چرا زنان بیشتر به بیماری های خود ایمنی گرفتار می شوند؟

چرا زنان بیشتر به بیماری های خود ایمنی گرفتار می شوند؟

به گزارش كونفه مطالعات انجام شده روی كروموزوم X موش ها نشان داده است چرا زنان بیشتر به بیماری های خودایمنی گرفتار می شوند.تحقیقات جدید روی موش ها توضیحی در مورد اینكه چرا بیماری های خودایمنی در زنان بیشتر اتفاق می افتد عرضه كرده كه نشان داده است به علت وجود یك كروموزوم X اضافی است. در میان جانداران گونه مونث معمولا سیستم ایمنی قوی تری نسبت به بقیه دارند. این مورد می تواند به مقابله بهتر با عفونت ها كمك نماید. از جانب دیگر باعث واكنش های خود ایمنی بیشتری شود. این بدان مفهوم است كه زنان نسبت به چنین بیماری هایی صدمه پذیرترند. از همین رو شیوع بیماری مانند مالتیپل اسكلروزیس (MS) در زنان 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان است.
چرا چنین اختلافی وجود دارد و علت آن همچنان یك راز است؟ اختلاف بین جنسیت زن و مرد عموما به علت وجود هورمون های مختلف و تفاوت در كروموزوم هاست. نقش هورمون ها به خوبی در بیماری های خود ایمنی بررسی شده، اما نقش كروموزوم ها همچنان رمزآلود است.
كروموزوم X مقدار زیادی از ژن های در رابطه با سیستم ایمنی را حمل می كند كه زنان دوتا و مردان یكی از آنرا به همراه دارند. محققان دانشگاه UCLA اعتقاد دارند كه كروموزوم X اضافی دریافتی از جانب پدر می تواند نقش اساسی در بروز این مسائل داشته باشد.

از آنجا كه زنان دارای دو X هستند، این دو برابری باید از راه فرایندی به نام غیرفعال كردن X، به متعادل شدن تأثیر آن منجر شود. این فرآیند با متیلاسیون DNA و پیشگیری از بیان برخی ژن های خاص صورت می گیرد. در این فرآیند حدودا بیشتر ژن ها غیرفعال شده و حدود 15 درصد آنها بیان می شوند كه در زنان نسبت به مردان بیشتر است. همینطور غیرفعال شدن بعضی از این ژن ها می تواند بروز بعضی از صفات كه عملكرد سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار می دهد توجیه كند. در این تحقیق، محققان دریافتند كه 5 ژن در X وجود دارد كه در مردان بیشتر بیان می شود. بررسی ها نشان داد در موش های ماده كروموزوم X كه از جانب پدر آمده بود دستخوش غیرفعال شدن قرار گرفت.
این بررسی نشان داده است كه كروموزوم منتقل شده از جانب پدر، در سطح های بالاتری از غیرفعال شدن قرار می گیرند كه می تواند بیان ژن های خاصی را سست و باعث افزایش بروز پاسخ های التهابی در زنان شود.
به عبارت دیگر اختلاف در غیرفعال شدن X، می تواند نقش اساسی در ساخت سیستم ایمنی ایجاد كند. اثبات این كه آیا چنین موضوعی در انسان ها هم با تعداد بیشتر ژن های در رابطه با ایمنی وجود دارد یك چالش بزرگ است. از جانب دیگر این كروموزوم X اضافی مزیت هایی در زمینه ایمنی بدن هم دارد.

به گفته متخصص مغز و اعصاب Rhonda Voskuhl، اگر بتوان تنظیم كننده های متیلاسیون را پیدا كرد، می توان این اختلافات را هدف قرار داد و میزان بیماری های خود ایمنی در زنان را هم كم كرد.
تاكنون تحقیقات نشان داده كه این بیماری های خودایمنی به علت كروموزوم X پدری اتفاق می افتد. اما پیش از اینكه بتوان آنها را مقصر این مورد دانست باید تحقیقات بیشتری در این حوزه صورت بگیرد.
sciencealert.com 2121

1398/11/08
09:24:24
5.0 / 5
4175
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کونفه