هشت هزار و ۸۰۰ نفر در استان بوشهر واكسن كرونا دریافت نمودند

هشت هزار و ۸۰۰ نفر در استان بوشهر واكسن كرونا دریافت نمودند

ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: باتوجه به اهمیت سرعت بخشی در ایمن سازی جامعه، کار واکسیناسیون گروه های هدف برمبنای سند ملی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بدون وقفه و در ایام تعطیل در دست اجراست و تا حالا هشت هزار و 800 نفر در این استان واکسن را دریافت کرده اند.


دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان روز شنبه درگفت وگو با ایرنا اضافه کرد: همین طور تا حالا طی هفت مرحله واکسن مورد نیاز از نوع اسپوتنیک وی روسیه، کوواکسین بهارات هند، سینوفارم چین و آسترازنکا برای ایمن سازی ۱۳ هزار نفر درمقابل ویروس کرونا وارد استان بوشهر شده است.
وی افزود: امیدواریم هفته جاری فاز نخست واکسیناسیون در استان بوشهر به اتمام برسد و با تامین واکسن مورد نیاز، فاز دوم واکسیناسیون که شامل سالمندان و افراد دارای بیماریهای خاص است نیز در این استان شروع شود.
خواجه ئیان یادآورشد: در فاز اول نیز قسمتی از بیماران خاص همچون مبتلایان به تالاسمی ماژور و دیالیزی ها واکسن کرونا دریافت نمودند.
وی در باره برگشت سهمیه واکسن تعدادی از شهرستان های استان بوشهر بیان کرد: سهمیه واکسن هیچ شهرستانی از استان بوشهر برگشت نخورده است و بر طبق سند ملی واکسیناسیون کار واکسینه کردن جامعه هدف که شامل کادر بهداشت و درمان، سالمندان ساکن در خانه سالمندان و جانبازان ۷۰ درصد به بالا در دست اجرا است.
خواجه ئیان افزود: مردم باید بدانند ایمنی بلافاصله پس از تزریق واکسن برای فرد ایجاد نمی گردد بنا بر این رعایت پروتکلهای بهداشتی همچون استفاده از ماسک و حضور نیافتن در تجمع ها و رعایت فاصله اجتماعی همچون مواردی است که پس از تزریق واکسن نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اشاره کرد: زمانی جلو زنجیره انتقال ویروس گرفته می شود که ۷۰ درصد ایمن سازی صورت بگیرد که این امر باتوجه به شرایط موجود در کل دنیا و شیوه واکسیناسیون تا حالا محقق نشده و همچنان توجه به راهبرد رعایت پروتکلهای اجتماعی همچنان لازم است.


خواجه ئیان اظهار داشت: در زمان حاضر ۲ راهبرد واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد که هیچکدام جای دیگری را نمی گیرند و در حقیقت مکمل همدیگر هستند و باید همزمان مورد توجه قرار گیرند.
وی افزود: سال قبل بیشترین شمار موارد مثبت کرونا در استان بوشهر در خرداد ماه با سه هزار و ۷۴۰ مورد ثبت گردید، این درحالی است که در ماه فروردین امسال، ۱۰ هزار و ۲۱۳ نفر مورد مثبت در این استان شناسایی شدند که این از بالاترین آمار در خرداد سال قبل که اوج اپیدمی بوده حداقل سه برابر بیشتر است، یعنی درواقع ۳۰ درصد کل مبتلایان به کرونا در استان بوشهر از شروع این ویروس تاکنون، در فروردین ماه امسال شناسایی شده اند.
خواجه ئیان اشاره کرد: ماهیت سوش جدید ویروس کرونا بسیار خطرناک تر با سرایت پذیری بیشتر است بنا بر این بستری و مرگ ناشی از مبتلاشدن به این ویروس در استان بوشهر بالا رفته است.
وی تصریح کرد: در زمان حاضر شرایط در همه کشور در وضعیت هشدار و نگران کننده است و تنها راه توقف گردش ویروس کاهش دورهمی ها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.
براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از طرف سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۱۰ شهرستان استان بوشهر هشت شهرستان قرمز خیلی پرخطر و ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی پرخطر کرونائی قرار دارند.


1400/02/04
11:39:38
5.0 / 5
450
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کونفه