مراقب شكستن قلب دیگران باشید سندروم قلب شكسته كشنده است

مراقب شكستن قلب دیگران باشید سندروم قلب شكسته كشنده است

به گزارش کونفه باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بیزنس اینسایدر، نوشت: سندرم قلب شکسته به مشکلی اشاره دارد که به سبب استرس شدید عاطفی یا جسمی در بیماران تشخیص داده می شود.


سندرم قلب شکسته هنگامی رخ می دهد که فردی گرفتار استرس ناگهانی و شدید جسمی یا عاطفی شود و می تواند بطن چپ قلب را به سرعت ضعیف کند. این بیماری به سندرم «تاکاتسوبو» نیز مشهور است و به کاردیومیوپاتی (ضعف اشاره قلب) اشاره دارد که به سبب استرس شدید عاطفی یا جسمی در بیماران تشخیص داده می شود. سندرم قلب شکسته چیست؟ سندرم قلب شکسته، که برای نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ در ژاپن توصیف شد، وضعیتی است که در آن عملکرد سمت چپ عضله قلب مختل می شود و سایر بخش های قلب مجبور به تلاش بیشتر برای جبران نقص می شوند. این مساله می تواند خطرناک باشد، برای اینکه بر توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون تأثیر منفی می گذارد. برعکس حمله قلبی هنگامی اتفاق می افتد که جریان خون که اکسیژن را به قلب منتقل می کند، محدود یا کاملاً قطع شود. بااینکه حملات قلبی و کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو دو نوع نارسایی قلبی هستند که می توانند علایم مشابهی ایجاد کنند، اما تفاوت های عمده ای وجود دارد که قابل ذکر است. بگفته «جی وودی»، پزشک اورژانس و مدیر ارشد پزشکی در انستیتو سلامت حملات قلبی اغلب به سبب انسداد ناشی از تجمع چربی معروف به پلاک در دیواره شریانی رخ می دهد که می تواند منجر به لخته شدن رگ های خونی شده و از جریان خون در عضله قلب جلوگیری می کند. همزمان، کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو ناشی از یک واکنش شدید احساسی یا جسمی است که بطور مستقیم بر روی عضله قلب تأثیر می گذارد. طبق گفته انجمن قلب آمریکا، سندرم قلب شکسته حتی در صورت سالم بودن نیز ممکنست رخ دهد، بنا بر این درک علل و علایم از اهمیت برخوردارست.
چه عواملی موجب سندرم قلب شکسته می شود؟ بگفته وودی، نام سندرم قلب شکسته به این واقعیت اشاره دارد که این شرایط می تواند بر اثر حوادث لطمه زای احساسی که بر قلب تأثیر منفی می گذارند، ایجاد شود. این پزشک می گوید متداول ترین استرسی که می تواند منجر به این بیماری شود غم و اندوه ناشی از فقدان ناگهانی یکی از اعضای خانواده است، اما او همزمان تاکید می کند که احساس شدید ترس، عصبانیت، تعجب و سایر احساسات نیز می تواند محرک باشد. برخی وقایع دیگر هم ممکنست موجب ایجاد چنین وضعیتی شوند: اختلال در تشخیص مهم پزشکی (یا سایر اخبار بد)، تصادف ماشین، یک ضرر مالی ویرانگر، خشونت خانگی، بیماری شدید. حتی رویدادهای مثبت مانند ورود به یک مهمانی غافلگیر کننده یا برنده شدن در لاتاری می تواند منجر به کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو شود. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ از افزایش اندکی در بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو از زمان شیوع ویروس کرونا آگاهی داد. شکار مبتلایان قبل از پاندمی کرونا ۱.۷ درصد بوده و الان به ۷.۸ درصد رسید. علاوه بر این، مشخص شده است که شمار بیماران مبتلا به این بیماری که طی پاندمی کرونا در بیمارستان بستری شده اند، بیش از آمار ثبت شده قبل از شیوع پاندمی است.
«جنیفر هیت»، متخصص قلب در مرکز دانشگاه کلمبیا می گوید: صرف نظر از علت استرس، پاسخ بدن به سبب آزاد کردن مقدار زیادی از هورمون استرس آدرنالین یکسان است. در بعضی موارد، این مساله می تواند منجر به کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو و شاید حمله قلبی شود. در صورتیکه کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو در مردان و زنان جوان دیده می شود، یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که ۸۹.۸ درصد موارد تعجب آور در زنان بین ۵۸ تا ۷۵ سال رخ داده است. در این مطالعه مشخص شد که شایعترین علل این عارضه جسمی (۳۶ درصد) و به دنبال آن تروما (۷/۲۷ درصد) است. این مطالعه همین طور نشان داد که بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو تقریباً دو برابر بیماران مبتلا به سندرم حاد کرونر (مانند حمله قلبی) دارای اختلال روانپزشکی یا عصبی هستند. علائم سندرم قلب شکسته وودی می گوید: بیماران مبتلا به سندرم قلب شکسته خیلی زود بعد از یک واقعه بسیار استرس زا ممکنست درد قفسه سینه، تنگی نفس و افت فشار خون داشته باشند. به گزارش انجمن قلب آمریکا سایر علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو عبارتند از: آریتمی، حمله قلبی، تعریق، سرگیجه که این علائم ممکنست از چند دقیقه تا چند ساعت بعد از گذراندن یک واقعه استرس زا از نظر جسمی یا عاطفی، در افراد ظاهر شود. هیت می گوید: بعضی مبتلایان به این بیماری، آنرا مانند نشستن فیل روی سینه خود توصیف می کنند. تعریق، درد فک، درد بازوی چپ، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، تپش قلب و احساس ناراحتی در وسط معده نیز از علائم احتمالی هستند. وودی توضیح می دهد: حملات قلبی علایمی مشابه سندرم قلب شکسته دارد، بدین سبب تشخیص آن مهم می باشد، برای اینکه این حملات می تواند کشنده باشد.
درمان سندرم قلب شکسته در صورتیکه بهبودی بعد از حمله قلبی ممکنست دو تا سه ماه طول بکشد، وودی می گوید که فرد معمولاً طی یک تا شش هفته بهبودی کامل از سندرم قلب شکسته پیدا می کند و طی یک تا دو ماه کاملا بهبود می یابد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که میزان مرگ و میر در میان بیماران تاکوتسوبو سالانه ۵.۶ درصد است. در صورتیکه مرگ بر اثر آن نادر است و در حدود ۲۰ درصد بیماران، نارسایی قلبی رخ می دهد. درمان سندرم قلب شکسته تا حد زیادی به علایمی که بیمار تجربه می کند، بستگی دارد و این بگفته وودی شدت بیماری را تعیین می کند. وی اظهار نمود که پزشکان معمولاً داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، مهارکننده های ACE و ادرار آورها را به شما سفارش می کنند. آنها همین طور می توانند به بیمارانی که تجمع پلاک در دیواره شریان خود دارند، آسپرین بدهند. 47231


منبع:

1399/10/25
13:27:10
0.0 / 5
760
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کونفه