حاكمیت جوی كم بارش و اغلب بدون بارش در ایران از هفته آینده به مدت یك ماه

حاكمیت جوی كم بارش و اغلب بدون بارش در ایران از هفته آینده به مدت یك ماه

كونفه: برمبنای آخرین گزارش مركز ملی پایش و هشدار خشكسالی از دهه سوم مهر به مدت یك ماه كشور در شرایط كم بارشی و حتی بدون بارش در بیشتر مناطق خواهد بود.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، بارش های کشور طی ۱۵ روز ابتدایی مهر ماه ۱.۵ میلمتر بوده است که در مقایسه با زمان مشابه در طولانی مدت ۳۲ درصد و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشـابه سـال گذشـته ۵۶ درصـد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی میانگین دمای کشور طی هفته اول مهر ماه ۲۲.۸ درجه سلسیوس بوده که مشابه دمای بلندمدت کشور در همین بازه زمانی است.

بر اساس این گزارش تفاوت دمای میانگین کشور و استانها در بازه زمانی اول تا ۱۴ مهر ماه نشانگر کاهش دما در بیشتر استان های کشور است. میانگین دمای کل کشـور در مقایسه با سال قبل در این بازه زمانی ۲.۴ درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی در ادامه گزارش خود آورده است که از دهه سوم مهر به مدت حداقل یک ماه، ایران شرایط بارشی کمتر از نرمال در نواحی شمالی و غربی و اغلب بدون بارش را در سایر مناطق تجربه خواهدنمود.

میانگین دمای کشور در هفته آینده نیز به جز مناطق جنوبی و جنوب غربی، بین ۶ تا ۸ درجه سانتیگراد کمتر از نرمال خواهد بود و در دو هفته انتهایی مهر ماه دمای هوا به مقدار زیادی تعدیل می شود اما دما نیمه شرقی همچنان کمتر از نرمال خواهد بود.

بر این اساس دمای هوا در هفته دوم و چهارم آبان ماه به جز در جنوب شرق، در اغلب مناطق بیشتر از حد نرمال گزارش شده است.

منبع:

1399/07/17
13:20:27
5.0 / 5
1258
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کونفه