اصناف، مسئولان، تلاش مضاعف کادر درمان وهمچنین انجام واکسیناسیون در بعضی استانها و شهرها در ایام اخیر روند نزولی پیدا کرده است بطوریکه اکنون در 25 استان شاهد ثبات وضعیت هستیم.


سرعت موج چهارم انتشار کرونا در کشور نسبت به سه موج گذشته بسیار زیاد بود بطوریکه در هفته های اخیر شاهد افزایش آمار مبتلایان جدید، بستری ها و سه رقمی شدن فوتی ها و ثبت رکوردهای جدید بودیم.
با تدابیر اتخاذ شده نظیر اعمال محدودیت ها، تعطیلی سطوح مختلف مشاغل و کاهش ترددهای غیر ضرور و انجام واکسیناسیون در ایام اخیر روند کرونا تا حدی نزولی شده که بگفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ویروس انگلیسی در ایران با سرعت بالای گسترش یافته است اما با همکاری مردم و به ویژه بازاریان آثار و شواهد خوبی داریم. در ۲۵ استان کشور وضعیت به ثبات رسیده با آنکه هنوز میزان بیماری کم نیست اما روند افزایش یابنده متوقف شده است.

علیرضا رئیسی اعلام نمود که در ۱۵ استان روند نزولی کرونا شروع شده است، در ۱۰ استان حدودا به اوج بیماری رسیده ایم و انتظار داریم این هفته و هفته آِینده از ورودی بیمارستان ها کاسته شود.
وی اضافه کرد: ۶ استان تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان بلوچستان است هنوز روند نزولی را شروع نکرده اند و باید مراقبت های بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۹۸ شهر در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر نارنجی، ۷۴ شهر زرد و ۹ شهر آبی داریم، اظهار داشت: صرف نظر از اینکه ویروس های جهش یافته وارد می شود یا نه، راه مبارزه با کرونا رعایت همان پروتکلهای قبلی است.

