اخطار نارنجی هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در بیشتر مناطق كشور

اخطار نارنجی هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در بیشتر مناطق كشور

سازمان هواشناسی با صدور هشداری از بارش شدید باران و بارش برف در بیشتر مناطق كشور طی چهار روز آینده اطلاع داده و سفارش های به كشاورزان، باغداران، عشایر و... كرده است.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش شدید باران و بارش برف فردا (۶ آذر) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، البرز و تهران پیشبینی می شود و طی روز جمعه (۷ آذر) در استان های کردستان، زنجان، خراسان شمالی، شمال استان های قزوین، البرز، تهران، سمنان و خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام، بوشهر، اصفهان و لرستان دور از انتظار نیست.

بر اساس این اخطار طی روز شنبه (۸ آذر) در استان های خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، همدان، مرکزی، ایلام، کرمانشاه، فارس، قزوین، تهران، البرز و زنجان بارش شدید باران همراه با بارش برف در مناطق سردسیر پیشبینی می شود.

بارش ها در کشور طی روز یکشنبه (۹ آذر) در استان های خوزستان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، ایلام، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، قزوین، تهران، زنجان، سمنان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل ادامه خواهد داشت.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال وارد شدن خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد. ازاین رو سفارش کرده است که زهکشی و پاکسازی مسیر آب در باغ ها و مزارع صورت گیرد.

عدم انجام آبیاری در باغ ها و مزارع، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها، عدم کشت محصولات پاییزه و انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف برای پیشگیری از خسارت برف و باران شدید، استقامت سازه های باغی در مقابل وزش باد شدید و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف ازجمله دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.

در این اخطار همینطور آمده است که در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها تهویه و تنظیم دما انجام و سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما و وقوع برف تامین گردد همینطور مستحکم کردن سقف گلخانه ها در مقابل باد و پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با عنایت به کاهش دما صورت گیرد. کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی هم سفارش می شود.

تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما، خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام با عنایت به کاهش دما، پیشگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها از سفارش های سازمان هواشناسی برای سالن های مرغداری و دامداری است.

در ادامه اخطار سازمان هواشناسی آمده است که در استخرهای پرورش ماهی پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها انجام و از ورود آب گل آلود به استخرها جلوگیری شود. عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به علت ابرناکی و کاهش دما از دیگر سفارش ها است.

سازمان هواشناسی همینطور به عشایر و زنبورداران تاکید کرده است که از عبور در ارتفاعات و توقف در حاشیه رودخانه ها‏ و مسیل ها‏ باتوجه به وقوع بارش ها اجتناب کنند.

عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش و کاهش دما و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی از سفارش های دیگر هواشناسی در این اخطار است.

سازمان هواشناسی برای مراقبت از ماشین آلات و ادوات کشاورزی هم سفارش کرده است که لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار جمع آوری و از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی استفاده گردد. محافظت از ادوات کشاورزی با عنایت به روند کاهشی دما و آغاز بارش ها‏ و عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی روی زمین هنگام وقوع بارش ها از سفارش های دیگر برای حفظ ماشین آلات است.

به گزارش کونفه به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

منبع:

1399/09/07
13:08:57
5.0 / 5
1167
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کونفه