منشاء كروناویروس كجاست آزمایشگاه ووهان یا استان گواندونگ؟

منشاء كروناویروس كجاست آزمایشگاه ووهان یا استان گواندونگ؟

كونفه: نظرات علمی مختلف عرضه شده نظر دونالد ترامپ، در خصوص شیوع كروناویروس در آزمایشگاهی در ووهان را زیر سوال بردند.نیو صدر: از آغاز انتشار کرونا شایعات مختلفی درباره منشاء این ویروس پخش گردید، اما حالا دولت دونالد ترامپ هم از یکی از این شایعات به شدت حمایت کرده است و از طرفی با قتل یا خودکشی محقق چینی در ایالات متحده آمریکا این حواشی به شدت قدرت گرفته است.
اما به نظر می آید هنوز هیچ مدرک علمی که نشان دهد کروناویروس در آزمایشگاه ساخته شده باشد وجود ندارد و حتی هنوز به شکل قطعی مشخص نیست که منشاء این پاندمی ووهان چین بوده است یا نه.
براساس گزارش گاردین، با افزایش ادعاهای ایالات آمریکا و هم پیمان هایش درباره عدم صداقت چین درباره منشاء کروناویروس، پاسخ سوال ها درباره نحوه شروع کووید-۱۹ بسیار مباحثه برانگیز شده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چند روز پیش در صحبت هایش به نظریه شیوع کروناویروس از آزمایشگاهی در ووهان بسیار اعتبار داد و گفت اطلاعاتی در این رابطه وجود دارد. باآنکه جوامع اطلاعاتی آمریکا از این اظهارات حمایتی نکردند. جامعه علمی هم می گوید هیچ مدرکی برای این ادعا وجود ندارد.
درباره آزمایشگاه های ووهان
بعد از نظریه ها، دو آزمایشگاه به نامهای موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) و مرکز کنترل بیماری های ووهان مورد توجه قرار گرفته اند. هر دو این آزمایشگاه ها به مطالعه کروناویروس موجود در خفاش ها پرداخته بودند. درجه امنیتی WIV، چهار (بشترین حد ممکن) و مرکز کنترل بیماری ها دو است
درباره نقش این آزمایشگاه ها ده ها نظریه مختلف انتشار یافته است. در یکی از وحشی ترین نظریه های ممکن گفته شده است که دانشمندان موسسه ویروس شناسی ووهان، در حال انجام آزمایش هایی روی کروناویروس خفاش بودند و بعد این ویروس فرار کرده و افرادی را آلوده می کند. در نسخه دیگری از نظریه ها گفته شده است که در جمع آوری یا دفع حیوانات، ویروس خارج شده است. در نظریه های دیگر هم این ایده مطرح شده که ویروس به صورت عمدی توسط چینی ها ساخته شده است.

