جهان در ۱۳۹۹

جهان در ۱۳۹۹

به گزارش کونفه اغلب کشورهای آسیا و اقیانوسیه در سال ۱۳۹۹ به جهت انتشار ویروس مهلک کرونا با تبعات اقتصادی ناشی از این ویروس دست به گریبان بودند، اما در کنار آنها نیوزیلند در اقیانوسیه به جهت مدیریت مناسب برای کنترل و مهار این بیماری موفق تر عمل کرد و اقتصادش با لطمات کمتری روبرو شد.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، باآنکه خیلی از کشورهای جهان قدم های نخست را برای برداشتن محدودیت های در ارتباط با گسترش شیوع ویروس کرونا برداشته و هنوز هم ادامه می دهند، این روند در منطقه اقیانوسیه همچون در کشور نیوزیلند و استرالیا زودتر از اروپا شروع شد.
گزارش ها نشان داده است نیوزیلند در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سایر کشورها در منطقه آسیا-اقیانوسیه توانست به خوبی این بیماری را مهار کرده و از شدت گسترش آن تا حدود زیادی بکاهد و به تبع آن از عواقب اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی آن بیشتر از هر کشور دیگری در جهان در امان بماند.
عملکرد جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند در مقابله با کرونا سبب شد تا این کشور سومین نقطه امن جهان در شرایط همه گیری این بیماری شناخته شود. مستندات حاکی می باشد که واکنش سریع ولینگتون به همراه پراکندگی جغرافیایی، جمعیت کم، توسعه یافتگی و اعتماد ملی، مهم ترین ابزارهای ایجاد این توفیق بوده است.
وی از نخستین روز درگیری این کشور با این بحران اعلام نموده بود که دولت وی تمام تلاش خویش را برای پیشگیری از گسترش هرچه بیشتر این ویروس و نجات جان مبتلایان و هم جلوگیری از ابتلای افراد سالم به این بیماری به کار خواهد گرفت.
دستورالعمل های دولت آردرن در یک برنامه مدون و مدیریت شده یکی بعد از دیگری بی وقفه به اجرا درآمد که همچون آنها؛ اعلام دوران قرنطینه، تعطیل کردن تمام مشاغل و فعالیتهای جاری عمومی و بستن مرزها و ورودی های این کشور به روی اتباع خارجی و همزمان اجرای اقدامات درمانی برای بیماران مبتلا بوده است.


استعفای وزیر بهداشت نیوزیلند به جهت شیوع موج دوم کرونا
با گسترش کرونا در سطح جهان به التبع در نیوزیلند، در تیرماه ۱۳۹۹ «دیوید کلارک» وزیر بهداشت نیوزیلند درپی یک سری اشتباهات شخصی در جریان شیوع این بیماری مهلک در این کشور، از سمت خود کناره گیری کرده بود.
با وجود اینکه تمهیدات دولت نیوزیلند در زمینه پیشگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا، مورد تحسین جهانی قرار گرفته بود، اما شخص کلارک در سطحی گسترده مورد تمسخر واقع شد. چون آخرین اشتباه فاحش وی وقتی مشخص شده بود که به بعضی از مسافران ورودی به نیوزیلند اجازه ترک قرنطینه را بدون مورد آزمایش قرار گرفتن داده بود.
وی چندی قبل هم به سبب زیرپاگذاشتن تمهیدات سخت قرنطینه در نیوزیلند از برخی مسئولیت های خود محروم شده بود، چون ۱۹ کیلومتر تا ساحل رانندگی کرد تا به همراه خانواده اش در کنار ساحل پیاده روی کند در حالیکه دولت نیوزیلند از مردم درخواست می کرد در خانه بمانند.


