شورای عالی شهرسازی تصویب كرد

موافقت با ایجاد شهرجدید گلمان در ارومیه

موافقت با ایجاد شهرجدید گلمان در ارومیه

شورایعالی شهرسازی با تبدیل ناحیه منفصل شهری گلمان در ارومیه به شركت عمران شهر جدید گلمان بعنوان زیرمجموعه شركت عمران شهرهای جدید موافقت نمود.به گزارش کونفه به نقل از مهر، شورایعالی شهرسازی و معماری در جلسه ۱۶ تیر ماه سال جاری خود با پیشنهاد شورای برنامه ریزی و توسعه استان آذربایجان غربی در مورد انتزاع ناحیه منفصل شهری گلمان از شهر ارومیه و نتیجتاً کاهش محدوده و حریم شهر و همینطور تغییر افق طرح جامع ارومیه از سال ۱۴۰۰ به سال ۱۳۹۸ را مورد بررسی قرار داد و با آن موافقت نمود.
در مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ضمن موافقت با تبدیل ناحیه منفصل گلمان به شهرجدید، مقرر شده است تا طرح جامع این شهرجدید به منظور تأمین نیازهای مسکن و سرریز جمعیت ارومیه در چارچوب الگوهای مختلف سکونت و همینطور تأمین خدمات عمومی بزرگ مقیاس شهری و فراشهری توسط شرکت عمران شهرهای جدید مورد بازبینی قرار گرفته و بعد از طی مراحل تصویب استانی جهت تصویب نهایی به شورایعالی شهرسازی ارجاع شود.
شورای عالی شهرسازی، ظرفیت جمعیت پذیری شهر جدید گلمان را معادل ۱۵۰ هزار نفر تا افق ۱۴۱۰ و ۱۸۰ هزار نفر تا افق ۱۴۲۰ تعیین کرده مقرر کرده است: همسو با سیاست های جدید شرکت عمران در ایجاد نسل جدید شهرهای جدید، این شهر علاوه بر پاسخگویی به طیف متنوع از نیازهای سکونتی در چارچوب الگوهای مختلف مسکن، تأمین کننده کاربری های عمومی بزرگ مقیاس شهری و فراشهری ارومیه با تاکید بر خدمات دانش بنیان و برتر هم خواهد بود.
در این مصوبه آمده: جمعیت پذیری شهر جدید حدود ۷۰ درصد جمعیت پذیری فعلی و مصوب اراضی گلمان است. با این وجود رعایت سایر ضوابط زیست محیطی در رابطه با استقرار فعالیت در حوزه پیرامونی دریاچه ارومیه مطابق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در طرح جامع الزامی است.
گفتنی است بر مبنای قانون، مرجع تصویب تأسیس شهرهای جدید در کشور، شورایعالی شهرسازی و معماری است.
متن کامل ماده ۱ قانون ایجاد شهرهای جدید مصوب دیماه ۱۳۸۰ مجلس به شرح زیر است:
ماده ۱ - شهر جدید به نقاط جمعیتی اطلاق می گردد که در چهارچوب طرح مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران که از این پس به اختصار شورایعالی نامیده می شود در خارج از محدوده قانونی و حریم استحفاظی شهرها (هرکدام که بزرگ تر باشد) برای اسکان حداقل سی هزار نفربه اضافه ساختمانها و تأسیسات موردنیاز عمومی، خدماتی، اجتماعی و اقتصادی ساکنان آن پیشبینی می شود.
تبصره - مبحث ماده (۱) صرفا برای راه اندازی شهرهای جدید بوده و نافی قوانین و مقررات مربوط به تقسیمات کشوری نمی باشد.


منبع:

1399/06/08
21:47:18
5.0 / 5
1673
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کونفه