خطر سقط مكرر در زنان چاق 70 درصد بیشتر است

خطر سقط مكرر در زنان چاق 70 درصد بیشتر است

محققان برپایه نتایج یک تحقیق اخطار می دهند که خطر سقط های مکرر در زنان چاق ۷۰ درصد افزایش می یابد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، سقط مکرر به بیشتر از دو یا سه بار از دست رفتن جنین در نیمه اول حاملگی گفته می شود. شیوع سقط مکرر در زنان آبستن حدود دو تا سه درصد است و بیشتر از ۸۰ درصد سقط های مکرر در سه ماه‍ه نخست حاملگی رخ می دهد.
محققان دانشگاه «ساوت همپتون» در آمریکا در این مطالعه جهت بررسی اینکه چه عواملی در زندگی امکان دارد در بروز سقط های مکرر دخیل باشد، مطالعات مختلف موجود در این حوزه را بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد: افرادی که دارای اضافه وزن یا کمبود وزن هستند - یعنی به ترتیب شاخص توده بدنی (BMI) بین ۲۵ تا ۳۰ یا زیر ۱۸.۵ دارند - در معرض خطر بیشتر بروز سقط مکرر قرار دارند.
سقط جنین شایع ترین عارضه در اوایل حاملگی است و متأسفانه حدود ۱۵-۲۰ درصد مادران آبستن را گرفتار می کند، اما سقط مکرر زمانی تعریف می شود که یک خانم دو یا چند سقط زودرس متوالی داشته باشد.
سقط مکرر یک بیماری پیچیده است و باآنکه اغلب به عوامل پزشکی گوناگونی و تاثیر در سبک زندگی نسبت داده می شود، اما حدود نیمی از موارد غیرقابل توضیح باقی می ماند.
مطالعه این محققان شامل بررسی ۱۶ مطالعه بود و نشان داده است که کمبود وزن یا اضافه وزن به صورت قابل توجهی خطر از دست دادن حاملگی متوالی را زیاد می کند.
به گفته این محققان، برای افرادی که BMI بیشتر از ۲۵ [اضافه وزن] و ۳۰ [چاق] دارند، خطر سقط به ترتیب ۲۰ و ۷۰ درصد افزایش می یابد.
در کنار خطر بروز سقط مکرر برای زنان دارای اضافه وزن یا چاق، محققان همینطور اخطار دادند که سقط های پیاپی در بین افراد کم وزن (یعنی افرادی که نمره BMI آنها کمتر از ۱۸.۵ است) هم بالاتر است.
با این حال محققان همینطور برای ارزیابی تاثیر سایر عوامل سبک زندگی در بروز سقط مکرر در کنار BMI، عادت هایی مانند سیگار کشیدن، مصرف کافئین و غیره را هم مد نظر قرار دادند، اما ارتباطی میان سقط مکرر و این عوامل پیدا نکردند.منبع:

1400/02/03
14:09:17
5.0 / 5
489
تگهای خبر: آب , اضافه وزن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کونفه