فرجام سایت پسماند جاده نیروگاه اتمی

فرجام سایت پسماند جاده نیروگاه اتمی

بوشهر سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر اظهار داشت: «در سایت پسماند که در جاده نیروگاه اتمی قرار دارد، زباله ها به روشی که متاسفانه هم اکنون روش مرسوم کشور است، دفن می شوند؛ علاوه بر آن یک کارخانه کمپوست هم در اختیار شهرداری است که به علت ظرفیت پایین و قدیمی بودن آن، غیرقابل استفاده است و رها شده است.»


مسعود غلامزاده فرد در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: «جمع آوری زباله در شهر بوشهر به صورت تقریباً مکانیزه انجام می شود و روزانه به صورت میانگین حدود ۱۷۰ الی ۱۸۰ تُن زباله در شهر بوشهر تولید می شود که متاسفانه این رقم بسیار بالایی است. تولید این حجم از زباله در محدوده شهری بوشهر و مناطق نظامی مثل پایگاه هوایی و دریایی و مجتمع های مسکونی آنها است که به وسیله کارگران و ماشین آلات جمع آوری و به سایت دفن زباله منتقل می شود.»
وی ضمن اشاره به نیاز خرید دستگاه بازیافت برای مرکز استان بوشهر اظهار داشت: «با هماهنگی های انجام شده با شهردار و پیشبینی ردیف بودجه در سال آینده، قرار بر خرید یک دستگاه ۲۵۰ تنی بازیافت شده است که از راه آن زباله ها بازیافت خواهند شد. با این روش، زباله های تر جداسازی شده و روی آن عملیات کود کمپوست انجام می شود و حتی در صورت عدم تولید کمپوست، حجم زباله هایی که دفن می شوند بسیار کاهش خواهد یافت.»
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر اضافه کرد: «برآوردهای مالی برای خرید دستگاه بازیافت در حال انجام می باشد و از کارشناسان این حوزه برای ارزیابی و بازدید از سایت پسماند دعوت شده است. با عنایت به شرایط کنونی، حداقل مبلغ ۱۰ الی ۱۵ میلیارد تومان برای خرید این دستگاه پیشبینی می شود.»
طلای کثیف و خطرناک
غلامزاده فرد تصریح کرد: «تفکیک زباله ها در دو حالت تفیک از مبدأ و تفکیک در مقصد انجام می شود. هم اکنون، تفکیک زباله ها در مقصد و به وسیله نیروی انسانی انجام می شود که روشی بسیار غیربهداشتی است. کارگران با باز کردن کیسه های زباله و تفکیک آن، مراحل قبل از دفن را انجام می دهند. با ایجاد کارخانه های کمپوست و دستگاههای سرندو، روش های تا حدودی بهداشتی تر در دسترس خواهد بود.»
وی لزوم انجام چرخه بازیافت را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: «زباله در واقع به نام طلای کثیف شناخته می شود و ارزش اقتصادی زیادی دارد و باید به چرخه تولید بازگردد. در بعضی از کشورهای حتی زباله را وارد می کنند تا بتوانند از این مواد بازیافتی در چرخه تولید استفاده کنند.»

این مسئول اظهار داشت: «تا سال گذشته، این بازیافت در چارچوب قرارداد با پیمانکار انجام میشد که منجر به درآمدزایی خوبی برای شهرداری و پیمانکار می گردید و متاسفانه سال جاری برای این مورد پیمانکاری گرفته نشده و این مورد مغفول مانده است.»
سرپرست سازمان پسماند شهرداری بوشهر اعتقاد دارد در آشپزخانه منازل به صورت عام، فقط یک سطل زباله وجود دارد که همه زباله ها به آن ریخته می شود و نهایتاً ساعت ۹ شب به درب منزل منتقل می شود. در صورتیکه اگر تفکیک از مبدأ صورت گیرد، پر شدن سطل زباله منزل ۴-۵ روز زمان خواهد برد. پر کردن سطل زباله با کارتن، مقوا، پلاستیک، قوطی و... حجم پسماند را بسیار بالا می برد. در صورتیکه اگر این تفکیک صورت گیرد، حجم زباله های تر بسیار کمتر از میزان فعلی خواهد بود.
