تولید سالانه 91 هزار تن تركیبات آلی فرار در شهر تهران

تولید سالانه 91 هزار تن تركیبات آلی فرار در شهر تهران

به گزارش كونفه مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: سالانه حدود 91 هزار تن تركیبات آلی فرار در شهر تهران تولید می شود كه 78 درصد از آن ناشی از فعالیت خودرو ها است. 14 درصد آن نیز بر اثر تبخیر بنزین در جایگاه های نگهداری و توزیع سوخت بنزین تولید می شود.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا حسین شهبازی اضافه کرد: سالانه حدود ۷۲ هزار تن ترکیبات آلی فرار بر اثر فعالیت خودرو ها در هوای تهران تولید می شود که خودرو های سواری و موتورسیکلت ها به ترتیب عامل تولید ۳۱ و ۲۸ هزار تن از این مقدار هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: ترکیبات آلی فرار موادی شیمیایی هستند که نه فقط تاثیری نامطلوب بر سلامت دارند بلکه یکی از مهم ترین پیش سازهای تولید آلاینده های ثانویه ازجمله ازن و ذرات معلق در اتمسفر هستند.

شهبازی درباره راهکارهای کاهش تولید و انتشار ترکیبات آلی فرار توضیح داد: از مهم ترین راهکارها برای کاهش تولید و انتشار این مواد شیمیایی از اگزوز خودرو ها، نصب و تعویض کاتالیست خودرو های گازسوز و بنزین سوز است. این کار می تواند تا بیش از ۹۰ درصد از انتشار ترکیبات آلی فرار از اگزوز خودرو ها را کنترل و حذف کند.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آخر ضمن بیان اینکه موتورسیکلت های کاربراتوری نیز به سبب احتراق ناقص مقادیر زیادی ترکیبات آلی فرار تولید و وارد هوا می کنند، اظهار داشت: جایگزینی موتورسیکلت های کاربراتوری فرسوده موجود با موتورسیکلت های انژکتوری و برقی می تواند تاثیر چشمگیری بر کاهش انتشار ترکیبات آلی فرار از این منبع آلاینده داشته باشد.

منبع:

1399/07/12
13:43:01
5.0 / 5
1567
تگهای خبر: سفر , سلامت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کونفه