افزایش 3 برابری تولید زباله در دوران شیوع ویروس كرونا

افزایش 3 برابری تولید زباله در دوران شیوع ویروس كرونا

به گزارش کونفه فارس نوشت: معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اخطار نسبت به افزایش سه برابری زباله و پسماند در دوران کرونا، اظهار داشت: در دوران کرونا به سبب افزایش استفاده از دستکش و کیسه های یک بار مصرف شاهد افزایش پسماند هستیم.


محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به افزایش سه برابری زباله و پسماند در دوران کرونا، اظهار داشت: در دوران کرونا به سبب افزایش استفاده از دستکش و کیسه های یک بار مصرف شاهد افزایش پسماند هستیم. وی درباب دفع پسماندهای شهری بعنوان یکی از معضلات آپارتمان نشینی، بیان کرد: دفع صحیح پسماند نقش مهمی در بهداشت عمومی دارد و از نظر علمی جمع آوری و بازیافت پسماند بطور مستقیم به فرهنگ آپارتمان نشینی و زندگی شهری و حتی روستایی ارتباط دارد، چونکه تفکیک پسماند با مشارکت مردم باید از مبدا صورت گیرد.

دفع پسماند، یکی از با اهمیت ترین معضلات شهری

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، دفع پسماند را یکی از با اهمیت ترین معضلات شهری دانست و اظهار داشت: عمده ترین موضوعات در حوزه شهری کاهش تولید پسماند است و اقدامات بسیاری دراین زمینه در ضمن سالهای گذشته در شهرداری ها صورت گرفته است و تهران، اصفهان و بوشهر شهرهایی هستند که دراین زمینه موفق تر عمل کرده اند، اما همچنان باید آموزش های لازم به خانوار از کودکی تا بزرگسالی برای کاهش تولیدات پسماند داده شود.

ضرورت ایجاد سیستم مهندسی هوشمند برای مدیریت پسماند شهری/ تفکیک پسماند باید در مبدا و خانوارها صورت گیرد

فرهادی اشاره کرد: نیاز است که سیستم مهندسی هوشمند برای مدیریت پسماند شهری ایجاد شود، برای اینکه اغلب شهرهای ما سیستم هوشمند مناسب برای دفع پسماند شهری را ندارند، البته اقدامات خوبی در شهر تهران صورت گرفته است، اما به سبب اینکه در فرهنگسازی جداسازی پسماند و اقتصاد آن خوب عمل نکردیم، تفکیک پسماند از مبدا در خانوارهای شهری صورت نگرفت و تمام پسماندهای خشک و تر را در یک کیسه قرار می دهند، این در حالیست که باید تفکیک پسماند در مبدا و خانوارها صورت گیرد و با توجه به این که در کلانشهرهایی مانند تهران جمعیت اعظم شهر را آپارتمان نشین ها تشکیل می دهند؛ این مساله باید در فرهنگ آپارتمان نشینی مورد توجه قرار گیرد.

افزایش سه برابری تولید زباله و پسماند در دوران کرونا/ زباله های بیمار کرونائی در کیسه های جدا دسته بندی شوند

معاون مرکز فنی سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به افزایش سه برابری تولید زباله و پسماند در دوران کرونا، اظهار نمود: در در دوران کرونا به سبب افزایش استفاده از دستکش و کیسه های یک بار مصرف شاهد افزایش پسماند هستیم. از طرفی در دوران اپیدمی همیشه این خطر وجود دارد که زباله ها عفونی باشند، چونکه شماری از بیماران دوران بیماری خودرا در منزل سپری می کنند و اینکه زباله های بیمار کرونائی در کیسه های جدا دسته بندی شوند، یکی از فرهنگ های مهم در دفع پسماند شهری و فرهنگ آپارتمان نشینی محسوب می شوند.

خطر شیوع ویروس بوسیله زباله گردها

ایشان سپس اظهار داشت: خطر شیوع ویروس بوسیله زباله گردها در دوران اپیدمی کرونا وجود دارد و باید دستکش و ماسک در کیسه های جدا دفع شوند، همین طور مردم زباله های فرد آلوده به کرونا را جدا بسته بندی کنند و فرهنگسازی برای تفکیک زباله های عفونی و غیر عفونی در ایام کرونائی بسیار حائز اهمیت می باشد و کمپین هایی مانند «ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی» می تواند دراین زمینه کمک کننده باشد؛ البته باید توجه داشت که تنها آموزش و فرهنگ سازی در زمینه دفع و تفکیک زباله کافی نیست و باید مشوق های مالی برای شهروندان در کلانشهرهایی مانند تهران دراین زمینه در نظر گرفت.

نقش موثر کمپین هایی مانند ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی در بهبود دفع پسماند و شرایط محیط زیستی شهر

فرهادی با اشاره به نقش موثر کمپین هایی مانند ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی در بهبود دفع پسماند و شرایط محیط زیستی شهر که از جانب شهرداری به راه افتاده است، اظهار نمود: این قبیل کمپین ها بسیار موثر هستند و افرادی که در زمینه ارتقای آموزش و سلامت فعالیت می نمایند هم می توانند به دست اندرکاران حوزه شهری کمک کنند تا دفع پسماند شهری و نهادینه کردن فرهنگ تفکیک به نحو بهتری صورت گیرد.

لزوم توجه به بافت هر شهر بمنظور برنامه ریزی برای دفع پسماند همان شهر

معاون مرکز فنی سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در آخر با اعلان اینکه نمی توان نسخه یکسانی برای دفع پسماند شهری در کشور پیچید و شهرداری هر شهر باید باتوجه به بافت شهری برنامه ریزی کند، اظهار داشت: باید توجه داشت که بازیافت و دفع پسماند در شهری مانند تهران نیازمند نسخه و فرمول هایی متفاوت می باشد و برای این مساله باید به جامعه شناسی و جمعیت شناسی هر شهر توجه داشت و بنا بر این اقدام شهرداری هر شهر سال باتوجه به بافت جمعیت موثر خواهد بود و فرهنگ سازی و آموزش با مشوق های اقتصادی می تواند اثربخش باشد. ۲۳۵۲۳۱۷


منبع:

1399/11/12
20:53:41
0.0 / 5
632
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کونفه