واكسن ایران بركت از خرداد توزیع عمومی می شود

واكسن ایران بركت از خرداد توزیع عمومی می شود

به گزارش کونفه ایرنا نوشت: مدیرمرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران ابراز امیدواری کرد با ادامه روند مطلوب کارآزمایی بالینی و درصورت کسب نتایج مورد تایید وزارت بهداشت، مجوز استفاده اورژانس جهت واکسیناسیون عمومی صادر و واکسن کرونا کوو ایران برکت تا اختتام خرداد 1400 در دسترس هموطنان قرار گیرد.


دکتر حامد حسینی روز چهارشنبه اظهار داشت: همگام با کارآزمایی بالینی، تولید نیمه صنعتی و سپس تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا در حال انجام می باشد. وی افزود: با تلاش پژوهشگران مرحله اول تست انسانی این واکسن ایرانی با موفقیت پشت سرگذاشته شد و چند روزی است که مرحله دوم تست انسانی واکسن شروع شده که امیدواریم هرچه سریعتر نتایج نهایی آن نیز به تایید کارشناسی سازمان غذا و دارو برسد.
مرحله سوم تست انسانی کوو ایران برکت در ۶ شهر انجام خواهد شد وی با اعلان اینکه مرحله سوم تست انسانی واکسن کوو ایران برکت در ۶ شهر انجام می شود، ادامه داد که این شهرها شامل تهران، کرج، شیراز، اصفهان، مشهد و بوشهر هستند. حسینی با اشاره به اینکه درحال بررسی و فعال کردن سایت های پذیرش داوطلب در شهرستان ها هستیم، اضافه کرد: در چند روز گذشته این اقدام در شیراز انجام شده تا ضمن هماهنگی با مسئولان، مناسب ترین مکان مشخص و فعالیت کارآزمایی فاز سه با حضور متخصصان صورت پذیرد، به تدریج این بررسی ها در چهار شهر دیگر هم انجام می گیرد. وی تعداد داوطلبان مرحله دوم را ۲۸۰ داوطلب اعلام نمود و اظهار داشت: تزریق نخستین دوز واکسن کلیه داوطلبان فاز دو تا اواخر فروردین ماه در تهران به پایان می رسد. به گزارش ایرنا، اجرای مرحله دوم تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از ۲۵ اسفند ماه شروع و فاز سوم این مطالعه هم در امتداد این مرحله اجرا می گردد. با کسب مجوز از سازمان غذا دارو و کمیته ملی اخلاق، مطالعه فاز دوم و سوم تست انسانی واکسن ایرانی کوو ایران برکت با هم انجام می شود.
تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری روی سه داوطلب شروع شد.
تزریق واکسن ایران کوو برکت در ۲ دوز به داوطلبان ۱۸ تا ۵۰ سال انجام شد، به عبارتی ۵۶ داوطلب این مرحله دو دوز واکسن خودرا دریافت نمودند و تزریق آخر واکسن نیز در ۳۰ بهمن ماه به آخرین داوطلب این مرحله انجام شد.
آخرین نمونه گیری از خون داوطلبان این مرحله تا ۱۴ اسفند ماه به پایان رسید. پس از آن گزارش نهایی فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و این واکسن ایرانی بعد از ستاندن مجوزهای لازم به داوطلبان مرحله دوم تزریق شد. بر طبق برنامه ریزی های انجام شده فازهای دوم و سوم این مطالعه بالینی هم زمان انجام می شود. فاز دوم تا اختتام اردیبهشت سال آینده تمام می شود. ۲۳۵۲۳۱


منبع:

1400/01/04
13:59:47
5.0 / 5
650
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کونفه