تفکیک از مبدا، از انجام تا فرجام
مسعود غلامزاده فرد بیان نمود: «تفکیک از مبدأ بحثی فرهنگی و آموزشی است و باید به صورت پله پله به خانواده ها آموزش داده شود. آموزش های مقطعی نتیجه بخش نیست و هر ماه و هر سال می بایست خلاقیت های زیادی در این عرصه صورت بگیرد. امکانات و مشوق ها هم باعث ترغیب بیشتر مردم به این مورد می شود.»
وی ضمن اشاره به سابقه وجود طرح تفکیک از مبدأ در بوشهر اظهار داشت: «در سال ها پیش، زیرساخت های تفکیک از مبدأ در بوشهر اجرا شد. ۴ غرفه نیمه تعطیل به ۸ غرفه فعال افزایش پیدا کرد. با انجام مطالعات علمی، بر مبنای جمعیت، نوع مناطق مسکونی، برخورداری و... بلوک بندی مناطق صورت گرفت و بسته های آموزشی هم تهیه شد. در مرحله بعد ۲۰ نفر از نیروهای جوان و دانشگاهی، بعنوان آموزشیار سازمان پسماند آغاز به فعالیت نموده و با رجوع حضوری و چهره به چهره، به آموزش شهروندان پرداختند.»
این مسئول افزود: «با انجام آموزش حضوری، کارت اشتراک حضوری هم به شهروندان تحویل داده شد و برنامه جمع آوری در اختیار شهروندان قرار گرفت. در مجتمع های مسکونی بزرگ هم ایستگاه های بازیافت شامل چندین مخزن بزرگ برای کارتن، قوطی، پلاستیک، شیشه و PET قرار گرفت. شهروندان هم می توانستند با تحویل مواد بازیافتی خود به ماشین های بازیافت، پلاستیک زباله دریافت نمایند و یا با رفتن به غرفه های بازیافت در سطح شهر، اجناس موجود در غرفه را تهیه کنند.»
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر در مورد فرجام این طرح خاطرنشان کرد: «یکی از وظایف سازمان پسماند شهرداری ها در کشور، توجه به مساله تفکیک از مبدأ است و در صورت عملیاتی شدن آن، تناژ زباله تولیدی کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت. متاسفانه این طرح که زمان زیادی برای عملیاتی کردن آن صرف شده بود، در سه سال گذشته به حال خود رها گردید و الان با دلزدگی شهروندان مواجه هستیم.»
غلامزاده فرد اظهار نمود: «همکاری مردم بوشهر با طرح تفکیک از مبدأ بسیار مثبت بود و استقبال از این طرح سبب آن شده بود تا بتوانیم تفکیک از مبدا را وارد مراحل بالاتری نماییم که متاسفانه این مورد به صورت کلی رها گردید. اقدامات این حوزه به نحوی بود که حتی می توانستیم در قرارداد خدمات شهری (جمع آوری زباله) هم کاهش هزینه قابل ملاحظه ای را ایجاد نماییم که تغییرات مدیریتی این برنامه را نافرجام گذاشت.»

از رهاسازی تا دفن زباله ها
وی توضیح داد: «این سازمان سال ۱۳۸۸ تاسیس شد و قبل از آن، جمع آوری زباله بر عهده خدمات شهری شهرداری بود. تا پیش از سال ۱۳۸۸، تمام زباله ها در بیابان های اطراف شهر رها سازی می شد که با تاسیس این سازمان، در سال ۱۳۹۰ شرکت مشاور سازمان پسماند، دفن به روش سراشیبی را بهترین گزینه موجود در شهر بوشهر تایید نمود.»
