در گفت وگو با مهر مطرح شد

كشت برنج بلای جان بختگان شده است

كشت برنج بلای جان بختگان شده است

به گزارش كونفه ظهرابی با اشاره به افزایش كاشت برنج در بالادست تالاب بختگان از سال گذشته، مصوبه هیات دولت درباره ممنوعیت كاشت برنج را بی تاثیر دانست و اظهار داشت: نیازمند ورود مجلس به این مساله هستیم.


گروه جامعه خبرگزاری مهر، تالاب بختگان، تنها دریاچه آب شیرین داخلی ایران، در حال مرگ است و بیش از ۹۰ درصد این تالاب خشک است. ساختن سد درودزن سبب کاهش ورودی آب رودخانه کُر به دریاچه بختگان شده و در نتیجه، ورودی آب به این دریاچه به سیلاب های منطقه (آباده طشک، خیر، نیریز، خرامه و ارسنجان) محدود شده است. با راه اندازی سد سیوند بر روی رود سیوند در تنگه بلاغی، سیلاب های رودخانه «سیوند» هم به رود کُر نرسید و در نتیجه به این دریاچه نیز آبی وارد نشد.
هرچند وجود سه سد درودزن، سیوند و ملاصدرا در بالادست تالاب بختگان بر روی رودخانه های کُر و سیوند که منبع اصلی تامین آب این دریاچه است، سبب خشک شدن این حوضه آبی شده اما رشد کشاورزی به خصوص کاشت برنج در بالادست این تالاب هم بی تأثیر نبوده است. حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست استان فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه میزان بارندگی در استان امسال ۵۰ درصد فراتر از میانگین سالیانه بوده است اظهار داشت: اما تالاب های طشک، بختگان، کافتر و پریشان همچنان شرایط بحرانی دارند و مصرف کننده آب ورودی به سدها بخش کشاورزی است.کشت برنج بجای کاهش در حال افزایش است
وی در ادامه با اعلان اینکه در بالادست سد درودزن کشت برنج به شدت افزایش یافته است، اظهار داشت: قرار بود طبق مصوبه هیأت دولت کاشت برنج از سال قبل ۲۰ درصد کم شود اما نه فقط سطح کاشت کاهش نیافته که رو به افزایش است، چون برنج، کشت پرسودی در استان های خارج از شمال بشمار می رود و طبیعی است که کشاورزان در شرایطی که خلاء قانونی وجود دارد بمنظور کسب سود بیشتر به سمت کشت این محصول بروند.بی قانونی در کشت و سود قابل توجه آنمدیرکل محیط زیست استان فارس اشاره کرد: طبق برآوردها در سال قبل سطح کشت برنج در این استان ۲۵ درصد افزایش داشته و پیش بینی می شود سال پیش رو نیز باز هم به همین مقدار افزایش کشت داشته باشیم. ظهرابی اظهار داشت: برای جایگزینی محصول و تغییر الگوی کشت نیازمند قانون هستیم این مسئله تنها با مصوبه هیئت دولت که فاقد ضمانت اجرائیست قابل حل نیست، مجلس باید به این مساله ورود کند چون درحال حاضر به سبب عدم وجود قانون مشخص کشاورزان به اختیار خودشان و بدون هیچ برنامه ای به کشت محصولات مختلف اقدام می کنند. وی البته ساخت ۳ سد که تمامی آورده آب رودخانه های منتهی به تالاب را در خود ذخیره می کنند، در خشک شدن ۱۱ تالاب این استان بی تأثیر ندانست و اظهار داشت: ساخت این سدها در توسعه کاشت برنج مؤثر بوده بطوریکه در تمامی بالادست بختگان تبدیل به شالی برنج شده و جای سرسبزی تالاب را گرفته است.سال گذشته ۴۲ میلیون مترمکعب آب به بختگان رسید و فلامینگوها آمدندوی با اشاره به اینکه در سال قبل بیش از ۴۲ میلیون مترمکعب حقابه بختگان رهاسازی شد و در شرایطی که اغلب کارشناسان پیش بینی می کردند این آب به سبب وجود مصارف گوناگون بالادست به تالاب نمی رسد اما با همکاری کشاورزان و شرکت آب منطقه ای آب به تالاب رسید. اظهار داشت: با رسیدن آب به تالاب ۳ کلونی فلامینگوها هم در آن به مرحله جوجه آوری رسیده اند.
وی افزود: اما میزان تبخیر در این منطقه بیش از ۲.۵ برابر ذخیره آبی آن است و این مقدار آب کافی نیست. مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه همزمان با گرم شدن هوا و افزایش تبخیر و نبود ورودی آب جدید به این تالاب تقریباً ۱۰ درصد بیشتر آب ندارد، اظهار داشت: وضعیت بختگان امسال نسبت به ۱۰ سال قبل بسیار بهتر بوده است اما باز هم باتوجه به شرایط ذکر شده به سمت خشکی پیش می رود. ایشان سپس با اعلان اینکه بارندگی های اخیر سبب شده تا واپسین روزهای پایانی بهار، هنوز در ۵ درصد سطح تالاب طشک آب وجود داشته باشد، و سطح ۵۰ هزار هکتاری تالاب کنجان پوشیده از آب باشد اظهار داشت: اما با توجه به این که میزان تبخیر بیش از دو و نیم برابر میزان بارش این حجم از ذخیره آبی کافی نیست و تالاب ها رو به خشکی می روند. ظهرابی اظهار داشت: از محل طرح ملی احیای تالاب ها منابع محدودی دریافت کرده ایم، درواقع برای احیای ۱۱ تالاب استان، چهار و نیم میلیارد تومان تخصیص داده شده که عملاً تنها می توان با این پول، کارهای مطالعاتی انجام داد و انجام کارهای اجرایی امکان پذیر نیست. وی افزود: با همکاری دانشگاه شیراز ستادی برای احیای تالاب طشک، پریشان و بختگان تشکیل شده و در برنامه های مدیریت آنرا بازبینی کردیم. مدیرکل محیط زیست استان فارس همین طور از تلاش هایی برای جذب اعتبارات در سطح بین المللی آگاهی داد و اظهار داشت: برای تامین منابع احیای بختگان، با تعریف موضوع تغییر اقلیم و طرحی تهیه و بوسیله UNDP به سازمان ملل پیشنهاد داده شد و قرار بود از این طریق حدود ۱۰ میلیون دلار کمک دریافت نماییم که بر طبق آخرین پیگیری ها ظاهراً هنوز مصوب نشده است.


منبع:

1399/03/25
14:13:40
5.0 / 5
2716
تگهای خبر: آب , رشد , طب , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کونفه