پربارش ترین و كم بارش ترین استان های كشور

پربارش ترین و كم بارش ترین استان های كشور

بررسی اطلاعات مركز ملی خشكسالی نشان میدهد كه از شروع مهر ماه تا حالا حدود 32 میلیمتر بارش در كشور داشتیم كه در این میان سهم برخی استانها از بارش ها بیشتر و سهم برخی دیگر از استانها خیلی كم بوده است.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، از ابتدای سال آبی تا حالا به ترتیب سه استان گیلان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد پربارش ترین استان های کشور بوده اند. برمبنای اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هرچند که از مهر ماه تا حالا در استان گیلان ۱۹۵ میلیمتر بارش داشتیم و این استان بعنوان پربارش ترین استان کشور طی دو ماه اخیر بوده است اما بررسی آمار نشان میدهد که بارش ها در این استان نسبت به میانگین نرمال خود ۲۵ درصد کمتر بوده است. از سویی دیگر بارش ها در استان گیلان نسبت به سال قبل نیز ۳۳ درصد کاهش یافته است.

بر این اساس بارش ها در استان مازندران نیز ۱۷۳.۵ میلیمتر گزارش شده است که این میزان نسبت به طولانی مدت ۵ درصد افزایش داشته اما نسبت به سال قبل ۳۸ درصد کمتر شده است.

بارش ها از شروع مهر ماه تا حالا در استان کهگیلویه و بویراحمد - که ازجمله استان های پربارش کشور است - نیز ۸۹.۵ میلیمتر بوده که این میزان نسبت به میانگین طولانی مدت ۱۲ درصد بیشتر شده است. بارش ها طی سال قبل و در این بازه زمانی ۱۳ درصد کمتر بود.
کاهش چشم گیر بارش ها در سه استان کشور
از سویی دیگر بارش ها از شروع مهر ماه تا حالا به ترتیب در سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی نسبت به میانگین طولانی مدت کاهش شایان توجهی یافته است، بطوریکه روز گذشته (۵ آذر) بارش ها در هرمزگان ۶۰ درصد، در سیستان و بلوچستان ۴۸ درصد و در خراسان شمالی ۳۵ درصد کمتر از حد نرمال اعلام گردید.

اطلاعات مرکز ملی خشکسالی کشور نشان میدهد که استان سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور طی دو ماه اخیر بوده است. بارش ها در این استان ۳.۸ میلیمتر گزارش شده که حدود ۴ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت بارش است.

بعد از استان سیستان و بلوچستان، استان های هرمزگان و یزد رکورددار کم بارش ترین استانها طی سال آبی جاری بودند.

درحالی بارش ها در ۱۸ استان کشور کمتر از حد نرمال بوده است که برمبنای پیش بینی مدلهای اقلیمی کم بارشی در ایران طی ماه های آتی کماکان ادامه خواهد داشت.
1399/09/06
16:06:12
5.0 / 5
912
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کونفه