به گفته سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر در آن دوره، کلیه زباله های در ارتباط با سنوات قبل که حجم بسیار زیادی بود جمع آوری شد و به همین روش دفن گردید تا کل محوطه از زباله های رها شده پاکسازی شود. از زمان مذکور تا کنون، زباله ها به روش دفن در سراشیبی در این سایت مدیریت می شوند و هیچ روش دیگری هم برای این مساله وجود ندارد.
زمین، مساله لاینحل سایت پسماند بوشهر
مسعود غلامزاده فرد تصریح کرد: «در دوره استانداری آقایان حسنوند و سالاری تاکید ویژه ای بر جمع شدن این سایت وجود داشت، اما علیرغم حمایت مدیریت ارشد استان از این مساله، به علت نبود زمین مناسب که هیچ گونه مشکل زیست محیطی نداشته باشد، این مساله انجام نشد.»
این مسئول تصریح کرد: «همه ی شهرستان های استان گرفتار مشکل سایت دفع پسماند هستند. سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر آمادگی کامل دارد تا درصورت جانمایی مکانی که مورد تایید سازمان های ارتباط داشته باشد، در اسرع وقت نسبت به جمع آوری سایت فعلی نماید.»
سرپرست سازمان پسماند شهرداری بوشهر خاطرنشان کرد: «با توجه به گسترس محلات تنگک تا نزدیکی سایت پسماند و همینطور وجود تنها نیروگاه هسته ای جهان اسلام در محدوده این سایت، از لحاظ سیما و منظر شرایط بدی بوجود آمده است اما هیچ راهی پیش روی ما قرار ندارد. در مورد پسماند نمی توان مثل پروژه های عمرانی در روند اجرا توقفی ایجاد کرد و عدم جمع آوری پسماند-حتی برای یک روز-ما را با یک دریای ۱۸۰ تنی زباله مواجه خواهد نمود.»
وی بیان نمود: «طرح هایی مثل سایت های مرکزی دفن پسماند در سه نقطه شمال، مرکز و جنوب استان یا انتخاب یک محدوده پیرامون یک روستا برای سایت دفن پسماند بوشهر به علت تبعات اجتماعی آن و همینطور مخالفت مردم روستا هم به سرانجام نرسید. هم اکنون بهترین فرایند موجود، بهسازی سایت فعلی و مدیریت اصولی سایت پسماند است. هیچ کشوری در جهان نیست که تولید زباله نداشته باشد و حتی بعضی از کشورها زباله را وارد می کنند و با این زباله می توان اقدامات بسیار زیادی انجام داد.»
غلامزاده فرد اعتقاد دارد «امروزه دو روش دفن اصولی و همینطور زباله سوزی، روش های مرسومی در جهان هستند. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاههای جدید به این حوزه، گازهای مضر ناشی از زباله سوزی هم به حداقل رسیده است.»
این مسئول ساماندهی وضع موجود را بهترین راه رفع مشکلات این سایت دانست و اظهار داشت: «همانطور که عضو معیوب بدن را قطع نمی نماییم و تلاش در درمان آن داریم، سایت پسماند بوشهر را هم با روش های اصولی و تخصیص اعتبار، می توان به محیطی بسیار استاندارد و زیبا تبدیل کرد.»
زباله های عفونی در روزهای کرونایی
مسعود غلامزاده فرد در مورد زباله های عفونی و با اشاره به اینکه متولی اصلی زباله های عفونی، همان تولید کننده زباله است، خاطرنشان کرد: «کلیه زباله های عفونی بوشهر، زباله های بیمارستانی هستند و این بیمارستان ها باید با نصب دستگاههای اتوکلاو و زباله سوز، نسبت به بی خطرسازی زباله ها اقدام نمایند و سپس به شهرداری تحویل دهند. زباله های بی خطر سازی شده، در واقع به زباله های عادی تبدیل می شوند. سازمان پسماند هیچ مسئولیتی در برابر زباله های عفونی ندارد و سازمان محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی و خود بیمارستان ها می بایست بر فرایند بی خطر سازی و ایمنی زباله های عفونی نظارت کنند.»
