طوفانی از جنس كرونا

طوفانی از جنس كرونا

به گزارش کونفه چند روزی است که شیوع بیماری کرونا در کشور افزایشی شده و برآوردها از آن حکایت می کند که این روند در ایام آینده شدت یافته و طوفانی عظیم به راه خواهد انداخت.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، کارشناسان حوزه سلامت بر این اعتقاد هستند که موج چهارم شیوع کرونا در مقاسیه با موج های گذشته بسیار نگران کننده تر است چونکه در این موج شاهد افزایش چشم گیر بیماران کرونایی در کشور هستیم.
این کارشناسان اعلام می کنند که با اتخاذ تصمیمات مناسب و اصولی، سخت گیری حداکثری و رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی میتوان این سنگین ترین موج کرونا را پشت سر گذاشت و به کنترل بیماری رسید.
روند بستری شدگان، مرگ و میر و شناسایی بیماران جدید کرونایی طی حدود ۲ هفته گذشته در کشور به شدت افزایش پیدا کرده است؛ به صورت مثال تعداد بستری شدن روزانه از هزار و ۳۹ نفر در ۱۰ فروردین به ۳ هزار و ۹۸ نفر در ۲۵ فروردین رسیده که افزایش حدود ۳ برابری را نشان داده است.
این روند افزایشی طی روزهای اخیر در مورد مرگ و میر ناشی از کرونا هم مشاهده می شود، تعداد فوت شدگان روزانه در کشور از ۹۱ نفر در ۱۰ فروردین به ۳۰۴ نفر در روز ۲۵ فروردین ماه رسیده است.
از ۱۳ فروردین ماه بعد از مدت ها تعداد مرگ و میر ناشی کرونا در کشور سه رقمی شده و چند روزی است که تعداد فوت شدگان از ۲۵۰ هموطن هم بیشتر شده و به نظر می آید این روند افزایشی ادامه داشته باشد.
از طرفی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت کرونا در کشور را بسیار سهمگین و خطرناک اعلام می کند و روسای بعضی از بیمارستان های تهران هم اعلام می کنند که با حجم بسیار وسیع مراجعان مواجهند.

وضعیت کرونا در کشور بسیار سهمگین و خطرناک است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت کرونا در کشور را بسیار سهمگین و خطرناک دانست و اظهار داشت: اهل سیاست بازی نیستیم، با مردم شفاف و بی پرده صحبت می نماییم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم.
سعید نمکی روز دوشنبه در جمع اعضای کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا در وزارت بهداشت اضافه کرد: از ما انتظار سیاسی کاری نداشته باشید، بلدیم اما اهلش نیستیم. با مردم شفاف و بی پرده صحبت می نماییم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم اما تا زنده ایم اجازه نمی دهیم بیماری پشت در بیمارستان بماند.
وی افزود: ما با دام یکی از سهمگین ترین اپیدمی های تاریخ مواجه شدیم. تیم ستاد کرونا و کمیته های آن غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. سال گذشته سه هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم اما پول ندادند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: مردم بدانند در این شرایط سخت هم هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. آبروی جمهوری اسلامی را حفظ می نماییم. امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه رسانه های معاند شود و افتضاح کشورهای اروپایی هیچگاه تا ما زنده ایم در جمهوری اسلامی رخ نمی دهد.

