مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفت وگو با كونفه:

ارزیابی وسع برای پوشش بیمه سلامت به دلیل كرونا متوقف شده است

ارزیابی وسع برای پوشش بیمه سلامت به دلیل كرونا متوقف شده است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: انجام ارزیابی وسع فعلا به دلیل شیوع کرونا متوقف شده و در این بازه زمانی حدود ۶۰۰ هزار نفر زیر پوشش صندوق بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند که عمده این افراد از دهک های پایین هستند.


"ارزیابی وسع" به بررسی و تعیین وضعیت دارایی و درآمدی خانوار برای تعیین استحقاق و میزان برخورداری از یارانه دولت برای حق بیمه سلامت گفته می شود و متولی آن بر مبنای برنامه ششم توسعه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
محمد مهدی ناصحی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره توقف ارزیابی وسع بعد از شیوع کرونا اضافه کرد: صندوق بیمه همگانی سلامت حدود ۱۳.۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را زیر پوشش دارد. ارزیابی وسع برای این انجام می شود که افرادی که توانایی مالی پرداخت حق بیمه دارند، حق بیمه خویش را بپردازند. پیش از این، تاخیرهای دو هفته ای در پاسخ ارزیابی وسع داشتیم که منجر به بروز مشکلاتی برای افرادی شده بود که زیر پوشش بیمه نبودند.
وی افزود: بعد از شیوع کرونا در کشور و اورژانسی بودن عرضه خدمات به بیماران مبتلا به کرونا، این اجبار بوجود آمد که با همکاری وزارت رفاه، پیشنهادی به ستاد ملی مقابله با کرونا عرضه شود که موقتاً ارزیابی وسع متوقف شود.
آیین نامه ارزیابی وسع اصلاح شد
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان نمود: آئین نامه ارزیابی وسع هم نیازمند اصلاح بود که این کار انجام و شرایطی فراهم گردید که افرادی که توانایی پرداخت حق بیمه ندارند، زیر پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند. بر این اساس فقط سه دهک بالای جمعیت باید بخشی یا همه حق بیمه خویش را پرداخت کنند.
ناصحی افزود: فعلا انجام ارزیابی وسع متوقف شده و زمانی که کشور عاری از ویروس کرونا باشد، ارزیابی وسع با آئین نامه جدید اجرا می شود. در این بازه زمانی حدود ۶۰۰ هزار نفر زیر پوشش صندوق بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند که عموما از دهک های پایین بودند.
پرداخت هزینه بیماران مبتلا به کرونا
وی درباره پرداخت هزینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا هم اظهار نمود: سازمان بیمه سلامت از ابتدا همه بیمه شدگان را در صندوق های مختلف زیر پوشش هزینه های کرونا قرار داد و بر این اساس، ۹۰ درصد هزینه ها در بخش بستری و ۷۰ درصد هزینه ها در بخش سرپایی پرداخت می شود.
ناصحی اظهار داشت: متوسط هزینه هر بیمار در بخش سرپایی کرونا حدود ۶.۵ میلیون تومان است که ۹۰ درصد آن پرداخت می شود. در زمینه داروهای تجویز شده هم حتی هزینه داروهای جدید مثل رمدسیویر و فاویپیراویر که تایید شده اند هم انجام شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان نمود: حدود دو هزار میلیارد تومان از هزینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا تابحال از سوی سازمان بیمه سلامت پرداخت شده است.
1071


1399/12/24
12:52:58
0.0 / 5
974
تگهای خبر: بیمار , خدمات , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