تعویق انتخابات نیوزیلند به دنبال شیوع مجدد کرونا و پیروزی خانم آردن در آن
مدیریت سختگیرانه خانم «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند برای مقابله با ویروس کرونا که مورد تحسین سازمان بهداشت جهانی هم قرار گرفته بود و ۱۰۰ روز عاری از کرونا را برای این کشور ثبت کرده بود؛ باعث شد تا دولت این کشور برگزاری انتخابات سراسری را یک ماه به تعویق بیاندازد.
شیوع مجدد ویروس کرونا در نیوزیلند سبب قرنطینه بزرگترین شهر این کشور یعنی اوکلند شده و کارزارهای سیاسی و انتخاباتی و هرگونه سرمایه گذاری برای انتخابات را غیر ممکن ساخته بود. چون این شهر پنج میلیون نفری یکی از کلیدی ترین شهرها برای برگزاری کارزار انتخاباتی «جاسیندا آردرن» نخست وزیر این کشور است؛ چون که بیشترین جمعیت حامی حزب کارگر را - حزب خانم آردرن - دارد.
نخست وزیر نیوزیلند در مصاحبه با خبرنگاران اعلام نموده بود که تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) برای انتخابات در نظر گرفته شده است و تا آن تاریخ احزاب زمان کافی برای برگزاری کارزار خواهند داشت.
در هر حال انتخابات با تاخیر کرونایی برگزار شد و حزب حاکم «کارگر» در نیوزیلند در مهرماه با کسب ۴۹ درصد آرا در انتخابات پارلمان به پیروزی رسید و «جاسیندا آردرن» برای بار دوم به مقام نخست وزیری این کشور دست یافت.
حزب کارگر چپ میانه جاستین آردن نخست وزیر، ماه اکتبر توانست با کسب بیشتر از ۴۹ درصد آرا و ۶۴ از ۱۲۰ کرسی پارلمان، برای بار دوم در انتخابات پیروز و مامور تشکیل دولت شود. «حزب ملی» هم صاحب ۲۷ درصد آرا شد.
نظام رأی گیری نیوزیلند ۲۴ سال پیش تغییر نمود و بعد از آن احزاب مجبور بودند که برای تشکیل دولت به ائتلاف با یکدیگر روی آورند.
اما این اولین بار در ۲۴ سال قبل است یک حزب می تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.
آردرن ۴۰ ساله که در انتخابات ۲۰۱۷ میلادی به نخست وزیر رسید، به دنبال حمله به ۲ مسجد در شهر «کرایست چرچ» مورد توجه قرار گرفت.
به دنبال آن حمله، آردرن بلافاصله کوشش کرد تا فروش سلاح های نیمه خودکار در این کشور ممنوع شود که تلاش وی موفقیت آمیز بود.
اقدامات سختگیرانه وی هم برای مقابله با کرونا با موفقیت همراه بود و توانست در پیروزی باردیگر او و حزبش مؤثر واقع شود.


حبس ابد عامل کشتار مسلمانان در نیوزیلند
دادگاهی در نیوزیلند در شهریور ماه مردی را که با تیراندازی در دو مسجد این کشور ۵۱ تن از نمازگزاران را به قتل رسانده بود، به حبس ابد بدون داشتن حق آزادی مشروط محکوم نمود. این نخستین بار است که چنین حکمی در نیوزیلند صادر می شود.
حمله تروریستی به دو مسجد «نور» و «لینوود» در شهر «کرایست چرچ» نیوزلند در ۱۵ مارس ۲۰۱۹ (۲۴ اسفند ۱۳۹۷) ۵۱ کشته بر جا گذاشت که اغلب قربانیان را مهاجران و پناهجویان مسلمان تشکیل می دادند.
این حمله تروریستی با محکومیت جهانی روبرو شده بود. «جاسیندا آردن» نخست وزیر نیوزیلند چندی قبل در اولین سالگرد حمله خونبار به این دو مسجد، از وجود تهدیدهای نژادپرستانه بیشتر ضد مسلمانان کشورش ابراز نگرانی کرده بود.