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر با تشریح فعالیتهای حوزه متبوعش در این خصوص اظهار داشت: «در خارج از سایت دفن زباله های عادی، سایتی برای دفن زباله های عفونی بوجود آورده ایم. در این محوطه با ایجاد ترانشه هایی در زمین و سپس آهک پاشی آن، زباله ها را دفن و روی زباله ها هم باردیگر آهک پاشی می شود. با این روش، زباله های بی خطر شده، با ایمنی بیشتر و جدا از سایر زباله ها دفن می گردند و هیچ گونه جانوری هم نمی تواند به آن نزدیک شود.»
حقوق کارگران خط قرمز ما است
وی اظهار نمود: «یکی از معضلات شهرداری، قرارداد خدمات شهری است. متاسفانه شرکت فعلی به خیلی از تعهدات خود نسبت به شهر و همینطور همکاران پاکبان عمل نکرده و مشکلات بسیاری را بوجود آورده است. این شرکت در حوزه تجهیزات فردی، حقوق و بیمه پاکبانان و همینطور نظافت شهر گرفتار کاستی های فراوانی بوده است.»
غلامزاده فرد توضیح داد: «شاید بتوان در مورد نظافت شهر و کمبود امکانات کمی کوتاه آمد اما در شرایط اقتصادی فعلی، پرداخت نکردن بیمه و حقوق کارگر یک ظلم آشکار است. همه ی پاکبانان همکاران ما هستند و باید اول حقوق پاکبانان و سپس حقوق پرسنل پرداخت گردد. خیلی از شهرداران همچون شهردار کنونی هم همین دیدگاه را دارند و پرداخت حقوق پاکبانان و کارگران فضای سبز، قبل از حقوق پرسنل انجام می شود.»

این مسئول ضمن اشاره به اقدام شهرداری در جهت رفع مشکل بیمه پاکبانان اضافه کرد: «متاسفانه در ماه های قبل حقوق نیروهای پاکبان تضییع شده و بیمه ماه های مختلفی برای آنها واریز نشده بود. در ماه گذشته، شهرداری رأساً بابت بیمه های پرداخت نشده اقدام نموده و مبلغ سنگینی قریب به ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به حساب شهرداری واریز شده و با نگاه مثبت مدیران سازمان تأمین اجتماعی، مشکل بیمه های واریز نشده حل شد و سوابق بیمه ای آنها بازگشت.»
عملکرد ضعیف پیمانکار پسماند
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر تصریح کرد: «متاسفانه شرکت پیمانکار پسماند در حوزه مدیریت و اجرا ضعیف عمل کرده و در مورد تأمین لباس کارگران، تجهیزات و دیگر نقایص موجود اخطارها و هشدارهای لازم به آن داده شد و در بعضی از موارد رأساً اقدام کردیم و هزینه آن از صورت وضعیت پیمانکار کسر گردید. این اقدامات وظیفه نظارتی سازمان پسماند است و نباید به حال خود رها می شده است.»
وی ضمن اشاره به اینکه کمیته ای متشکل از کارشناسان اداره کار و شهرداری تشکیل شده تا مشکلات حقوق کارگران هم مطابق قانون پرداخت گردد، اظهار نمود: «در صورتی که حق هرکدام از کارگران پسماند یا فضای سبز کامل پرداخت نشده باشد در این کمیته شناسایی و رفع خواهد شد. شخصاً خویش را در مقابل ریال به ریال حقوق کارگران مسئول می دانیم. هیچ کس حق ندارد از حق و حقوق کارگرانی که در شرایط بسیار بد آب و هوایی بوشهر که تابستان آن دمای هوا به بالای ۵۰ درجه می رسد و همکاران در خیابان غش می کنند و در زمستان های سرد و در بارندگی های شدید مشغول به کار هستند بگذرد و بی توجهی به آنها، جفای علنی است.»
