در دانشگاه امیركبیر ؛

باشگاه مهارتی برای ارتقای اشتغال پذیری دانشجویان افتتاح شد

باشگاه مهارتی برای ارتقای اشتغال پذیری دانشجویان افتتاح شد

به گزارش كونفه معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیركبیر اقدامات این دانشگاه را در جهت مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان و همینطور جذب فارغ التحصیلان در بازار كار شرح داد.سید محمد حسین کریمیان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اقدامات این دانشگاه در جهت اجرای آیین نامه ابلاغی «مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان» اظهار داشت: ما ۲ اقدام اساسی را در دستور کار قرار داده ایم؛ یکی راه اندازی «باشگاه مهارت و اشتغال» و دیگری، برگزاری دوره های کار و آموزش پایدار «کو آپ».
معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: باشگاه مهارت و اشتغال حدوداً ۶ –۷ ماه است که برای مقطع کارشناسی راه اندازی شده و در آن، دانشجویان، فارغ از دروس کارشناسی، دوره هایی را می گذرانند که تا بتوانند در آینده در انتخاب شغل و فعالیت در آن شغل، موفق باشند.
وی افزود: در این باشگاه دوره های مختلف را در حوزه هایی مثل خودشناسی و کوچینگ، مهارت های نرم و توسعه فردی و شغلی، به صورت کارگاهی و از راه سایت اختصاصی باشگاه به آدرس (https: //skillclub.aut.ac.ir/) به دانشجویان عرضه کرده ایم که خوشبختانه با استقبال خوبی هم از طرف دانشجویان همراه بوده است.
معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، طراحی دوره های کار و آموزش پایدار (کوآپ) را برای دانشجویان مقطع کارشناسی، یکی دیگر از اقدامات این دانشگاه در اجرای آیین نامه ابلاغی مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان، برشمرد و اظهار داشت: این دوره ها به این صورت است که دانشجو در طول ۵ سالی که درس می خواند، یک ترم و ۲ تابستان، یا ۲ ترم و یک تابستان، در ارتباط با رشته تحصیلی به سرکار می رورد.
وی با اشاره به اینکه این دوره متفاوت از کارآموزی دانشجویان است، اضافه کرد: کارآموزی برای دانشجو الزامی است، در صورتی که دوره های کو اپ اختیاری است؛ یعنی دانشجوی کارشناسی می تواند به اختیار خود، علاوه بر تحصیل حدود ۱۴ ماه هم کار کند.
کریمیان ضمن اشاره به اینکه دانشگاه در سرویس دهی به دانشجویان در دوره های کارورزی (کو آپ) محدودیت دارد، افزود: البته تعداد دانشجویان متقاضی این دوره ها هم محدود است، چونکه حقیقتاً سنگین است که فردی بتواند همزمان، هم درس بخواند و هم کار کند. بعلاوه صنایع خوبی هم که قبول کنند تا دانشجویان برای کار به آنجا بروند، محدود هستند. از طرفی نیت و قصد ما هم این نیست که این کار به صورت وسیع و پرحجم صورت گیرد. در واقع ترجیح ما بر این است که این اقدام به صورت محدود، ولی با کیفیت بالا صورت گیرد.
وی توضیح داد: در همین راستا الان در حال بررسی و رایزنی با صنایع مختلف مورد نظر دانشگاه؛ مثل صنایع آی تی و صنایع زیربنایی همچون مکانیک، برق و … هستیم که بعد از انتخاب، فراخوان و ثبت نام دانشجویان متقاضی را آغاز خواهیم کرد.
معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اشاره به اینکه آیین نامه دوره های کارورزی؛ شامل موارد مختلف، همچون تسهیلات قابل عرضه به دانشجویان آماده شده است، اظهار داشت: نسل جدید دانشجویان به دلیل ساختار موجود وزارت آموزش و پرورش غالباً آموزش های لازم را برای حضور در جامعه نمی بینند و توانمندی هایشان در تعاملات، نسبتاً پایین است، بنابراین ما اطمینان داریم که با ادامه این اقدامات؛ خصوصاً دوره های کارگاهی باشگاه مهارت و اشتغال و رفع نقایص اشاره شده، دانشجویان این امکان را بدست می آورند که بعد از فارغ التحصیلی، با توانمندی و ظرفیت های قابل توجهی، جذب بازار کار در حوزه تحصیلی خود شوند.

1399/08/24
22:49:47
5.0 / 5
1284
تگهای خبر: آموزش , بازار , ثبت نام , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کونفه