یک بانوی بومی، وزیر خارجه دولت تازه نیوزیلند شد
« جاستین آردن» نخست وزیر نیوزیلند در آبان ماه ۱۳۹۹ پس از انتخابات اعلام نمود یک بانوی بومی را به سمت وزیر امور خارجه کشورش انتخاب کرد که تابحال سابقه نداشته است.
با اینکه وینستون پترز وزیر امور خارجه پیشین این کشور هم مائوری بود، اما این اولین زن بومی است که به این سمت منصوب می شود.
ماهوتا که مانند دیگر زنان مائوری نقشی سنتی به نام موکوکائوائه روی چانه خود خالکوبی کرده و در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار عضو مجلس شد، قبلا چند مقام بلندپایه مانند وزیر دولت محلی و توسعه مائوری، در اختیار داشته است.
به نظر می آید ترکیب تازه مجلس نیوزیلند، دارای بیشترین تنوع در جهان باشد، بگونه ای که حدود نیمی از قانونگذاران آن زن هستند که به میزان قابل توجهی از میانگین جهانی ۲۵ درصدی، بالاتر است.


برای تشویق زنان مسلمان جهت پیوستن به پلیس؛ حجاب به لباس رسمی پلیس نیوزیلند افزوده شد
در آذرماه ۱۳۹۹ بود که پلیس نیوزیلند اعلام کرد، حجاب را به لباس رسمی خود افزوده است تا زنان مسلمان را تشویق کند به نیروی پلیس بپیوندند.
به گزارش نشریه نیوزیلند هرالد، یک سخنگوی پلیس این کشور گفته بود که هدف آنها ایجاد یک نیروی "دربرگیرنده" است که منعکس کننده "گروه های متنوع" در کشور باشد.
زینا علی در گفتگو با این نشریه افزود که او بعنوان یک افسر پلیس، نخستین مامور با حجاب خواهد بود که در این طرح ملی مشارکت می کند.
وی که یک مهاجر مسلمان متولد جزایر فیجی است در این خصوص اظهار داشت: "پس از حمله تروریستی ماه مارس سال قبل (۲۰۱۹) به مسجد کرایست چرچ تصمیم گرفت که به نیروی پلیس ملحق شود.
براساس این گزارش، پلیس متروپولیتن لندن و پلیس اسکاتلند هم پیش تر گزینه لباس فرم افسران پلیس با حجاب را پیشنهاد و تصویب کرده بودند.


استقبال نخست وزیر نیوزیلند از لغو محدودیت سفرمسلمانان به آمریکا
«جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند در بهمن ماه هم ضمن اشاره به اقدام رئیس جمهوری سابق آمریکا برای صدور فرمان محدودیت سفر از برخی کشورهای اسلامی به آمریکا و ضمن محکومیت آن، تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری جدید این کشور را برای لغو آن فرمان باعث آرامش جهان دانست.
آردرن در پاسخ خبرنگاران درباره توصیف دوران ریاست جمهوری ترامپ اظهار داشت: «هیچ شکی وجود ندارد، کتاب های تاریخ برایمان بازگو خواهند کرد که این دوره چقدر پر آشوب و به هم ریخته بود.»
جوبایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا پس از مراسم تحلیف مجموعه ای از فرمان های اجرایی را صادر کرد که در واقع لغو طرح هایی است که میراث دوره دونالد ترامپ در آمریکا و در جهان بودند.


نیوزیلند نیروهایش را از افغانستان خارج می کند
«جسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند در بهمن ماه ۱۳۹۹ اعلام نمود که نیروهای این کشور بعد از ۲۰ سال حضور در افغانستان در ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۰) خاک این کشور را ترک می کنند تا به "طولانی ترین حضور نظامی خود در خارج از کشور" آخر دهند.
از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳، حدود سه هزار و ۵۰۰ نظامی نیوزیلندی در افغانستان بخصوص در ولایت نسبتاً امن «بامیان» حضور داشتند. اما از سال ۲۰۱۳ به این سو، با واگذاری مسئولیت تأمین امنیت به نظامیان افغان، شمار نیروهای خارجی ازجمله نیوزیلندی در افغانستان کاهش پیدا کرد.
اکنون فقط ۶ نظامی نیوزیلندی در افغانستان باقی مانده که ادعا می شود سه نفر از آنها مأموریت آموزشی دارند و سه تن دیگر هم در مرکز فرماندهی ناتو در کابل مستقر هستند.
نظامیان نیوزیلندی در حالی از افغانستان خارج می شوند که ناتو مدعی است ضرورتی نمی بیند به توافق طالبان-آمریکا در خصوص خروج نیروهای بیگانه از خاک افغانستان تا ضرب الاجل تعیین شده پایبند باشد. همزمان، دولت بایدن هم مدعی شده که خروج نیروهای آمریکایی در مقطع فعلی پیچیده شده است که این هم نشانه ای از تمایل واشنگتن برای بدعهدی با طالبان تلقی می شود.