رئیسی اضافه کرد: میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور هنوز در حد مطلوب نمی باشد و آنچنان که باید و شاید پروتکل ها رعایت نمی گردد. برخی استانها خوب عمل کرده اند اما برخی ضعیف بودند و در مجموع میزان متوسط رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور ۶۱ درصد است.
بنا بر سفارش متخصصان واکسن زدن به مفهوم مصون شدن افراد نیست، این احتمال وجود دارد که ویروس جهش یافته دیگری وارد بدن شود بدین سبب لازم است تا همگان شیوه نامه های بهداشتی را همچنان رعایت و به فاصله گذاری ها و پرهیز از ترددهای غیر ضرورو پایبند باشند.
وضعیت کرونا در استان ها
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار داشت: با افزوده شدن ۱۹۵ نفر جدید در شبانه روز گذشته شمار مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به ۳۲ هزار و ۲۴۶ نفر رسید.
دکتر سیدمحمد هاشمی شهری موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش عنوان نمود و اظهار داشت: این نوع از ویروس حدودا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه ۷۰ درصد موارد مبتلاشدن در سطح استان را شامل می شود.
در هرمزگان هم شمار بستری های کرونا با اضافه شدن ۹۶ مبتلای جدید به کرونا در استان در ۲۴ ساعت گذشته به ۴۱۵ نفر رسید.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان هم اظهار داشت: با عنایت به ادامه وضعیت قرمز کرونائی و در اجرای شیوه نامه های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، تعطیلی گروه های شغلی ۲ و ۳ و ۴ مانند هفته های گذشته در شهرهای قرمز استان شامل بندرعباس، قشم و بندرخمیر به مدت یک هفته دیگر تمدید گردید.
خبری از خراسان رضوی حکایت از افزایش ۲۰ درصدی ماموریت های اورژانس ۱۱۵ همگام با موج چهارم کرونا دارد که این مطلب را رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام نموده است.
دکتر علی یزدانی اظهار داشت: اکنون طبق هماهنگی با ستاد هدایت بیماران، پذیرش بیماران کرونائی در بیشتر بیمارستانها امکان پذیر است و مشکلی به لحاظ بستری بیماران کرونائی وجود ندارد.
همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم اظهار داشت: اکنون حدود ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار کرونائی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی در حوزه بستری و سرپایی در حال معالجه هستند.
خبر دیگر استان حکایت از ادامه غربالگری مادران حامله خراسانی و افراد بالای ۶۰ سال در این استان دارد.
مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: ۶۴ درصد سالمندان مناطق زیر پوشش این دانشگاه شناسایی و مورد غربالگری کرونا قرار گرفته اند و از دیگر سالمندان به علت نبود اطلاعات کافی، امکان ارتباط و غربالگری وجود نداشت.
یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در اهواز هم اظهار داشت که قدرت سرایت پذیری ویروس کرونای هندی نسبت به انگلیسی ۲۰ درصد بیشتر است که البته با عنایت به جدید بودن ویروس نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
دکتر شکرالله سلمان زاده شنبه عنوان کرد: علایم ویروس هندی و انگلسیی یکی است اما قدرت سرایت پذیری، میزان دفع ویروس یا انتقال ویروس از بیمار و شدت بیماری زایی در ویروس کرونای هندی نسبت به انگلیسی بیشتر است.
فرماندار اراک هم اعلام نمود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهر بعد از روزهای دشوار برای کادر درمان، مردم و عوامل اجرائی و عبور از شیب تند به وضعیت تثبیت رسیده است.
حسین بختیاری اضافه کرد: با وجود تثبیت آمار مبتلایان هنوز شمار فوت شدگان ناشی از کووید ۱۹در اراک بالا است و این مهم و وجود شیوع سویه انگلیسی کرونا در کنار سویه های دیگر نگران کننده است.
خبری از چهار محال و بختیاری حکایت از متوقف شدن تعداد بیماران بستری کرونا دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری بر تداوم جدیت در رعایت پروتکلهای بهداشتی اصرار کرد و اظهار داشت: روند بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان متوقف شده است اما برای کاهشی شدن این روند نیاز به همراهی بیش از پیش مردم است.
در خراسان شمالی کرونا ۱۰۰ نفر بیمار ام اس ای را به کرونا مبتلا کرده است، مدیرعامل انجمن ام اس خراسان شمالی اظهار داشت: تا حالا ۱۰۰ نفر از ۴۰۰ بیمار ام اس شناسایی شده استان به کرونا مبتلا شده اند که تنها یک نفر آنها فوت کرده است.
سهیلا پیدا عنوان کرد: همین طور با تدابیر اتخاذ شده تا حالا برای ۳۰ نفر از بیماران مبتلا به ام اس استان واکسن کرونا تزریق شده است که اسامی سایر بیماران هم برای دریافت واکسن به دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان ارسال شده است.


واکسیناسیون به جامعه هدف
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: از مجموع بیش از ۱۸ هزار سالمند بالای ۸۰ سال استان تا حالا چهار هزار نفر واکسن کرونا دریافت کرده اند و استقبال بسیار خوبی برای این امر انجام شده است.
دکتر پرویز قزلباش ضمن اشاره به اینکه در وضعیت بیماری واکسن های موجود در کشور اثر بخشی خوبی دارند و سبب ایمنی زایی می شوند اضافه کرد: به وِیژه برای سالمندان که در معرض خطر هستند تزریق واکسن می تواند کمک کننده باشد و میزان مرگ و میر را کم کند.

