در گفت وگو با كونفه اعلام شد

عرضه الگویی برای پایش ۵ آلاینده خلیج گرگان با تصاویرماهواره ای

عرضه الگویی برای پایش ۵ آلاینده خلیج گرگان با تصاویرماهواره ای

به گزارش كونفه تعدادی از پژوهشگران پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی با همكاری دانشگاه تهران با استفاده از تصاویر ماهواره ای مبادرت به پایش آلاینده های خلیج گرگان كردند و در این تحقیقات آنها موفق به عرضه الگویی برای پیشبینی آلاینده های این حوضه آبریز شدند.


دکتر احمد منبوهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در گفتگو با ایسنا، گفت: طرح "بررسی آلودگی شیمیایی خلیج گرگان با استفاده از تصاویر ماهواره ای" پروژه مشترکی بود که با همکاری محققان دانشگاه تهران اجرایی شده است.
وی افزود: در این طرح برای پایش آلاینده های خلیج گرگان ۴۵ نقطه در خلیج گرگان انتخاب گردید که شامل از رودخانه "نوکنده" به سمت خلیج و از رودخانه "قره سو" به سمت خلیج گرگان می شود و طی آن میزان کلروفیل و مواد مغذی و پارامترهای شیمیایی و فیزیکی این خلیج را برداشت کردیم.
منبوهی با اشاره به روند اجرای این تحقیقات، توضیح داد: در بخشی از این مطالعات به صورت آزمایشگاهی اندازه گیری ها را انجام دادیم و در نهایت الگوریتمی را برای ورود مواد مغذی بخصوص نیترات در این خلیج به دست آوردیم و در مرحله بعد با استفاده از تصاویر ماهواره ای مبادرت به پایش ورود مواد آلاینده به این حوضه آبریز کردیم.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، مواد مغذی مورد مطالعه در این طرح را شامل "نیترات"، "نیترید"، "فسفات"، "سیلیکات" و "آمونیاک" دانست و تصریح کرد: این مواد مغذی معمولا از راه سیستم فاضلاب و سایر روش ها وارد رودخانه ها و یا محیط های دریایی می شوند و حضور این مواد در محیط های آبی باعث شکوفایی جلبکی خواهد شد.
به قول وی، شکوفایی جلبکی در محیط های دریایی به علت کاهش اکسیژن و مواد غذایی باعث مرگ و میر ماهیان خواهد شد.
منبوهی با اشاره به استفاده از داده های ماهواره ای در این مطالعات، خاطرنشان کرد: به منظور عرضه مدلی برای ورود مواد آلاینده به خلیج گرگان از داده های ماهواره ای استفاده شد و از راه این تصاویر توانستیم غلظت آلاینده ها را بررسی نماییم.
این محقق افزود: بررسی های ما نشان داد در مناطق ساحلی غلظت مواد مغذی خیلی بالاتر نسبت به بخش های عمیق تر دریای خزر است که این امر ناشی از ورود فاضلاب ها، رواناب ها و شیرابه های زباله ها به این حوضه است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به حضور "شانه دار"ها در دریای خزر، خاطرنشان کرد: این آبزیان از دریای سیاه از راه آب توازن کشتی ها وارد آب های دریای خزر شدند و مطالعات ما نشان داد که هم اکنون تعداد آنها به شدت زیاد شده است و ما در خلال نمونه برداری هایی که انجام دادیم، مشاهده کردیم که غلظت های آن زیاد است. این شانه دارها باعث مرگ و میر ماهیان و مصرف مواد لازم برای ماهیان می شود.
وی خاطرنشان کرد: تعداد شانه دارها در بخش های تمیزتر آب کمتر و در نواحی سواحل ساری، خلیج گرگان و چالوس تعداد آنها و همینطور میزان مواد مغذی بیشتر است. به نظر می آید آلودگی بیشتر در سواحل از ساری تا رامسر به علت گردشگر پذیری بیشتری این مناطق است.
منبوهی تصریح کرد: حضور مهاجمان شانه دار به شدت بر روی آبزیان این منطقه اثرگذار می باشد، بگونه ای که با صحبت هایی که با صیادان داشتیم، اعلام نمودند که ماهیان در رودخانه ها و در دریا به شدت کم شده اند و ادامه این روند در دراز مدت می تواند به نابودی این صنعت بینجامد.
منبع:

1399/04/15
17:46:05
5.0 / 5
2751
تگهای خبر: آب , سیستم , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کونفه