تاكید معاون وزیر ارتباطات:

استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه بجای وام استفاده كنند

استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه بجای وام استفاده كنند

کونفه: بگفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تامین مالی با بهره گیری از بعضی از روش ها مانند وام دادن به استارت آپ ها روش مطلوبی نیست و بهتر است استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه بجای وام استفاده کنند و اینجاست که سیاست های تامین مالی غیرمستقیم اهمیت پیدا می کند.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، استارت آپ ها که غالبا به شرکت های نوپای حوزه فناوری اطلاق می شوند، بااینکه بواسطه روش های نوآورانه و مبتنی بر تکنولوژی روزی که پیش می گیرند، می توانند آینده روشنی برای کسب وکارها رقم بزنند و شیوه های سنتی را با شیوه های جدید کم هزینه تر و بهینه تر جایگزین کنند، همچنان موانعی را هم پیش رو دارند.
همچون این موانع می توان به عدم ثبات اقتصادی و به روز نبودن قوانین متناسب با رشد فناوری ها ی نوین اشاره نمود. البته تامین مالی برای استارت آپ ها هم همیشه موضوع مهمی بوده و بنا بر این سرمایه گذاری که با آگاهی از چالش های پیش روی مسیر استارت آپی، به این بخش اعتماد کند، می تواند قوت قلبی برای مالکان استارت آپ ها که اغلب موارد جوانان امیدوار و جویای نام هستند، محسوب شود.
در این راستا و به نقل از سازمان فناوری اطلاعات، امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات اشاره کرد: سیاست های توسعه نوآوری همیشه در لبه مرزی است که یک سوی آن کاهش مداخله دولت می باشد و سوی دیگر آن نیاز به پشتیبانی دولتی برای کاهش ریسکی که در نوآوری همیشه نهفته است، بنا بر این هم سیاست نوآوری کار ساده ای نیست.
وی با اعلان اینکه این مساله در سیاست تامین مالی نوآوری پیچیدگی دوچندان دارد، اضافه کرد: تامین مالی مستقیم دولتی می تواند پر از فساد باشد؛ خصوصا وقتی ارزیابی های انسانی جایگزین معیارهای عینی و شفاف شود. از طرف دیگر تامین مالی با بهره گیری از بعضی از روش ها مانند وام دادن نیز اساسا برای استارت آپ ها روش مطلوبی نیست. در حقیقت بهتر است استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه بجای وام استفاده کنند. بر این اساس سیاست های تامین مالی غیرمستقیم اهمیت پیدا می کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه یکی از روش های سیاست تامین مالی غیرمستقیم این است که دولت به سرمایه گذاری که حاضر به سرمایه گذاری جسورانه می شود، وام ارزان پرداخت می کند، اظهار داشت: در این طرح که در سازمان فناوری اطلاعات ایران و بر پایه وام وجوه اداره شده طراحی شده است، اتفاق هایی رخ می دهد، همچون اینکه دولت بجای دخالت کردن در بازار و راه انداختن هزار کارگروه تشخیص و ارزیابی، در واقعیت ارزیابی و انتخاب را به بخش خصوصی واگذار می کند. در این وضعیت دولت تشخیص دهنده ناواردی که پتانسیل فساد دارد دیگر نخواهد بود.
ناظمی افزود: اتفاق دیگر این است که دولت همه پول سرمایه گذار را وام نمی دهد، بلکه ۵۰ درصد آنرا می دهد و اسناد واریز نیمی دیگر به حساب سرمایه پذیر را قبل از دادن وام دریافت می کند. بدین سان کسی بیهوده وارد این بازی نمی گردد. در اتفاقی دیگر، دولت تنها به سرمایه گذاران حرفه ای (یعنی شرکت های سرمایه گذاری جسورانه رسمی) وام می دهد، تا کسانی که فقط به دنبال پول دولت هستند وارد بازی نشوند.
وی درباره اتفاقی دیگر از تامین مالی غیرمستقیم توضیح داد: دولت تنها به شرط سرمایه گذاری جسورانه وام می دهد؛ بنا بر این قرارداد رسمی میان سرمایه گذار و سرمایه پذیر باید برای دریافت وام ارائه شود تا ریسک هرگونه تبانی افزایش یابد و همین طور سرمایه گذار اصول سرمایه گذاری و ریسک را می پذیرد. همین طور ریسک سرمایه گذار کاهش می یابد؛ چون وام داده شده دارای تنفس یکساله است و با سود پنج یا ۹ درصد که بسیار پایین تر از نرخ تورم و سود بانکی است. همین طور زمان بازپرداخت نیز چهار ساله است و این فاصله پنج ساله در عمل زمان کافی به بازگشت می دهد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه اشاره کرد: دیگر اینکه دولت مستقیما دست به سرمایه گذاری نمی زند و بدین سان هم میزان مداخله دولت کاهش پیدا می کند و هم رقیب بخش خصوصی نمی گردد. مشارکت با رویدادهای شناسایی و معرفی طرح های نوآورانه برمبنای دلیلهای بالا طراحی شده است.
ناظمی با اعلان اینکه آخرین رویدادی که در کشور برگزار شد، ۵شنبه گذشته بود، اظهار نمود: در این رویداد مبلغ ۱۵.۴ میلیارد تومان سرمایه (۱۲.۲ میلیارد سرمایه گذاری قطعی و ۳.۲ میلیارد بعد از ارزیابی موشکافانه) برای ۳۲ استارت آپ جذب شد؛ که سرمایه گذاران تا سقف نیمی از این مبلغ می تواند از وام وجوه اداره شده استفاده کنند. در سکوی پرتاب زاینده رود، بلندترین پرواز سرمایه گذاری استارت آپ های کشور در اصفهان رقم خورد.
وی افزود: در آخر هفته نهم کاروان سرمایه گذاری ۱۰۰ استارت آپ در استان اصفهان، از مجموع ۲۳۰ طرح کسب وکاری ارسال شده، ۵۵ تیم به داوری نهایی راه یافتند و در نهایت ۳۱ تیم موفق به جلب نظر داوران و سرمایه گذاران شدند. این کاروان سرمایه گذاری از شروع پاییز و با تمرکز بر تیم های غیرتهرانی کار خودرا آغاز نموده است.
معاون وزیر ارتباطات اظهار نمود: سرمایه گذاران شرکت کننده در این رویداد عبارتند از: صندوق نوآوری و شکوفایی، هاب اصفهان، هدهد، شناسا، داوین، صندوق پژوهش و فناوری اصفهان، نیک استارتر. البته امروز رویداد رینوتکس تبریز هم شروع شد و برنامه مشابهی برای پشتیبانی از سرمایه گذاران در این رویداد نیز تدارک دیده ایم. منتظر همراهی سایر سرمایه گذاران جسورانه هستیم.
منبع:

1399/09/25
15:50:59
5.0 / 5
1174
تگهای خبر: بازار , تكنولوژی , رشد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کونفه