تجربیات ترسناك از موج زمستانی كرونا وضعیت بدتر از پاییز می شود؟

تجربیات ترسناك از موج زمستانی كرونا وضعیت بدتر از پاییز می شود؟

نشانه هایی نگران کننده از شروع موج چهارم کرونا در ایران وجود دارد.نیو صدر: هنوز یک ماه از آخر موج ترسناک کرونا در ایران نگذشته است که مسؤلان از احتمال آغاز موج زمستانی کرونا اخطار می دهند، موجی که سبب شده تا خیلی از کشورها سیاه ترین روزهای کرونایی خویش را بگذرانند.
از ابتدای شروع پاندمی کووید-۱۹ تابحال ایران با سه موج مرگبار این بیماری درگیر شده است که آخرین موج آن که از آغاز پاییز شروع شد، ایران را با سیاه ترین روزهای کرونایی خود روبرو کرد؛ روزهایی که در مجموع منجر به مرگ بیشتر از ۳۲ هزار نفر از آغاز پاییز تابحال شده است.

خوشبختانه پس از ۹ هفته، این موج وارد روندی نزولی شد؛ به صورتی که تعداد قربانیان روزانه کووید الان به زیر ۱۰۰ رفته است. اما بعضی از کارشناسان اخطار داده اند که احتمال جدی نسبت به درگیری ایران با موج بعدی پاندمی در هفته های آینده وجود دارد.
سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در این رابطه اظهار داشته بود: «همانطور که بارها اعلام نموده ایم، وضعیت بیماری کووید-۱۹ در کشور به شدت حساس، شکننده و ناپایدار است و متاسفانه با توقف روند کاهشی در موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا روبرو شده ایم.»
آن طور که تجربه کشورهای دیگر از موج زمستانی کرونا نشان می دهد، به نظر می آید احتمال در پیش بودن روزهایی مرگبارتر از پاییز هم وجود دارد. در اینجا با تجربیات بعضی از کشورها در درگیری با اوج گیری کرونا در زمستان آشنا شوید:
ژاپن؛ پاندمی برای نخستین بار از کنترل خارج شد

در میان کشورهای شرق آسیا ژاپن معمولا بدترین شرایط را در کنترل شیوع کروناویروس داشت، با این وجود در اوج موج دوم این بیماری در این کشور حداکثر تعداد مبتلایان روزانه کرونا در این کشور به بالای ۱۲۰۰ نفر رسیده بود. اما موج زمستانی کرونا این کشور را با بدترین شرایطتشان از آغاز کرونا روبرو کرده است، به صورتی که در یک هفته گذشته به شکل میانگین هر روز ۴۵۰۸ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شدند و از این تعداد ۸۸ نفر فوت کردند.
همین مبحث سبب شد تا نخست وزیر ژاپن چند هفته پیش دستور به تشدید محدودیت ها بدهد، اما اپیدمیولوژیست های ژاپنی معتقد هستند که محدودیت های جدید برای کنترل مرگبارترین موج کرونا در ژاپن کافی نیست. هیروشی نیشیورا، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه کیوتو در این رابطه به الجزیره می گوید: «محدود کردن ساعت ادارات و رستوران ها تا فروردین می تواند آمار را تنها روزانه ۱۳۰۰ مبتلا کاهش بدهد.»
دیگر کارشناسان ژاپنی هم بر این باور هستند که تاخیر دولت این کشور در ایجاد محدودیت ها سبب شده است تا موج سوم کرونا در این کشور آغاز شود.
اسپانیا؛ موج زمستانی پس از موج پاییزی

به نظر می رسد اسپانیا یکی کشورهایی است که با وضعیتی مشابه با ایران در پاندمی درگیر است. این کشور که پاییز سال جاری با موج دوم کرونا روبرو شد، حالا با موج زمستانی کرونا روبرو است، اتفاقی که وزارت بهداشت درباره احتمال وقوع آن در کشور اخطار داده است.
وضعیت موج زمستانی کروناویروس در اسپانیا از موج پاییزی بسیار وحشتناک تر است. به صورتی که روزانه حدود ۴۰ هزار نفر در این کشور به کووید-۱۹ مبتلا می شوند و بعضی از بیمارستان ها با مشکلات مختلفی روبرو شده و حتی مجبور به لغو برخی عمل های جراحی شده اند.
گفته می شود یکی از دلایلی که این کشور را با این شرایط درگیر کرده است، جهش های مختلف کروناویروس است. پر گودوی، رئیس انجمن اپیدمیولوژیست های اسپانیا، می گوید: «ما باید کشف گونه های جدید کروناویروس را در اولویت خود قرار بدهیم، در غیر این صورت کنترل آن پیچیده میشود.»

بریتانیا؛ لغو سریع محدودیت ها و شروع موج چهارم پاندمی به گونه جهش یافته

همانند اسپانیا، بریتانیا هم مدتی پس از آخر موج پاییزی کرونا با موج زمستانی این بیماری روبرو شد؛ اتفاقی که در آن آمارهای کرونا به اعداد وحشتناکی رسیدند؛ از روزانه ۶۸ هزار مبتلا تا روزانه بیشتر از ۱۵۰۰ کشته...
اگرچه بسیاری مقصر این مورد را شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس می دانند، اما بعضی از کارشناسان این کشور معتقد هستند که سیاست های در ارتباط با لغو محدودیت ها هم در شروع این دو موج کرونا نقش داشته است. در شهریور ماه و بعد از لغو محدودیت ها دانشمندان به دولت بریتانیا پیشنهاد دادند که محدودیت ها به شکل ناگهانی لغو نشوند، اما این اتفاق رخ نداد و پس از آن در پاییز آمار کرونا در این کشور بالا رفت و شرایط به جایی رسید که مسؤلان دولتی چند هفته پیش اعلام نمودند در بدترین روزهای پاندمی قرار دارند.
هنگ کنگ؛ شروع موج سوم با وجود کنترل کرونا

هنگ کنگ یکی از موفق ترین کشورها در زمینه کنترل کروناویروس هم نتوانست جلوی شروع موج سوم کرونا را بگیرد و موج سوم کرونا هم در این کشور در پاییز و زمستان به وجود آمد. البته تعداد مبتلایان روزانه کرونای هنگ کنگ هیچوقت به بالای ۱۰۰ نفر نرسید.
همین مبحث سبب شد تا در چند هفته گذشته محدودیت های سختگیرانه ای در این کشور ایجاد شوند، به صورتی که برای مثال به رستوران ها دستور داده شد که بیشتر از دو نفر اجازه ندارند سر یک میز بنشینند، این مورد سبب شد تا جلوی اوج گیری پاندمی به شکلی گرفته شود، باآنکه این مورد با نارضایتی اجتماعی هم همراه بود.
۲۳۵۲۳۷


منبع:

1399/11/09
16:06:52
0.0 / 5
907
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کونفه