اخراج نامزد انتخاباتی حزب کارگر نیوزیلند بخاطر توییت های قدیمی ضد اسلامی
یکی از نامزدهای انتخاباتی حزب کارگر به سبب توییت­ های ضد اسلامی که ۷ سال پیش منتشر نموده بود از فهرست انتخاباتی این حزب کنار گذاشته شد.
حزب کارگر نیوزیلند در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۹ در بیانیه­ ای با بیان عدم تایید از توییت های انتشار یافته سال ۲۰۱۳ آقای کِرت تواگاگا، (نامزد شماره ۶۸ فهرست انتخاباتی) خروج وی از فهرست نامزدهای انتخابات آتی را علنی کرده بود.
تواگاگا در سال ۲۰۱۳، در توییتی ضمن پشتیبانی از یک مقاله ضد اسلامی انتشار یافته در روزنامه، نوشت: "بنظرم می بایست اسلام را آنچه که هست ببینیم.”
خانم جاسیندا آردرن، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر نیوزیلند، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری "نیوزهاب" اظهار داشت: از اتفاق چنین رویدادی اطلاع نداشته ولی انتظار دارد که تمامی نامزدها از ارزش های حزب کارگر آگاه بوده و آنها را رعایت نمایند.
تواگاگا بعد ها گفت: در این سال ها بسیار کوشیده تا مطالعات زیادی داشته و نظرات قبلا انتشار یافته دیدگاه های فعلی او نیست.


وزیر خارجه نیوزیلند ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد
وزیر خارجه جدید نیوزیلند در آذرماه سالجاری در نامه ای به رئیس دستگاه دیپلماسی با ابراز نگرانی عمیق دولت این کشور از ترور شهید محسن فخری زاده بعنوان یکی از دانشمندان برجسته ایرانی، هرگونه قتل فراقضایی و اعمال خشونت بخصوص ضد شهروندان غیرنظامی را محکوم نمود.
«ناناییا ماهوتا» وزیر امور خارجه جدید نیوزیلند، بعد از دریافت نامه تبریک «محمدجواد ظریف» به سبب تصدی مسئولیت جدید خود، طی نامه ای رسمی، از وزیر امور خارجه تشکر کرد.
وی در این نامه، نگرانی عمیق دولت نیوزیلند در ارتباط با ترور شهید محسن فخری زاده بعنوان یکی از دانشمندان برجسته ایرانی را ابراز کرده و هر گونه قتل فراقضایی و اعمال خشونت بخصوص ضد شهروندان غیرنظامی را محکوم نمود.
وزیر امور خارجه جدید نیوزیلند ابراز امیدواری کرد که این اقدام منجر به افزایش تنش در خاورمیانه نشود. ماهوتا ضمن اشاره به اینکه نیوزیلند نخستین سفارتخانه خود در خاورمیانه را در سال ۱۹۷۵ در ایران افتتاح کرده است، روابط دوجانبه با ایران را با اهمیت، گرم و مستحکم ارزیابی کرد.


هفتمین نشست کمیسیون همکاریهای ایران و نیوزیلند برگزار شد
هفتمین نشست کمیسیون همکاریهای سیاسی و اقتصادی ایران و نیوزیلند با موضوعات دو جانبه سیاسی و اقتصادی در ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد.
در این نشست که به ریاست «سید عباس عراقچی» و همتای نیوزیلندی وی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، موضوعات دوجانبه سیاسی و اقتصادی، تحریم ها، آخرین تحولات در رابطه با برجام، تبادل تجربه در مدیریت ویروس کویید ۱۹ و نگاه دو کشور به موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از حمایت دولت نیوزیلند از برجام و استقبال از عضویت آن کشور در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حفظ و ارتقای روابط تجاری در شرایط ناشی از تحریم ها و ویروس کرونا را با بهره گیری از سازوکارهای جدید اعلام نمود.


