اثرات كم خوابی بر بدن چیست؟ از سلامت روان تا نحوه ذخیره چربی در بدن

اثرات كم خوابی بر بدن چیست؟ از سلامت روان تا نحوه ذخیره چربی در بدن

كونفه: تحقیقات اخیر شواهدی را نشان میدهد كه كم خوابی تا چه اندازه می تواند بر سلامت فردی و جمعی ما تاثیر بگذارد. به خوبی اثبات شده است كه خواب كافی به تقویت سیستم ایمنی بدن كمك می نماید و با كاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و متابولیسمی همچون چاقی و دیابت نوع 2 هم راه است.مطالعه ای جدید در مورد تاثیر ۵ ساعت خواب شبانه، ۴ روز در هفته برروی ۱۵ مرد سالم در ۲۰ سالگی، در مجله Lipid منتشر گردید و نتایج اصلا خوب نیست. بگفته دكتر باكستون نویسنده ارشد این مقاله، لیپیدها و چربی ها تبخیر نمی شدند، آنها ذخیره می شدند. همین طور كم خوابی موجب ایجاد استرس به خصوص در محل كار می شود.
كم خوابی می تواند موجب تغییر در نحوه متابولیز چربی در بدن شود و همین طور بجای تبخیر لیپوپروتئین های غنی از تری گلیسیرید كه موجب انسداد چربی در عروق می شود، بدن آغاز به ذخیره سازی آنها می كند.

تحقیقات نشان داده است حدود ۵۰ درصد افرادی كه در مراكز درمانی، ارتش و ادارات پلیس مشغول به كار هستند، از خواب كافی بهره مند نمی شوند. همین طور افرادی مشغول به كارهایی از قبیل جابه جایی یا تولید مواد نیز هستند به این مشكل گرفتار هستند.
با وجود تمام مشكلات جسمی و روانی شدید، لطمه ها، از بین رفتن بهره وری و مرگ و میر زودرس، همچنان خیلی از افراد از خواب كافی برخوردار نیستند. كم خوابی از نظر جسمی نه تنها می تواند موجب چاقی و دیابت، بلكه فشار خون بالا، سیستم ایمنی ضعیف و احتمال افزایش مرگ زودرس را به وجود آورد. همین طور در كودكان نیز می تواند موجب هایپراكتیویتی یا بیش فعالی شود. علاوه بر شرایط كاری نامساعد و استرس های كاری، استفاده بیش از اندازه از تكنولوژی نیز می تواند موجب كم خوابی شود. نشر نورهای آبی از صفحه نمایش لوازم الكترونیكی می تواند الگوهای خوابی را بهم بریزد. بنا بر این سفارش می شود حداقل ۱ ساعت پیش از خواب از استفاده از لوازم الكترونیكی خودداری كنید.
healthline
2121


منبع:

1398/10/22
16:12:22
5.0 / 5
4230
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کونفه