مدرکی برای ساخت ویروس توسط انسان وجود دارد؟
در پاسخ به ایون سوال حدودا اغلب اجماع های علمی هم رای هستند. کریستین اندرسن، استاد تیم میکروب شناس هایی در کالیفرنیا، در نامه ای در مجله نیچر نوشته بود: «داده های ژنتیکی به صورت غیرقابل انکاری نشان می دهند که این ویروس، از هیچ ویروس قدیمی دیگری ساخته نشده است.»
حتی یافته های وی و تیم مطالعاتیش نشان می دهند که به احتمال زیاد این ویروس به شکل طبیعی و در نتیجه انتخاب طبیعی به وجود آمده است.
پیتر بن امبارک، متخصصی در سازمان جهانی بهداشت هم می گوید که اگر این ویروس ساخته انسان بود، باید در بحث های ژنتیکی مواردی از آن مشاهده می شد، اما این اتفاق رخ نداده است.
جیمز لدوک، رئیس آزمایشگاه گالوستون هم در اطلاعیه ای آب سردی روی این نظریه ها ریخت: «مدارک قابل استنادی وجود دارد که این ویروس جدید به شکل عمدی و مهندسی شده ساخته نشده است و حدودا به شکل قطعی در طبیعت به وجود آمده است، چونکه شباهت زیادی با کروناویروس ناشی از خفاش ها دارد.»
چقدر امکان دارد ویروس به شکل اتفاقی از آزمایشگاه ووهان فرار کرده باشد؟
تئوری خروج اتفاقی ویروس از موسسه ویروس شناسی در چند روز اخیر بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته است، باآنکه مدرک قابل استنادی هم برای این نظرات وجود ندارد.
برای پاسخ به این سؤال ها، وضع امنیتی آزمایشگاه ووهان باید بررسی شود، واشنگتن پست گزارش داده است که در سال ۲۰۱۸ نیروهای سفارت آمریکا وضع امنیتی و مدیریتی این آزمایشگاه را ضعیف دانستند، باآنکه در گزارش واشنگتن پست هم آمده است که درباره شیوع بیماری از این موسسه هیج مدرکی وجود ندارد.
لدوک اما تصویر دیگری از WIV توصیف می کند: «در سال ۲۰۱۷ پیش از اینکه آغاز به کار کنند، من از این آزمایشگاه در ووهان بازدید کردم، کیفیت این آزمایشگاه از نظر امنیتی برابر هر آزمایشگاه فعال دیگری در اروپا و ایالات متحده است.»
شی ژنگلی، ویروس شناس WIV است که درباره کروناویروس موجود در خفاش ها را مطالعه می کند و برای نخستین بار ارتباط بین سارس و خفاش را پیدا کرد. لدوک درباره او می گوید: «کاملا متعهد بود و درباره کارش هم بسیار صادق بود و حتی به همکاری علاقه داشت.»

مشکلاتی که درباره نقشه کروناویروس وجود دارد
متخصصان می گویند پاسخ ها به سوالاتی درباره منشاء کروناویروس قطعی نیست ولی برپایه داده های کنونی برای نظریه فرار ویروس از آزمایشگاه مشکلاتی وجود دارد.
زمانی که پیتر فارستر محقق دانشگاه کمبریج، توالی ژنوم این ویروس را مطالعه کرد، متوجه وجود سه گونه شد، انواع C، B، A. اما یافته عجیب تر او این بود که نوع ویروسی که بیشترین شباهت را به ویروس خفاش داشت ویروسی نبود که در ووهان مشاهده می شد، بلکه این نوع ویروس در بیماران اولیه در جنوب گوانگدونگ دیده شد.
به گفته فارستر، از ۲۳ بیمار ابتدایی در ووهان تنها سه نفر به بیماری نوع A مبتلا شده اند، در حالیکه در گوانگدونگ از هر ۹ نفر، ۵ نفر به ویروس نوع A مبتلا شدند، این نوع ویروس بیشترین شباهت را با کروناویروس ناشی از خفاش دارد.
او در این رابطه توضیح می دهد: «این اطلاعات اولیه نشان می دهند که ووهان احیانا محل شروع اپیدمی نباشد.»
در واقع، دانشمندان هنوز درباره شهر شروع بیماری به جواب قطعی نرسیدند و این نظریه های مربوط انتشار ویروس از آزماشگاهی در ووهان را زیر سوال می برد.
پس جواب نهایی چیست؟
دانش کنونی ما درباره کروناویروس و منشاء آن نشان داده است که توضیحات مختلفی که درباره این ویروس عرضه شدند، موقتی هستند. مانند دیگر کروناویروس ها، خیلی از جوامع علمی بر این باورند از که ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است.
شاید آزمایش های بعدی در ماه های بعدی در چین شاید منشاء انتشار ویروس را مشخص نماید، اما حالا برای پاسخ به این سوالات بسیار زود است.
۲۳۵۲۳۷منبع:

1399/03/08
23:19:16
5.0 / 5
2500
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کونفه