وی به هم استانی ها خصوصاً گروه های هدف سفارش کرد اگر مانعی به لحاظ علمی و پزشکی برای تزریق واکسن نداشته باشند این مهم را از هر نوع که وزارت بهداشت اعلام نموده استفاده کنند.
این مسوول، در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت استان از نظر بیماری کرونا اظهار داشت: پیش بینی می شود بیماری در هفته های آتی روند نزولی پیدا کند که می توان گفت این مهم در سرپایی شروع شده که در ایام آینده وضعیت خودرا در میزان بستری ها هم نشان خواهد داد.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان هم از دریافت واکسن توسط ۶۱ هزار نفر در استان آگاهی داد و اضافه کرد: طرح واکسیناسیون عمومی برمبنای اولویت بندی همچنان در حال انجام می باشد.
دکتر سیدمحمد علوی عنوان کرد: در فاز اول سند ملی واکسیناسیون کشور، کادر درمان و بهداشت که به علت ارائه خدمت به بیماران، بیشترین خطر مبتلاشدن به بیماری را دارند، در اولویت قرار گرفتند.
علوی ضمن اشاره به اینکه محموله جدید واکسن نیز در حال دریافت است اظهار داشت: این محموله برای مابقی افراد واکسن نزده در گروه های هدف در نظر گرفته شده و انتظار می رود با تکمیل واکسیناسیون این گروه ها، وارد فازهای بعدی واکسیناسیون شویم.
اکنون۱۰ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۹ شهرستان نارنجی و هشت شهرستان در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی هم اظهار داشت: تا حالا ۱۶ هزار و ۸۵۵ دز واکسن کرونا به استان وارد شده و طبق مشخصات به هفت هزار و ۲۸۲ نفر حائز شرایط تزریق شده است.
غلامرضا شریف زاده اضافه کرد: واکسن های وارد شده از کشورهای هند، روسیه، کره جنوبی و چین بوده و بیشترین نوع واکسن استفاده شده در استان خراسان جنوبی از نوع "اسپوتنیک وی" است.
وی اظهار داشت: واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی از ۲۶ بهمن ۹۹ آغاز شد و در مرحله نخست ۷۵ نفر از کادر درمان کرونا واکسینه شدند.
از لرستان هم خبر رسیده که هفتمین محموله واکسن کرونا با هدف تکمیل پروسه واکسیناسیون مرحله اول و همین طور سالمندان بالای ۸۰ سال وارد استان شد است که این خبر را رئیس گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام نمود.
حمید مخیری اعلام نمود: محموله پنج هزار و ۵۰ دوز واکسن شامل ۲ هزار و ۴۳۰ دوز واکسن اسپوتنیک و ۲هزار و ۶۲۰ دوز واکسن آسترازنکا وارد سردخانه واکسن سرم و مواد بیولوژیک ستاد معاونت بهداشتی علوم پزشکی استان شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه مرحله سوم تزریق واکسن از امروز در استان شروع شده است و در این مرحله سه هزار نفر واکسینه می شوند اظهار داشت: تا حالا ۱۶ هزار دوز واکسن کرونا در این استان تزریق شده است.
رشید حیدری مقدم با اشاره به اینکه روز گذشته ۳۰ نفر واکسینه شدند عنوان کرد: استان همدان با تلاش شبانه روزی و ایثار کادر حوزه سلامت از پیک سهمگین چهارم در حال عبور است.
مسوول بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم اظهار داشت: حدود ۸۰ هزار سالمند بالای ۸۰ سال در این استان برای واکسیناسیون مقابل کرونا فراخوان می شوند و امید است تا خرداد همه آنها واکسن را دریافت نمایند.
رضا فدایی اضافه کرد: واکسیناسیون مقابل کرونا برای سالمندان بالای ۸۰ سال در استان اصفهان از چهارشنبه هفته گذشته شروع شد و تا حالا حدود چهار هزار نفر آنها فراخوان شدند و واکسن را دریافت نمودند.
در فارس هم بنا بگفته استاندارتاکنون ۸۵ هزار نفرمرحله اول واکسن کرونا و ۱۲ هزار نفر در این استان، مرحله دوم واکسن را دریافت کرده اند.
عنایت الله رحیمی با اشاره به اینکه استان فارس پیشتاز تزریق واکسن در کشور است اضافه کرد: بیشترین تعداد واکسن تزریق شده در شهرهای کشور مربوط به شیراز است.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری آمادگی این سازمان را برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا برای عموم مردم کشور اعلام نمود.
محمد میرزابیگی اضافه کرد: سازمان نظام پرستاری طی نامه های جداگانه ای به ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت و نیز تولید کنندگان واکسن در کشور همچون ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) و... آمادگی خودرا برای همکاری در پروسه واکسیناسیون عمومی کرونا برای آحاد ملت ایران اعلام نموده است.
وی افزود: جامعه پرستاری کشور همانطور که از زمان شروع همه گیری کرونا در ایران، در ۱۴ ماه گذشته برای درمان، مراقبت و نجات بیماران و مبتلایان در خدمت مردم بوده، و در این راه دهها شهید و دهها هزار مبتلا تقدیم کرده، حالا نیز برای سرعت دادن به پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت این بیماری در جامعه با واکسیناسیون سریع، گسترده و ضربتی، در خدمت مردم عزیز است و این آمادگی را بصورت کامل دارد که هر چقدر و به هر تعداد واکسن در کشور تولید یا وارد شود، بدون فوت وقت و به سرعت برای انجام واکسیناسیون به گروه های اولویت دار مورد نظر وزارت بهداشت، و حتی تمامی مردم حائز شرایط دریافت واکسن اقدام نماید.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال این هفته تمام می شود و هفته آینده واکسیناسیون افرد ۷۵ تا ۸۰ سال و پس از آن افراد ۷۰ تا ۷۵ سال انجام می شود.
علیرضا رئیسی هم در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: فاز یک واکسیناسیون کرونا در کشور برای نیروهای بهداشتی و درمانی به اتمام رسید و فاز دوم برای افراد بالای ۸۰ ساله شروع شده است. امیدواریم تا اختتام این هفته واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال را تمام نماییم از هفته آینده نیز ۷۵ تا ۸۰ساله ها و پس از آن ۶۵ تا ۷۰ ساله را شروع خواهیم کرد. سامانه ثبت نام واکسن کرونا نیز آماده است به زودی به مردم معرفی می شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: برای واکسیناسیون سالمندان فعلا نیازی به ثبت نام و مراجعه حضوری نیست. نیازی به مراجعه به سایت هم نیست و بوسیله تلفن و پیامک به مردم اعلام می شود و اگر تا هفته آینده پیامک ارسال نشد، سامانه وزارت بهداشت برای ثبت نام سالمندان برای واکسن معرفی می شود.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا حالا ۸۸۹ هزار و ۹۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲۱۱ هزار و ۸۲۲ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۱۰۰ هزار و ۹۱۷ دوز رسید.


