دود سیگار خطر پرفشاری خون را در نوجوانان بالا می برد

دود سیگار خطر پرفشاری خون را در نوجوانان بالا می برد

به گزارش کونفه نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، نوجوانانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، چه خود استعمال کنند یا در معرض سیگار کشیدن دیگران باشند، بسیار بیشتر از دیگر همسالان خود با افزایش ریسک پرفشاری خون روبرو هستند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، داده های این مطالعه نشان می دهد، جوانان و نوجوانانی که از افراد فعال دخانیات هستند - به این مفهوم که سیگار و تنباکو می کشند یا تنباکو می جوند - در مقایسه با جوانان و نوجوانان غیر مصرف کننده، بیشتر از دو برابر احتمال دارد به پرفشاری خون مبتلا شوند که از پیش علایم مبتلا شدن به فشار خون بالا است.
اگرچه این خطر در جوانانی که در کنار مصرف کنندگان منظم دخانیات بسر می برند، کمتر است، اما بیشتر از ۵۰ درصد بیشتر از نوجوانانی که در معرض استعمال دخانیات نیستند، احتمال دارد گرفتار افزایش فشار خون شوند.
دکتر «ربکا وی. لوی» از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای ریه های کودکان مضر است.
وی اضافه کرد: این مطالعه شواهد بیشتری را نشان داده است که هر درجه قرار گرفتن در معرض دخانیات برای رگ های خونی جوانان و نوجوانان هم مضر است.
طبق اعلام مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا، حدود نیمی از بزرگسالان این کشور به پرفشاری خون مبتلا هستند که بیشتر از ۴ درصد آنها را نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله می سازند.
حدود ۱۰ درصد از افراد در این گروه سنی پرفشاری خون دارند که از پیش علایم مبتلا شدن به فشار خون بالا و مشکلات سلامتی در رابطه با آن است.
محققان در این مطالعه اثرات قرار گرفتن در معرض استعمال دخانیات را بر فشار خون هشت هزار و ۵۲۰ کودک و نوجوان هشت تا ۱۹ ساله تجزیه و تحلیل کردند. بیشتر کودکانی که در معرض استعمال دخانیات قرار داشتند چه به صورت فعال یا غیرفعال یا هر دو حالت، بالای ۱۳ سال سن داشتند و پسر بودند.
نتایج این مطالعه نشان داد، نوجوانانی که به صورت فعال یا غیرفعال در معرض استعمال دخانیات قرار داشتند خطر مبتلا شدن به پرفشاری خون در آنها نسبت به کودکانی که در این معرض قرار نداشتند، ۳۱ درصد بیشتر بود.
همچنین بر مبنای نتایج این مطالعه، خطر مبتلا شدن به پرفشاری خون و فشار خون بالا در نوجوانان مصرف کننده فعال دخانیات نسبت به کودکانی که نه به صورت فعال و نه به صورت غیرفعال در معرض استعمال دخانیات قرار نداشتند، دو برابر بیشتر بود.
مشروح این مطالعه در نشریه JAMA Network انتشار یافته است.1399/12/08
12:26:18
0.0 / 5
932
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه