ركورد شكنی ازن در تهران طی تابستان امسال

ركورد شكنی ازن در تهران طی تابستان امسال

آلاینده ازن طی تابستان امسال 32 روز از هوای پایتخت را آلوده كرد. قبل از این نیز غلظت این آلاینده در ماه های گرم سال افزایش پیدا می كرد اما می توان اظهار داشت كه تابستان امسال نخستین سالی بود كه غلظت ازن طی بیش از 30 روز هوای تهران را تحت تاثیر خود قرار می داد.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، تابستان امسال درحالی به انتها رسید که کیفیت هوای تهران طی سه ماه اخیر ۶۱ روز در شرایط قابل قبول و ۳۲ روز در شرایط آلوده قرار داشت که در این بین سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس ۳۰ روز و سهم هوای ناسالم برای همه دو روز بود.

بر اساس شاخص AQI، علت اصلی آلودگی هوای تهران در تمام این ۳۲ روز افزایش غلظت «آلاینده ازن» بود. هرچند که غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی پنج روز از تابستان امسال از حد مجاز فراتر رفت اما به سبب آنکه طی آن پنج روز آلاینده ازن شاخص بمراتب بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت بعنوان آلاینده اصلی هوا اعلام گردید.

ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. بررسی کیفیت هوای تهران طی پنج سال اخیر نشان میدهد که افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران طی تابستان امسال به صورتی رکورد زده است. این آلاینده طی تابستان سال قبل تنها ۱۷ روز از هوای تهران را آلوده کرده بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی دومین فصل سال قبل تهرانی ها ۷۵ روز هوای قابل قبول و ۱۷ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشتند همین طور کیفیت هوای پایتخت در این بازه زمانی طی یک روز ناسالم برای همه بود.

بر این اساس سال طی تابستان سال ۹۷ نیز هوای تهران ۸۰ روز در شرایط قابل قبول و ۱۳ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. علت آلودگی هوا طی ۱۲ روز از این ۱۳ روز افزایش غلظت آلاینده ازن و طی یک روز افزایش غلظت ذرات معلق گزارش شده است.

هر چند که افزایش تعداد خودرو های بنزینی در تهران علت اصلی افزایش تدریجی غلظت آلاینده ازن در ماه های گرم پایتخت است اما رکوردشکنی ازن در تهران طی تابستان امسال می تواند به دو مسئله مهم ارتباط داشته باشد. اول آنکه ایجاد تغییراتی در اجرای طرح ترافیک به سبب شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور سبب افزایش استفاده از خودرو های شخصی و به تبع افزایش آلاینده های پیش سازهای ازن شد. شرکت کنترل کیفیت هوای تهران قبل از این اعلام نموده بود که ایجاد تغییراتی در اجرای طرح ترافیک و بالا رفتن حجم ترافیک سبب افزایش غلظت بعضی از آلاینده ­ها در شهر تهران شده است.

عامل دیگری که می تواند سبب افزایش غلظت آلاینده ازن در تابستان تهران شده باشد، سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا از شروع امسال است. این تغییرات باعث شده است که روزهای نامطلوب ازنظر این آلاینده در ماه های گرم افزایش پیدا کند. بگفته حسین شهیدزاده - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا سبب خواهد شد که در پاییز و زمستان نیز شاهد افزایش تعداد روزهای آلوده باشیم.

در تابستان سال ۹۶ آلاینده ازن فقط هفت روز از هوای تهران را آلوده کرد. کیفیت هوا در این بازه زمانی طی ۱۲ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که در پنج روز از این ۱۲ روز غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون از محدوده مجاز فراتر رفته بود.

پایتخت نشینان در تابستان سال ۹۵، ۷۹ روز هوای قابل قبول تنفس کردند. کیفیت هوا در سه ماهه تابستان این سال ۱۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که علت آن در تمامی این ۱۴ روز افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون اعلام شده است.

منبع:

1399/06/31
13:31:22
5.0 / 5
1385
تگهای خبر: بیمار , بیماری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