خسارت های کرونا
اصناف، واحدهای تولیدی، کارخانجات و خیلی از بخش های مختلف همچون حوزه گردشگری مانند اقامتگاه های بوم گردی، موزه ها، بازارهای تاریخی، هتل ها و مسافرخانه ها با انتشار کرونا و تعطیلی واحدها گرفتار خسارت شدند.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: شیوع کرونا از اسفندماه سال ۹۸ تا حالا حدود سه هزار میلیارد ریال به صنعت توریسم این استان خسارت وارد کرد.
مریم توسطی اضافه کرد: با عنایت به این که صنعت توریسم استان مرکزی بتازگی در راه رشد و توسعه قرار گرفته، شیوع کرونا خیلی از برنامه ریزی های این حوزه را برهم زد و خسارت های شایان توجهی به این حوزه وارد کرد که جبران تعدادی از آنها زمان بسیاری می برد.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان ری هم اعلام نمود: از ۲۱ فروردین سال جاری تا حالا ۱۴۰ مورد بازرسی از باشگاه های ورزشی این شهرستان داشته ایم که از تعداد ۳۵ اخطار پلمب صادر شده ۲۵ باشگاه تعطیل شد.
حسین یوسف زاده روز شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: در این مرحله از انتشار کرونا مشکلات باشگاه داران و ما در حوزه نظارت نیز بیشتر شده است.


گزارش هایی با محوریت کرونا
نقش اجتماعی هیات های مذهبی در دوره شیوع کرونا
شب قدر متفاوت در بحران کرونا
گردشگری همدان، ملودی توسعه در تراژدی کرونا
معلمی نماد ایثار در روزگار کرونا


جدیدترین آمارهای وزارت بهداشت/ ۳۳۲ نفر جانباختند
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: با فوت ۳۳۲ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۲ هزار و ۹۰ نفر رسید. پنج هزار و ۴۲۱ هزار نفر در کشور با دریافت هر دو دوز واکسن کرونا واکسینه شده اند.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز ( ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۳۹۰ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۵۱۶ هزار و ۱۵۷ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا حالا یک میلیون و ۹۷۱ هزار و ۶۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۴۲۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۵ میلیون و ۹۶۱ هزار و ۱۷۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا بیش از ۱۵۲میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.
اگرچه تزریق واکسن یکی از ضرورت هاست و کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن های کرونا سبب ایمن سازی دریافت کنندگان واکسن در مقابل ویروس می شوند اما نمی توانند کووید ۱۹ را ریشه کن کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بدین سبب استفاده از ماسک تا اختتام واکسیناسیون یک الزام است.منبع:

1400/02/11
16:07:16
5.0 / 5
595
تگهای خبر: آب , آموزش , بازار , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کونفه