خیز چهارم ویروس کرونا نگران کننده است
فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران اعلام نمود: خیز چهارم ویروس کرونا در کشور بسیار پرشتاب و نگران کننده است.
علیرضا زالی عصر دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: خیز چهارم شیوع کرونا در مقاسیه با موج های گذشته بسیار نگران کننده است و در این موج شاهد افزایش چهار برابری بیماران کرونایی در کشور و حتی سایر کشورهای جهان هستیم.
وی عنوان کرد: الان در سرتاسر کشور تنها ۹ شهر آبی داریم و سایر شهرها در شرایط اخطار و اضطرار قرار دارند.
وی افزود: یکی از پرشتاب ترین امواج بیماری را شاهد می باشیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده است. در حالیکه در هفته آخر اسفند ماه شرایط به ثبات نسبی رسیده بود در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعین و بستری بیمارستانی حدود ۲.۷ برابر افزایش را شاهدیم که در بستری های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی های عام دو برابر و فوتی های قطعی ۲.۴ برابر افزایش را شاهد می باشیم.
زالی با اشاره به اینکه در تهران رکوردشکنی در حوزه مراجعین سرپایی اتفاق افتاده است، اضافه کرد: ۱۵ هزار رجوع سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است بنابراین می توانیم پیشبینی نماییم در هفته آتی افزایش بستری و فوتی ها را شاهد خواهیم بود که بر مبنای گمانه زنی ها هفته آتی بسیار نگران کننده است و همه دستگاه ها و وزارت خانه ها مطابق قانون مصوب ستاد ملی چهار لایه نظارتی برای آنها مشخص شده که باید با استفاده از همه ظرفیت های کشور برای تحقق این چهار لایه نظارتی تلاش نماییم.

نگران هفته بعد هستم
سعیدرضا مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی تهران در یک برنامه زنده تلویزیونی عنوان کرد: من نگران هفته بعد هستم، ما مرتب بخش های خودمان را خالی می نماییم و بخش جدید کرونا باز می نماییم. وقتی بخش جدید هم باز می شود ظرف ۱۵ تا ۱۶ ساعت، پر می شود.
وی افزود: بعضی از بخش های این بیمارستان مانند جراحی اعصاب، ارتوپدی، روماتولوژی و نورولوژی را تعطیل کرد و در حال خالی کردن بخش های دیگر و پرکردن بیماران کرونایی در این بخش ها هستیم.
مهرپور ضمن اشاره به اینکه ما با یک روند صعودی بسیار زیادی مواجه هستیم، عنوان کرد: هم اکنون یک سوم ظرفیت بیمارستان، بیماران کرونایی بستری هستند و هر روز آمار ما در این حوزه بالاتر می رود.
رییس بیمارستان شریعتی تهران افزود: اگر این روند ادامه پیدا کرد به جای یک سوم، نیمی از ظرفیت بیمارستان درگیر کرونا خواهد شد که جای نگرانی دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که سال قبل در این ایام وضعیت بیمارستان چگونه بود، اظهار داشت: وضعیت بسیار آرام تر بود و پارسال نزدیک ماه رمضان که می شدیم، موج به سمت کاهش بود.

هیچ وقت به این حجم بیمار نداشتیم
تقی ریاحی، رئیس بیمارستان حضرت رسول اکرم تهران هم در یک برنامه زنده تلویزیونی بیان داشت: متاسفانه ما چند روز پیش رکود موارد بستری را در ۱۴ ماهه گذشته در این بیمارستان شکستیم، یکی از ۴ تا ۵ بیمارستان بزرگ ارجاعی بیماران کرونا در تهران هستیم اما هیچگاه به این حجم بیمار نداشتیم.
وی افزود: نگرانی اصلی ما شیب روبه افزایشی است که به احتمال فراوان در ایام آینده وجود دارد. برآوردها نشان داده است که این اعداد و ارقام در بهترین رعایت ها و سخت گیری ها تا اواخر هفته آینده ادامه خواهد داشت و روزهای خیلی سخت و مخاطره آمیز پیش روی کادر درمان و مردم وجود دارد.
ریاحی ابراز امیدواری کرد که با سخت گیری حداکثری و رعایت حداکثری پروتکلهای بهداشتی بتوانیم این سنگین ترین موج و کرونا را پشت سر بگذاریم و به کنترل برسیم.
حمید سوری، اپیدمیولوژیست هم موفق ترین دوره برای مقابله با بیماری کرونا را سه ماهه زمستان اعلام نمود و اظهار داشت: با اجرای طرح شهید سلیمانی و محدودیت های جدی تر کرونایی توانستیم کمک شایانی به کاهش موارد بستری و مرگ نماییم.
وی ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تدابیر مناسب و اصولی و رعایت پروتکلهای بهداشتی بتوانیم جلوی روند افزایشی بیماری کرونا را بگیریم.منبع:

1400/01/26
22:13:11
5.0 / 5
586
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کونفه