ویروس جدیدی در برزیل كشف شد

ویروس جدیدی در برزیل كشف شد

به گزارش كونفه دانشمندان ویروس مبهمی را شناسایی كرده اند كه به نظر میرسد ژنوم آن كاملا جدید باشد. جمعیتی از ژن های ناآشنا كه هیچگاه تاكنون در تحقیقات در مورد ویروس ها به ثبت نرسیده اند.Yaravirus كه به علت Yara (ملكه آب در اساطیر برزیلی) نامگذاری شده نخستین بار در یك دریاچه مصنوعی در شهر Belo Horizonte در برزیل كشف شد. در حالیكه امكان دارد این ویروس هیچگونه خطر جدی به همراه نداشته باشد، مرموز و ناشناخته است.
دو سال پیش دو دانشمند Bernard La scola و Jonatas S. Abrahao به كشف یك ویروس جدید ساكن در آب به نام Tupanvirus كمك كردند كه در دسته بندی ویروس های غولپیكر قرار می گیرد. این ویروس ها به علت داشتن كپسیدهای عظیم (پوسته پروتئینی كه ویروس را احاطه و محافظت میكند) به این نام مشهور شده اند. این ویروس ها كه اخیرا كشف شده اند تنها به علت اندازه بزرگشان مورد توجه نیستند، بلكه ژن های پیچیده تری را به همراه خود دارند كه قابلیت سنتز پروتئین را به آنها می دهد. پیش از این كشف، تصور می شد كه ویروس ها نمی توانند كاری انجام دهند و فقط قابلیت آلوده كردن بدن میزبان را دارند. اما حالا مشخص شده كه ویروس ها از آنچه كه تصور می شد پیچیده تر هستند.
این ویروس تازه كشف شده (Yaravirus) به علت ابعاد كوچكش نمی تواند در دسته ویروس های غول پیكر قرار گیرد اما از لحاظ خاص و یگانه بودن ژن ها بسیار مورد توجه است.

نویسندگان مقاله می گویند: خیلی از ویروس های شناخته شده خصوصیت های مشتركی دارند كه در نهایت سبب طبقه بندی شدن آنها می شود. اما Yaravirus به علت حمل ژن هایی كه تاكنون توصیف و مشاهده نشده اند اجازه دسته بندی آنرا نمی دهد. حدود 90 درصد این ژن ها قبلا شناخته نشده بودند و به ژن های یتیم معروف شده اند. تنها 6 ژن یافته شده كه به ژنوم ویروس ها در بایگانی داده ها شباهت دوری دارد و از بقیه این ژنها هیچ اطلاعاتی وجود ندارد. دانشمندان می گویند امكان دارد Yaravirus از نخستین گونه ویروس ها یا نوع دوری از ویروس های غول پیكر بوده باشد كه به این شكل درآمده. با این وجود تحقیقات بسیار زیادی نیاز است تا اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس ناشناخته و جدید بدست آید.
sciencealert.com ۲۱۲۱

1398/12/15
19:32:07
5.0 / 5
3629
تگهای خبر: آب , زبان , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کونفه