مدیركل حفاظت محیط زیست فارس:

خشكی قسمتی از تالاب های فارس

خشكی قسمتی از تالاب های فارس

كونفه: فارس مدیركل حفاظت محیط زیست فارس با اعلان اینكه بخش عمده ای از تالاب ها در این فصل خشك است، اظهار داشت: بیشترین آبگیری در هفت برم مشاهده شده كه حدود 56 درصد از تالاب تا اختتام مرداد آب داشته است و تالاب برمشور ممسنی نیز 25 نیز درصد آب دارد.


حمید ظهرابی سه شنبه ۱۱ شهریور در یک نشست خبری که به شکل ویدئو کنفرانسی برگزار شد، با اشاره به تاثیر خشکسالی های یک دهه گذشته فارس بر حیات وحش استان، از تاثیرگذاری اقدامات انجام شده در حفاظت از حیوانات وحشی خصوصا گونه های در معرض انقراض آگاهی داد و اظهار داشت: یکی از حیوانات در خطر انقراض که نسل آن در جهان منقرض شده، گورخر آسیایی است.
ظهرابی اشاره کرد: این گونه در خطر انقراض حیوانی، در 2 نقطه از کشور شامل پارک ملی خارتوران شاهرود و بهرام گور نی ریز زندگی می کند و از 1300 راس این گونه حیوانی موجود در ایران، 1083 راس در فارس تحت حفاظت است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اعلان اینکه در اثر مهاجرت طبیعی برخی از این گونه به کرمان رفته و در قرق مردمی منصور آباد سکنی گزیده است؛ اظهار داشت: هنوز گور آسیایی در این مکان زندگی می کند و این امید وجود دارد که جمعیت بیشتری از این گونه در خطر انقراض در آن منطقه پراکنده شده و خطر انقراض به حداقل ممکن برسد؛ اما گور آسیایی همچنان در لیست سرخ حیوانات در معرض انقراض قرار دارد.
ظهرابی با اعلان اینکه گوزن زرد ایرانی نیز از گونه های در معرض خطر انقراض و تحت مراقبت است، اظهار داشت: باتوجه به رشد کند این گونه حیوانی، حفاظت از آن اهمیت ویژه ای دارد و الان 70 راس از آن در فارس شناسایی شده است.
او با اعلان اینکه جمعیت این گونه در حال رشد است، اظهار داشت: برای آماده سازی و بازگشت این حیوان به زیستگاه اصلی ۳۰۰ هکتار از منطقه ی حفاظت شده ارسنجان فنس بندی شده اما این منطقه کوچک است و باید آنرا در زیستگاه اصلی اش رهاسازی کرد؛ با فراهم آمدن امکانات، باید ۳ هزار هکتار از جنگل های ارژن را برای بازگشت این گونه باارزش حیوانی، حفاظت کرد.
این مقام مسئول از برخورد با تصرفات غیرقانونی در پناهگاه حیات وحش بختگان شهرستان استهبان و بهرام گور در شهرستان نی ریز آگاهی داد و افزود: امسال ۳۶۰ هکتار اراضی تصرف شده در پناهگاه حیات وحش بختگان باز پس گیری و در عرصه حیات وحش بختگان نیز با دستور قضایی و مشارکت فرمانداری و منابع طبیعی و سایر دستگاهها این اراضی رفع تصرف شده است.
ظهرابی همین طور هرگونه تصرف اراضی منطقه بهرام گور در شهرستان نی ریز را غیرقانونی و دست اندازی به طبیعت دانست و اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست با جدیت جلوی این تصرفات می ایستد و تا بازگشت اراضی تصرف شده به منطقه و رفع کامل تصرف موضوع را پیگیری می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اعلان اینکه تصرفات اخیر منطقه بهرام گور از طرف فرمانداری شهرستان نی ریز و استانداری فارس در حال پیگیری است، اظهار داشت: این مساله تا روشن شدن کامل موضوع و بازگشت پلاک تصرف شده دنبال خواهد شد.
ظهرابی با اعلان اینکه شخصی حدود ۳۰ هکتار اراضی را تصرف و مستثنیات در مجموعه بهرام گور تصرف کرده و قصد افزایش این تصرفات به 68 هکتار را داشته است، اظهار داشت: کمیسیونی بدون حضور نماینده محیط زیست در رابطه با این مساله تشکیل و در آن مستثنیات تعیین حدود و تصمیمات کارشناسی اتخاذ شده اما این امر با مخالفت شدید محیط زیست مواجه می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس ضمن تاکید براینکه اجازه تغییر کاربری اراضی منطقه حفاظت شده بهرام گور داده نخواهد شد، اظهار داشت: واگذاری های سال های قبل هم قانونی نبوده و بر طبق قانون، اراضی منابع ملی تحت حفاظت محیط زیست غیرقابل واگذاری است.
ظهرابی با تصریح اینکه اراضی واگذار شده هم باید به محیط زیست برگردد، اظهار داشت: افرادی که برای فعالیت اقتصادی در منطقه بهرام گور مجوز داده اند باید پاسخگو باشند؛ با پیگیری محیط زیست باغ های راه اندازی شده در این منطقه تخریب و رفع تصرف و دستگاه صادر کننده مجوز هم به پرداخت خسارت محکوم شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس همین طور با ارائه گزارشی از عملکرد امسال این اداره، اظهار داشت: در حوزه پایش و نظارت و مراقبت از صنایع ۴۱۰ مورد اخطار رفع آلودگی در ۵ ماه امسال صادر شده که این آمار در مقایسه با سال قبل بیان کننده رشد قابل توجه است.
ظهرابی افزود: در طول این مدت سه مورد از واحدهای آلوده کننده محیط زیست تعطیل شدند و در ۱۲ مورد نیز ناچار به پیگیری قضایی شدیم و موضوع آلودگی محیط زیست به مرجع قضایی ارجاع شد که برخی موارد اصلاح شده و واحدهای صنعتی به شرایط استاندارد برگشتند.
کشف سلاح و دستگیری شکارچیان غیر مجاز
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به مقابله با شکار و صید غیر قانونی در استان فارس اظهار داشت: امسال ۵۲۷ مورد مبادرت به شکار و صید غیر مجاز در استان شناسایی شده است.۶۷۲ نفر صیاد و شکارچی دستگیر شدند و از این افراد ۷۴ قبضه سلاح غیر مجاز کشف شد. همین طور ۷ سلاح جنگی و ۲۶۹ قبضه اسلحه مجوز دار نیز کشف شده است.
ظهرابی همین طور افزود: ۳۷۳ مورد از گونه های علف خوار بزرگ جثه شناسایی در فارس شده اند که شامل قوچ جبیر و آهو و سایر علفخواران است. شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان درشهرستان بوانات و منطقه توت سیاه برخی حیات وحش را درگیر بیماری کرد و با تلاش همکاران، اقدامات بموقع، با اخراج دام های اهلی از منطقه، ضد عفونی کردن آبشخور، پایش منطقه، شناسایی لاشه ها و امحای بهداشتی آن این بیماری در ایام اول کنترل شد.1399/06/12
21:14:41
5.0 / 5
1546
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه