مغز انسان می تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا كند

مغز انسان می تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا كند

به گزارش كونفه تحقیقات جدید نشان داده است مغز انسان می تواند حتی وقتی محل لمس شدن مستقیما روی بدن نباشد، محل آنرا تشخیص دهد. مطالعه جدید نشان داده است كه چگونه در دست گرفتن یك جسم می تواند با جسم دیگری ارتباط برقرار كند.به عنوان مثال اگر با یك چوب به جسمی ضربه وارد نماییم، مغز مجموعه خاصی از سنسورهای عصبی را فعال می كند تا آن الگوهای ارتعاشی كه رخ داده است به سیستم عصبی ما ارسال شود. پیش تر مشخص شد كه اگر چیزی را كه در دست داریم، لمس شود به علت اختلاف فشار می توان آن لمس شدن را احساس كرد اما این مطالعه جدید نشان داده است مغز می تواند مكان دقیق این تماس را تشخیص دهد.
به گفته Luke Miller متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه لیون، این وسیله مانند یك حسگر اضافی عمل می كند.
آن ها با انجام 400 تست مختلف روی 16 نفر دریافتند هنگامی كه فرد یك میله چوبی را در دست می گرفت و به آن ضربه وارد می شد، می توانستند مكان ضربه را تشخیص دهند. 96 درصد شركت كنندگان توانستند محل دقیق دو ضربه كه در نزدیكی یكدیگر بود را تشخیص دهند.

در طی این آزمایشات، محققان از دستگاه الكتروانسفالوگرافی (EEG) برای ثبت فعالیتهای مغزی استفاده كردند. مغز می تواند پیش از متوقف شدن لرزش، محل لمس روی جسم را شناسایی كند. این پدیده می تواند در مدت زمان 20 میلی ثانیه اتفاق بیفتد.
البته این مورد كاملا جدیدی نیست، كافیست به افراد نابینایی كه از عصا استفاده می نمایند كمی فكر كرد، آنگاه در می یابیم كه چه اتفاقی رخ می دهد.
به نظر میرسد مغز می تواند لرزش ها را هنگامی كه به عصب های انتهایی خاصی به نام گیرنده های پاسینیان می رسند رمزگشایی كنند. با رسیدن اطلاعات به این دریافت كننده ها، مغز می تواند محل ضربه و لمس را مشخص نماید. محققان اعتقاد دارند كه این رفتار می تواند به درك بهتر ما از فعالیت آن وسیله كمك نماید.
sciencealert.com 2121

1399/01/17
23:52:44
5.0 / 5
3025
تگهای خبر: دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کونفه