منتظر پارچه ای از پوست انسان باشید نخی از جنس پوست بدن!

منتظر پارچه ای از پوست انسان باشید نخی از جنس پوست بدن!

به گزارش كونفه دانشمندان توانستند نخی را از سلول های بدن انسان رشد دهند و الان به معنای واقعی می توانند بدن را بدوزند.یك تیم تحقیقاتی در موسسه ملی پزشكی و سلامت در فرانسه توانسته از سلول های بدن انسان یك نخ تولید نماید و آنرا نخ (پارچه) انسانی نامیده اند. به قول این تیم، این نخ می تواند برای بستن و بخیه زخم ها و همینطور پیوندهای پوستی توسط جراحان مورد استفاده قرار گیرد.
محققان این پروژه در مقاله ای كه اخیرا به چاپ رسیده نوشتند: این پارچه های انسانی یك سطح بی نظیر از زیست سازگاری را عرضه می دهند و نسل جدیدی از محصولات كاملا بیولوژیكی بشمار می روند. مزیت اصلی این نخ ها نسبت به سایر نخ های بخیه مصنوعی این است كه این ماده دیگر پاسخ ایمنی ایجاد نمی كند و می تواند سبب بهتر شدن روند بهبود زخم ها شود.
براساس این مجله، محققان صفحات سلول های پوست انسان را به صورت نوارهای طولانی برش داده و سپس با در هم تنیده شدن این صفحات و ماده ایی مانند نخ، می توان آنها را به اشكال مختلف تبدیل كنند.

محقق Nicholas L’Heureux می گوید، حالا ما می توانیم كیسه، لوله و غشاهای سوراخدار خویش را ببافیم. با این نخ (پارچه) هر فرآیند نساجی مانندی امكانپذیر است.
تاكنون محققان از این نخ مخصوص برای بخیه زدن زخم های موش ها بهره برده اند و سبب شد تا تنها در دو هفته به صورت كامل زخم ها بهبود یابند. آنها حتی توانستند یك شریان گوسفندی را با این نخ ببندند و جلوی خونریزی را بگیرند. این تحقیق توسط تیمی انجام شد كه بیشتر از ورقه های مواد بیولوژیكی برای ایجاد رگهای خونی بهره برده بودند.
futurism.com
2121

1398/12/02
14:06:04
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: پزشك , رشد , سلامت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