روسای دانشگاه های علوم پزشكی:

هرگونه مسافرت شانس آلوده شدن مناطق جدید به كرونا را زیاد می كند

هرگونه مسافرت شانس آلوده شدن مناطق جدید به كرونا را زیاد می كند

روسای دانشگاه های علوم پزشکی در پیامی به مردم نوشتند: در آستانه تعطیلات نوروز جهش های جدید بیماری مرموز کرونا، تهدیدهای ناشی از بیماری را دو چندان کرده است و هرگونه مسافرت و تردد، شانس آلوده شدن مناطق جدید را به ویروس جهش یافته بالا می برد.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار سلامت ایرنا، در پیام روسای دانشگاه های علوم پزشکی به مردم ایران آمده است: «بیش از یک سال از گرفتاری جامعه جهانی و ایران به بیماری کرونا گذشت. در این زمان شما مردم شریف با شرایط سختی رو به رو بودید، اما با لطف خدای مهربان و مجاهدت فرزندان تان در نظام سلامت تابحال شدت این گرفتاری کنترل شده است. در یک سال قبل مدافعان سلامت تمام تلاش و همت خود را برای سلامت مردم به کار بستند تا جایی که با تقدیم صدها شهید، حماسه ای بزرگ از ایثار و فداکاری آفریدند که تحسین همگان را برانگیخته است.
در این نامه تاکید شده است: ما روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور در آستانه سال جدید و عید نوروز ضمن تبریک فرا رسیدن بهار طبیعت و آرزوی بهترین زندگی برای شما ملت شریف ایران، به نمایندگی از مدافعان سلامت، از همه شما عزیزان می خواهیم که به موارد مهم زیر توجه بفرمایید:
الف) همراهی بی بدیل شما مردم عزیز در طول یک سال قبل ستودنی است. ما می دانیم که تحمل محدودیت ها برای مدت طولانی بسیار دشوار است و خستگی عده زیادی از هموطنان را به همراه دارد، اما با یادآوری تأثیر مهم این محدودیت ها در جلوگیری از بیماری و مرگ عزیزان، تحمل سختی ها برای شما مردم فهیم که همیشه نخستین دعا و خواسته تان برای یکدیگر سلامتی بوده است آسان می شود. بعلاوه، مراعات محدودیت ها به مفهوم همراهی شما با مدافعان سلامت است و مشاهده این همراهی و همدلی، سبب دلگرمی و تشویق کننده فرزندان تان برای تلاش بیشتر در نظام سلامت و ایستادگی در مقابل دشواری این مسیر خواهد بود.
ب) دلسوزان کشور بارها در مورد خستگی مدافعان سلامت اخطار داده اند و از مردم خواسته اند از رفتارهایی که به گسترش بیماری منجر می شود بپرهیزند. با اینکه خستگی کارکنان مسئله ای واقعی و جدی است، اما محدودیت ظرفیت و امکانات درمانی هم موضوعی نگران کننده است. در سالهای اخیر زیرساخت های بخش سلامت در تمام نقاط کشور به خوبی توسعه یافته و تجهیزات فراوانی فراهم گشته است، اما به هر حال مجموع این امکانات ظرفیت معینی دارد و در صورت افزایش شدید تعداد بیماران کرونا در مناطق مختلف کشور، تاب مقاومت در مقابل بار بیش از اندازه را نخواهد داشت. اگر همه ما، خطرات ناشی از خیزش مجدد بیماری را دست کم بگیریم و در اجرای دستورالعمل های پیشگیری سهل انگاری نماییم، خطر بزرگی در کمین خواهد بود و بیم فاجعه انسانی در کشور خواهد رفت.
در روزهای پیش رو و بخصوص تعطیلات نوروزی بسیار لزوم دارد که شما مردم عزیز برای جلوگیری از شیوع بیماری هوشیار باشید. جدیت در استفاده درست از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی در اجتماع، خودداری از تجمع در مکان های بدون تهویه و خودداری از تردد غیر ضروری می تواند معجزه کند. بخصوص آن که در آستانه تعطیلات نوروز جهش های جدید این بیماری مرموز، تهدیدهای ناشی از بیماری را دو چندان کرده است و هرگونه مسافرت و تردد، شانس آلوده شدن مناطق جدید را به ویروس جهش یافته بالا می برد.
سنت نیکوی عید نوروز همواره فرصتی برای شادی و سلامتی خانواده های ایرانی بوده است. مبادا به جهت سهل انگاری در رعایت پروتکلهای بهداشتی در تعطیلات نوروز به جای جست و خیز کودکان مان در طبیعت شاد بهاری، شاهد اوج گرفتن بیماری در میان خانواده ها و دوستان خود باشیم. ما باور داریم که نوروزمان می تواند شاد و سلامت سپری شود، اگر همگی خطر را جدی بگیریم و احتیاط را در هر حال رعایت نماییم.
سفارش مقام معظم رهبری مدظله العالی به مراعات دستورالعمل های بهداشتی و پرهیز از سفر در تعطیلات سال نو و انجام این سفارش توسط خود ایشان، الگویی تحسین برانگیز برای همگان است.
ج) سخن دیگر ما با مسؤلان محترم کشور است. ما بعنوان مدافعان خط مقدم نبرد با بیماری کرونا از مقامات تصمیم گیرنده در کشور تقاضا می نماییم که بیشتر از پیش به حساسیت های خاص نظام سلامت در مورد کنترل بیماری کرونا توجه فرمایند. با اینکه مردم شریف ایران در همراهی با نظام سلامت به کلیه سفارش ها عمل می کنند؛ اما با عنایت به شرایط کشور، انتظار داریم تصمیم های جدی با قاطعیت و سرعت بیشتر گرفته شود و به اجرا درآید.
مردم خوب ایران اطمینان داشته باشید که مدافعان سلامت جان بر کف از هیچ گونه خدمتی دریغ نخواهند کرد و در تعطیلات سال جاری هم همانند تمام ۱۳ ماه گذشته دور از کانون گرم خانواده و حاضر در معرکه نبرد با کرونا به خدمت رسانی ادامه خواهند داد، اما باید بپذیریم که این خدمات زمانی به نتیجه می رسد که همگی برای اجرای دستورالعمل ها و مصوبات ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا همدل و همراه باشیم. با عنایت به پیشبینی کارشناسان، روزهای روشنی در سال آینده پیش روی شما ملت شریف ایران خواهد بود که فرارسیدن آنها به صبر و رعایت محدودیت های بهداشتی نیاز دارد.
از عمق جان امیدواریم که خداوند متعال به پاداش زحمات و سختی دوری از خانواده، آرامش و رحمت خویش را بر دل های مجاهدان فی سبیل الله فرو فرستد و هدف والای ایشان که حفظ سلامت و زندگی بهتر برای مردم شریف است را لباس حقیقت بپوشاند.1399/12/28
13:48:01
0.0 / 5
894
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کونفه