تولید محصولات زیبایی از گیاه ایرانی در نیوزیلند
دوم دیماه ۱۳۹۹ بود که رادیو نیوزیلند گزارش داد که ۳ دانش آموز این کشور در شهر "دِنیدِن" یک محصول بهداشتی ضدجوش صورت با بهره گیری از زرشک ایرانی تولید کرده اند.
محصول ساخته شده که "پودر زرشک خام آبالرو" (Abalro Raw Barberry Powder) نام دارد طی سالهای مختلف جوایزی هم به خود مختص کرده است.
رابرت دونوگو مدیرعامل شرکت تولید کننده این محصول در نیوزیلند به این رادیو اظهار داشت: سال قبل یکی از اعضای تیم تولید کننده به قابلیت زرشک در از بین بردن جوش صورت و آکنه پی برده بود و همین مهم باعث شد تولید این محصول در دستور کار قرار گیرد.
زرشک یک گیاه ایرانی است که قرن هاست با اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. آنتی اکسیدان موجود در زرشک باعث کاهش قابل توجه جوش صورت می شود.
با توجه به اینکه نیوزیلند زرشک کافی برای تأمین این محصول ندارد، دانش آموزان نیوزیلندی توانستند زرشک را از ایران به نیوزیلند وارد کنند تا به نخستین تولیدکنندگان پودر زرشک در این کشور تبدیل شوند.
براساس این گزارش، تحقیقات صورت گرفته هم نشان داد که مصرف کنندگان این محصول رضایت بالایی از آن داشته و اعلام نمودند که استفاده حتی چند قاشق چای خوری از آن هم باعث تاثیرات مثبتی هم در سلامتی جسمی و هم در پوست بدن می شود.


ردپای یک ایرانی در تاریخ صنعت بستنی نیوزیلند
نیوزیلندی ها از بزرگترین مصرف کنندگان بستنی در جهان هستند - هر فرد به صورت متوسط ۲۳ لیتر بستنی در سال مصرف دارند. نیوزیلندی ها رابطه ی شگفت انگیزی با بستنی داشته اند که قدمت آن به دهه ۱۸۰۰ برمی گردد.
۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۹ بود که رادیو نیوزیلند طی گزارشی به تاریخچه بستنی در نیوزیلند پرداخته که در آن ردپای یک فرد ایرانی هم به چشم می آید. در بخش هایی از این گزارش می خوانیم:
" یکی از شخصیت های اثرگذار در تاریخچه بستنی در نیوزیلند، آقای سالی محمد است که معروف به بستنی چارلی بود. او احتمالاً در اواخر دهه ۱۸۰۰ از ایران به نیوزیلند آمده و پدرش از تاجرانی بوده که در سرتاسر نیوزیلند سفر می کرده تا اینکه در سال ۱۹۰۳ در کرایست چرچ مستقر شده و فروش بستنی را از یک گاری در میدان کلیسای جامع شروع کردند. بستنی آنها بسیار محبوب بود و استقبال خیلی خوبی از کار آنها صورت گرفت.
سرانجام، وی توانست خانه ای در منطقه سنت آلبانس خریداری نموده و کارخانه کوچکی راه اندازی نموده و با تهیه بستنی آنها را در بسته بندی های یخی جای می داد و در داخل گاری خود که بر اسبش نصب شده بود در میدان شهر به فروش می رساند. دو تا از گاری های وی در موزه حمل و نقل Ferrymead در این شهر در معرض نمایش قرار داده شده است. با این وجود، فروش بستنی چارلی همچنان در شهر کرایست چرچ رواج دارد.


برگزاری وبینار مشترک ایران و نیوزیلند با عنوان "برجام و چندجانبه گرایی»
وبینار «برجام و چندجانبه گرایی» در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیوزیلند، مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و موسسه امور بین الملل نیوزیلند برگزار شد.

منبع:

1400/01/12
14:05:38
5.0 / 5
1222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کونفه