جریمه ۲ درصدی برای پزشكانی كه زیر بار نصب كارتخوان نمی روند!

جریمه ۲ درصدی برای پزشكانی كه زیر بار نصب كارتخوان نمی روند!

به گزارش كونفه ​​​​​​​جوان آنلاین نوشت: اولتیماتوم سازمان نظام پزشكی برای مهلت نصب كارتخوان در مطب پزشكان برای چندمین بار تمدید گردید.


در صورتیكه طبق بند الحاقی تبصره۶ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی، تمامی صاحبان حرفه ها و مشاغل پزشكی، پیراپزشكی، داروسازی و دامپزشكی كه مجوز فعالیت آنها از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سازمان نظام پزشكی ایران یا سازمان نظام دامپزشكی ایران صادر می شود، مكلف هستند در قالب بخشنامه تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم، از شروع سال ۱۳۹۸ از دستگاه كارتخوان یا پایانه فروشگاهی استفاده كنند، اما همچنان دست كم نیمی از پزشكان برای نصب كارتخوان در مطب هایشان ثبت نام نكرده اند. این در حالیست كه مهلت ثبت نام جهت استفاده از كارتخوان تابحال چندبار تمدید شده است. حالا محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشكی با اشاره به قانون گردنگیر استفاده پزشكان از كارتخوان، اولتیماتوم تازه پزشكان برای نصب دستگاه كارتخوان را آخر بهمن ماه اعلام و تاكید می كند: «در صورت عدم استفاده از كارتخوان، ۲ درصد از درآمد كل پزشك بعنوان جریمه دریافت می شود و این مسئله به اطلاع پزشكان هم رسیده است.» ۲۳مرداد ۱۳۹۸ اولین مهلتی بود كه علی رستم پور، مدیركل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی برای ثبت نام صاحبان حرفه ها و مشاغل پزشكی، پیراپزشكی، داروسازی و دامپزشكی در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروشگاهی اعلام نموده بود، اما خیلی از پزشكان در مقابل نصب كارتخوان در مطب هایشان به شدت واكنش نشان دادند و كار به جایی رسید كه رئیس سازمان نظام پزشكی در چارچوب نامه ای رسمی اعلام كرد، پزشكان نحوه كار با دستگاه كارتخوان را بلد نیستند و تا زمان آموزش باید گردنگیر به نصب به تعویق بیفتد! سازمان امور مالیاتی هم تسلیم این استدلال شد و اعلام نمود كه به سبب آماده نبودن زیرساخت ها مهلت پزشكان تا ۳۱ مردادماه تمدید می شود. در ایام منتهی به ۳۱مرداد بود كه سازمان امور مالیاتی بار دیگر به سبب آن چه «مشكلات فنی» خواند، این مهلت را مجدد تا ۱۵ شهریورماه تمدید كرد. حالا هم این مهلت به انتها بهمن موكول شده است كه این همه تمدید مهلت شاید برای یافتن راهی برای برون رفت از اجرای این قانون باشد؛ درست شبیه آنچه درباره دوپله ای شدن مالیات حقوق در كمیسیون تلفیق صورت گرفت و به تعبیر محمدرضا رضایی كوچی، عضو كمیسیون تلفیق مجلس «لابی هایی از بیرون مجلس و پزشكان داخل مجلس موجب شد تا برخلاف نظر دولت، مدل پنج پله ای مالیات بر درآمد در كمیسیون تلفیق مجلس تصویب نشود.»
تفاوت آمار نظام پزشكی و سازمان امور مالیاتی از ثبت نام ها!
در بهمن ماه و ماه یكی مانده به آخر سال، بنا بر اعلام امیدعلی پارسا، رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور تابحال ۴۳ درصد پزشكان كشور در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت نام كرده اند. شاید همین مسئله هم باعث شده تا یك دفعه دیگر اولتیماتوم ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی تمدید و به تاریخ ۳۰ بهمن سال جاری موكول گردد تا شاید پزشكان بیشتری برای نصب كارتخوان در مطب هایشان اقدام نمایند. محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشكی معتقد می باشد، بر طبق آمار بانك مركزی، استفاده پزشكان از كارتخوان رشد خوبی داشته است كه آمار وی با آمار رئیس سازمان مالیاتی كشور تفاوت هایی دارد! جهانگیری با اشاره به اینكه تابحال بیشتر از ۵۰ درصد پزشكان برای دریافت كارتخوان ثبت نام كرده اند، می گوید: «اختلافی در این خصوص وجود دارد كه بعضی از پزشكان ارتباط مستقیمی با بیمار ندارند؛ مانند پزشكان طب اورژانس یا پزشكان عمومی كه مؤدی مالیاتی هستند، اما در درمانگاه ها فعالیت می نمایند و الزامی برای كارتخوان ندارند.»
تأكید بر روش های ایجابی با مجازات ۲ درصدی
مقرركردن مهلت برای ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی آیا به معنای برخورد با متخلفان است یا با سپری شدن این مهلت، مهلت تازه ای برای پزشكان مقرر می شود؟ جهانگیری در پاسخ به این پرسش به راهكارهای بازدارنده برای عدم تمكین پزشكان در خصوص استفاده از كارتخوان، اشاره می كند و می افزاید: «در قانون و سامانه مودیان مالیاتی جرائمی در نظر گرفته شده و ۲ درصد از درآمد كل پزشك در صورت عدم استفاده از كارتخوان بعنوان جریمه دریافت می شود كه این مساله را به جامعه پزشكی انتقال داده ایم.» معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشكی در عین حال از روش های ایجابی برای جلب نظر پزشكان سخن می گوید و می افزاید: «در سراسر كشور كارگاه های آموزشی برای جامعه پزشكی برگزار كردیم و مقرر است سازمان نظام پزشكی شهرستان ها و استان های مختلف نیز جلساتی با نمایندگان امور مالیاتی در این خصوص داشته باشند.» بگفته وی سازمان نظام پزشكی تاكید دارد كه باید رابطه مالی پزشك و بیمار قطع شود و به سمت بیمه حركت كنیم؛ ضمن اینكه استفاده از كارتخوان از طرف پزشك یك گردنگیر است و نظام پزشكی در این خصوص پیگیری های لازم را انجام می دهد و درباره چگونگی اطلاع رسانی مردم درباب تخلفات در حال برنامه ریزی است. 2323


منبع:

1398/11/03
20:30:07
5.0 / 5
4204
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کونفه