با هشدار نسبت به تشدید ابتلا به كرونا؛

حریرچی: رعایت پروتكلهای بهداشتی به ۶۰ درصد رسیده است

حریرچی: رعایت پروتكلهای بهداشتی به ۶۰ درصد رسیده است

معاون کل وزیر بهداشت و درمان با اعلان اینکه سفر به 9 شهر قرمز و 31 شهر نارنجی ممنوع می باشد، اظهار داشت: حالا متوسط رعایت دستورالعمل ها و پروتکلهای بهداشتی در میان مردم به 60 درصد رسیده است.


«ایرج حریرچی » دوشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری اضافه کرد: این در حالیست که متوسط رعایت پروتکلهای بهداشتی قبلا به بیش از ۸۳ درصدی رسیده بود.
وی با اعلان اینکه حالا رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان های اردبیل، یزد، کرمان و قزوین در بالاترین حد به ۶۶ تا ۷۳ درصد رسیده است، توضیح داد: رعایت دستوالعمل های در ۶ استان دیگر کشور همچون سیستان وبلوچستان و گیلان رعایت پروتکل ها به ۳۶ تا ۵۲ درصد کاهش یافته است.
حریرچی اشاره کرد: برای افزایش سلامت مردم باید رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی باید به ۹۰ درصد برسد تا بتوانیم شاهد پایداری سلامت مردم در کشور باشیم.
معاون کل وزیر بهداشت و درمان افزود: آمارها نشان میدهد که در هفته اول اسفند ماه رعایت پروتکلهای بهداشتی ۱۱ درصد در میان مردم کاهش یافته است.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان افزود: حالا شهرهای آبادان، اهواز، دزفول، بندرماهشهر، شوش، شوشتر، رامهرمز، کازرون و گچساران ۹ شهر قرمز کشور هستند و سفر به این شهرها ممنوعست و تردد از ساعت ۲۱ تا ۳ بامدادان نیز در تمام شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی کشور همچنان ممنوع خواهد بود.
حریرچی توضیح داد که حالا ۳۱ شهر نیز در کشور در وضعیت نارنجی قرار دارد و سفر به این شهرها نیز ممنوعست و آمارها نشان میدهد که امروز نسبت به روز گذشته ۲۳ درصد بستریها در مراکز درمانی افزایش یافته و این هفته نسبت به هفته گذشته نیز تعداد بستریها در شهر تهران بیش از ۱۳ درصد رشد داشته است.
وی با اعلان اینکه اگر شهری وضعیت قرمز پیدا کرده به مردم اعلام خواهد شد، اظهار داشت: سفارش ما به مردم این است به سفر نروند برای اینکه دورهمی ها و تجمع در انتشار ویروس کرونا بسیار موثر است و تعدادی از مراکز بین المللی قبلا پیش بینی کرده بودند تعداد مرگ ومیر در ایران در فروردین ماه به زیر ۱۰ نفر خواهد رسید، اما الان اعلام نموده اند که تعداد فوتی ها در ایران در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ روزانه به ۲۰۰ نفر خواهد رسید.
معاون کل وزیر بهداشت و درمان با اشاره به سفر مردم با قطار و هواپیما اظهار داشت: طبق دستورالعمل های صادره هواپیماها با ۶۰ درصد ظرفیت، قظار و اتوبوس با ۵۰ درصد ظرفیت می توانند مسافر جابجا کنند و هتل ها نیز باید با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار کنند.
حریرچی اشاره کرد: با این وجود برای حفظ سلامت مردم به ویژه در روزهای تعطیلات نوروزی طرح تشدید نظارت های نوروزی افزایش خواهد یافت و وزارت بهداشت و استانداری ها در این ایام نظارت ها را با شدت بیشتری اعمال خواهند کرد.
معاون کل وزیر بهداشت و درمان یادآورشد: همچنان ماسک زدن مردم و شهروندان با اهمیت ترین روش جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است و آمارهای نشان میدهد که مردم به زدن ماسک توجه جدی ددارند و الان میزان استفاده از ماسک در مراکز عمومی به حدود ۸۷ درصد رسیده است.
وی با اشاره اهمیت واکسیناسیون مردم اظهار داشت: برنامه ریزی ما این است با انجام واکسیناسیون مردم و گروهای لطمه پذیر جامعه تا اوایل تیرماه سال آینده، بتوانیم به ایمنی جمعی برسیم تا کشور به شرایط عادی برسد.
معاون کل وزیر بهداشت و درمان اشاره کرد: با این وجود تا حالا ۲۸۴۱ نانوایی، ۹۰۴ رستوران، ۴۶۷ فروشگاه زنجیره ای، ۴۳۵ سازمان وشرکت و ۳۹۱ شعبه بانک به سبب عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شده است.
حریرچی به کاهش تردد مردم اشاره نمود و اظهار داشت: با شیوع بیماری کرونای انگلیسی تردد مردم که ۳ ماه پیش بین ۴ تا ۵ درصد بود الان به ۱۲ درصد رسیده است و پیش بینی ما است که کاهش تردد مردم در معابر در حد ۸ تا ۱۰ درصد بماند.


1399/12/26
13:06:05
0.0 / 5
637
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کونفه