اوجگیری نرخ بیكاری در تركیه

اوجگیری نرخ بیكاری در تركیه

نرخ بیكاری تركیه از ۱۳ درصد هم عبور كرد.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری شین هوا، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ بیکاری این کشور در دوازده ماه منتهی به ژوین به ۱۳.۴ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۰.۴ درصد بیشتر شده است. این نرخ بیکاری، بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده ترکیه در طول شش ماه اخیر شمرده می شود.
شمار افراد فاقد شغل ۱۵ سال و بیشتر تا آخر ماه ژوین با ۱۵۲ هزار نفر کاهش نسبت به زمان مشابه سال قبل به چهار میلیون و ۱۰۱ هزار نفر رسیده است. بیشترین کاهش فرصت های شغلی مربوط به بخش خدمات بوده است و بعد از آن هم بخش های صنعت و کشاورزی قرار دارند.
طی این مدت شمار جمعیت غیرفعال بازار کار ۳۳۱ هزار نفر کمتر شده و به سه میلیون و ۸۲۶ هزار نفر رسیده است. از طرف دیگر شمار شاغلین در ترکیه تا آخر ماه ژوین با دو میلیون و ۶۰۳ هزار نفر کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲۵ میلیون و ۷۱۷ هزار نفر رسیده است. طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۴۹ درصد بوده است که ۴.۳ درصد کمتر از رقم ثبت شده در زمان مشابه سال قبل شمرده می شود. نرخ اشتغال برای مردان ۶۲ درصد اندازه گیری شده است. برای زنان هم این نرخ ۳۰.۲ درصد اندازه گیری شده که ۰.۵ درصد کمتر از ماه گذشته بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۱.۳ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۲۶.۱ درصد رسیده است.
سال قبل نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا آخر سال جاری باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است.
متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۱۰.۳ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۷ درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳درصد بوده است.
منبع:

1399/06/22
13:25:22
5.0 / 5
1577
تگهای خبر: بازار , خدمات , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کونفه