مسعود غلامزاده فرد تصریح کرد: «در پرداخت حقوق پاکبانان یک ماه تاخیر وجود دارد اما الان هر ماه حقوق حقوق خویش را دریافت می کنند و آن یک ماه معوق هم در انتها قرارداد پیمانکار به همراه حقوق ماه آخر و سنوات پرداخت خواهد شد.»
وی اظهار نمود: «یکی از دیگر چالش های شدید و اساسی شهرداری این است که شرکت پیمانکار، از ماه های ابتدایی ادوات درج شده در قرارداد خویش را نیاورده است. با عنایت به رو به اتمام بودن قرارداد پیمانکار فعلی، یک گروه کارشناسی قوی از بدنه شهرداری، قرارداد مطمئنی را تنظیم کرده اند تا روزنه های فراری که در قرارداد فعلی بوجود آمده بود، بسته شود. امیدواریم با برگزاری مناقصه جدید، قوی ترین شرکتهای کشور مثل سنوات قبل به بوشهر بازگردند و باعث خدمات رسانی بهتر به شهروندان و آرامش خاطر پاکبانان شویم.»
با زباله گردها برخورد می شود
سرپرست مدیریت پسماند شهرداری بوشهر اظهار داشت: «متاسفانه پدیده زباله گردی هم اخیراً در بوشهر دیده شده است. به علت رها شدن خیلی از مسائل در حوزه پسماند، اخیراً مبحث زباله گردی هم در بوشهر در حال زیاد شدن است. مطابق قانون مدیریت پسماند، هر گونه زباله متعلق به سازمان پسماند شهرداری ها است و هیچ کس حق بهره برداری از آنرا ندارد.»
این مسئول بیان نمود: «در سنوات گذشته با فعالیت پیمانکاران تفکیک از مبدأ، خدمات شهری و تفکیک در مقصد، از این امر جلوگیری می شد. با عنایت به قانون مدیریت پسماند، دادستانی به شهرداری حکم داده تا خودروهایی که به صورت غیرمجاز مبادرت به جمع آوری بازیافت می کنند را توقیف کند. متاسفانه اخیراً شاهد افزایش خودرو ها و موتورسیکلت های جمع آوری پسماند و همینطور صحنه های دردناک کودکان زباله گرد هستیم. البته این پدیده نه از شدت فقر اقتصادی، بلکه از درک ارزشمندی مواد بازیافتی از نظر اقتصادی هستیم.»
توصیه هایی به شهروندان
غلامزاده فرد خاطرنشان کرد: «وظیفه ما خدمات رسانی به نحو مطلوب به شهروندان است. به علت برخی اهمال کاری ها، وظایف ذاتی شهرداری و سازمان های تابعه آن در چندسال اخیر به فراموشی سپرده شده و این کم کاری سبب ایجاد ذهنیت منفی در شهروندان شده است. مردم بوشهر در همه ی حوزه ها، شهروندانی فهیم و همراه هستند. از مردم هم خواهشمندم در بحث کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدا مثل همیشه با ما همراه باشند.»
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر تصریح کرد: «توصیه دیگر به شهروندان، بیرون گذاشتن زباله در زمان قرار است. در بوشهر هم مثل سایر نقاط کشور، ساعت جمع آوری زباله ساعت ۹ شب آغاز می شود و قرار دادن زباله در طول روز، ضمن افزایش حیواناتی مثل سگ و گربه، سبب ایجاد فضا و بویی نامطبوع در پیرامون محل زندکی ما می شود.»
گفت وگو از: «حسین فیروزه»، خبرنگار ایسنا بوشهر1399/11/04
14:44:24
0.0 / 5
694
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کونفه