بالاخره تا كی باید ماسك بزنیم؟

بالاخره تا كی باید ماسك بزنیم؟

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا سختگیری ها درباره پوشیدن ماسک برای افراد واکسینه شده را کاهش داده است. اما این بدان معنا نیست که ما بزودی شاهد پایانی برای ماسک زدن خواهیم بود.الهه جعفرزاده: مقامات بهداشت عمومی از مردم می خواهند حتی بعد از دریافت واکسن، از ماسک بهره برده و فاصله اجتماعی را حفظ کنند. اما این مساله شاید متناقض به نظر برسد و این سوال به وجود بیاید که اگر کسی واکسن بزند، آیا از ویروس کرونا در امان نمی ماند؟
پاسخ پیچیده است: اکثریت قریب به اتفاق افرادی که واکسینه می شوند ازکووید-۱۹ در امان هستند. با این وجود، افراد واکسینه شده امکان دارد ویروس را منتقل کنند، حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشند.
اوری آگوست، استاد ایمونولوژی در دانشگاه کرنل در این رابطه می گوید: «ما امروز می دانیم که واکسن ها قادر به محافظت در مقابل بیماری هستند، اما چیزی که واقعاً فرصت کافی برای درک آن نداشته‎ ایم این است که آیا واکس ها از شیوع بیماری هم پیشگیری می کنند؟»
به این دلیل که سارس کروناویروس امکان دارد هنوز دستگاه تنفسی را درگیر نگه داشته باشد، حتی اگر سلول های ایمنی سیستمیک، بدن را از بیماری کووید-۱۹ محافظت کنند.
تا کِی باید از ماسک استفاده کنیم؟
برای یک آینده دور، ماسک های خویش را نگه دارید. هم اکنون، چندین مساله ناشناخته وجود دارد که سبب می شود استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی درجهت محافظت از جامعه، در سطح گسترده تری مهم باشد.
اولا، دانشمندان نمی دانند که واکسن های کووید- ۱۹چگونه از انتقال بدون علامت سارس کروناویروس محافظت می کنند. نشانه های امیدوارکننده ای وجود دارد، اما تحقیقات ناقص است. محققان همینطور نمی دانند که واکسن کووید-۱۹ برای چه مدتی امکان دارد از افراد در مقابل ویروس محافظت کند.
دانشمندان همینطور حواسشان هست که چگونه تغییرات تکاملی ویروس یا انواع آن بر اثربخشی واکسن ها تاثیر می گذارد. محققان قبلاً دریافته اند که تاثیرگذاری واکسن جانسون و جانسون در آفریقای جنوبی که نوع جهش یافته B۱۳۵۱، در آن وجود دارد، کاهش یافته است.
اوری آگوست، استاد ایمونولوژی در دانشگاه کرنل در این رابطه می گوید: «ما امروز می دانیم که واکسن ها قادر به محافظت در مقابل بیماری هستند، اما چیزی که واقعاً فرصت کافی برای درک آن نداشته‎ ایم این است که آیا واکس ها از شیوع بیماری هم پیشگیری می کنند؟»
با این حال، شاید مهم ترین عامل، "میزان پذیرش واکسن توسط بزرگسالان واجد شرایط" باشد. کودکان می توانند عامل شیوع بیماری باشند، اما حائز شرایط تزریق واکسن نیستند. بعضی از آنها امکان دارد بیش از اندازه در معرض خطر ایمنی قرار بگیرند و برخی دیگر امکان دارد با موانع اداری در روند واکسیناسیون روبه رو شوند.
اگر هنوز مجبور به ماسک زدن باشیم، تزریق واکسن چه فایده ای دارد؟
استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را بعنوان استراتژی های مداومی برای کاهش خطر در نظر بگیرید که در کنار آن دانشمندان مشغول انجام تحقیقات هستند تا بیشتر افراد واکسینه می شوند و شیوع کووید-۱۹ کاسته می شود.
به عنوان مثال، مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها گفتند که افراد می توانند در خانه و بدون ماسک با اشخاصِ کاملاً واکسینه شده دور هم جمع شوند. افراد، دو هفته بعد از دریافت آخرین واکسن، «کاملا واکسینه شده» تلقی می شوند. همان افراد بعد از تزریق واکسن باید در ارتباط با حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در ملأ عام وظیفه شناس باشند، چونکه به صورت بالقوه می توانند بیماری را در جامعه به شکل گسترده ای منتقل کنند.
امید است که هرچه تعداد بیشتری واکسینه شوند، افراد کمتری به موارد شدید کووید-۱۹ مبتلا شود و با شیوع بیماری، فشار بر سیستم بهداشتی کاهش پیدا کند.
دکتر بروس وای لی، استاد سیاست بهداشت در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه نیویورک اظهار داشت: «امیدوارم بتوانیم اکثریت جمعیت را واکسینه نماییم. آن وقت می توانیم درباره حرکت به سمت حالت عادی صحبت کنیم».

چه زمانی این پاسخ ها را خواهیم داشت؟
مطالعات در مورد میزان محافظت واکسن در مقابل انتقال ویروس ادامه دارد و امیدوارکننده است اما ناقص است. بعید به نظر می آید که واکسن ها خاصیت محافظت کامل یا «ضدعفونی کننده» داشته باشند. فقط تعداد معدودی از واکسن ها می توانند چنین ادعایی داشته باشند، همچون واکسن آبله.
با این حال، اگر واکسنی انتقال را به میزان قابل توجهی کم کند، خبر خوبی برای توانایی جهان در مهار ویروس خواهد بود.
در شرایط عادی، این دسته از پرسش ها امکان دارد در آزمایشات بالینی واکسن که سالهای طولانی انجام شده است، پاسخ داده شده باشد. در این شرایط اضطراری، توقف بیماری مهم ترین هدف بود و واکسن های موجود این کار را بسیار موثر انجام می دهند.
آگوست اظهار داشت: «ما احتمال می دهیم که تا اواسط ماه سپتامبر، تعداد هر چه بیشتری از افراد واکسینه شوند. مهمتر اینکه، واکسن ها لزوماً نیازی به محافظت کامل برای کمک به مبارزه با پاندمی را ندارند. اگر همه واکسینه شوند، ویروس در سطح کمتری وجود دارد».
منبع: گاردین

۴۷۲۳۷


منبع:

1400/01/30
20:29:07
5.0 / 5
628
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کونفه